Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Manisa İl Başkanı Ferdi Zeyrek, 24 Eylül'de gerçekleştirilen il kongresini 341 oyla kazandı. Zeyrek'in kazanmasıyla birlikte, Manisa'yı CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel'i destekleyen "Değişimciler" kazanmış oldu. İl Başkanı Zeyrek, kongre sürecini ve "Değişim" tartışmalarını GÜNDEME BAKIŞ TV’de değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu. 

"KONGRELERİMİZİN KAZANANI OLMAZ"

Zeyrek öncelikli amacının yerel seçimleri ardından da genel seçimleri kazanmak olduğunu aktararak, "24 Eylül'de il kongremizi gerçekleştirdik. Beyaz ve kırmızı liste olarak yarıştı. Biz, değişimciler olarak yarışa beyaz listeyle girdik. 341 oy aldık. Seçimi kazandık diyemiyorum çünkü bizim kongrelerimizde kazanan olmaz, 2 yıllığına il başkanlığı koltuğunu emanet aldık. Yaptığımız çalışmalarla partimizi ileriye götürüp, üyelerimizle birlikte önce yerel ardından da genel seçimi kazanacağız" dedi. 

"CHP İÇİN ÇALIŞMAYA BAŞLADIK"

Yarıştığı aday Semih Balaban'la seçimin ardından kol kola girdiğini anlatan Zeyrek, "Kongre süreci heyecanlıydı, bizde bazen sürtüşmeler de olur. Ben bunları hoş karşılıyoruz, üyelerin heyecanı yansır. Karşımdaki aday Semih Balaban parti büyüğümüzdür, seçim biter ve kim kazanırsa kazansın sağ kolunda diğer aday olur, benim sağ kolumda da Semih balaban vardı, eski il başkanımızla birlikte üçümüz kollarımızı kaldırdık ve CHP için çalışmaya başladık" ifadelerini kullandı. 

"11 İLÇEYİ DEĞİŞİMCİLER KAZANDI"

Manisa'da 11 ilçeyi değişimcilerin kazandığını dile getiren Zeyrek, "İl Başkanlığı çok büyük bir koltuk. Öncelikle ilçe başkanlarını ziyaret ettik, neler yapabileceğimizi anlattık. Türkiye değişmeliydi artık, Türkiye'nin değişebilmesi için de CHP değişmeliydi. Ben burada sadece isimlerin değişmesinden bahsetmiyorum. Nasıl bir zihniyet değişimi olması gerektiğini anlattık. 17 ilçemizi ziyaret ederek ilçe başkanlarımıza ve delegasyonumuza ulaşmaya çalıştık. Gün geçtikçe kar topu gibi büyüyerek geldik. Manisa'da 17 ilçeden 11 ilçede değişimi destekleyenler kazandı" açıklamasında bulundu. 

"KAZANACAĞIMIZA EMİNDİM"

Zeyrek, değişimin olması gerektiğini belirterek, "Değişim olmalıydı ve 100 yıllık çınarımız ilk kez Manisa'dan bir Genel Başkan çıkartacaktı. İl delegelerimizin Özgür Özel'e sahip çıkması, onunla birlikte hareket etmesi vardı. Özgür Özel sahneye çıktığında, birleştirici ve partinin geleceğiyle ilgili çok güzel söylemlerde bulundu. Bu salonda heyecan yarattı. Benim kongre konuşmamda da aynı heyecanın benzerini gördüm. Herkes değişim istiyordu. Bu değişimin Manisa'dan, Özgür Özel önderliğinde çıkması çok önemliydi. Bunu da sağlayabildiğimiz için il delegasyonuma teşekkür ediyorum. Özgür Bey'i desteklediler, bize güvendiler, 2 yıl boyunca biz bu güvenin karşılığını vereceğiz. Kongre başlarken kazanacağımıza emindim, tereddüdüm yoktu" diye konuştu. 

"İNSANLARIN YÜZLERİN DEĞİŞİMİNİ İSTİYOR"

"Manisa'da 36 ve 37. il kongresini Özel karşıtları kazanmıştı. Ne değişti Manisa'da" sorusunu yanıtlayan Zeyrek, "Değişimin söylemlerde ve yüzlerde olması gerektiğini delegasyon anladı. İnsanlar artık gençleşme, yüzlerin değişimini istiyor. Özgür Bey'in genel başkanlık adaylığı vardı. 36. ve 37 kongremizde  Özgür Bey'in karşısında olan delegasyon, Özgür Bey'in adaylığında onun yanında yer aldı. Hepsi bütünleşti, değişim istemi, Özgür Bey'in adaylığı, bizim 36 yöneticimizle pırıl pırıl sahneye çıkmamız hepsi bütünleşti" dedi. 

"KONGREYİ DEĞİŞİMCİLERİN KAZANACAĞINA EMİNİM"

Özel'in genel başkanlık adaylığına ilişkin "Tavşan aday" iddialarını da yanıtlayan Ferdi Zeyrek, "Özgür Bey ve Kemal Bey'in yarıştığı bir kongre olacak. Danışıklı diye bir durum yok. Özgür Bey'in yani değişimcilerin bu kongreyi kazanacağına da eminim. Çünkü çevremdeki illere de bakıyorum, değişimciler kazanıyor.  Karadeniz'de, İç Anadolu'da değişimciler kazanıyor. Manisa'nın kazanılması, üstüne İstanbul'un gelmesi değişimcileri de daha da perçinledi. Bazı il başkanlarıyla görüştüğümde, aslında kendilerinin değişimci tarafta olduğunu, ancak Kemal Bey'in kazanması durumunda kendilerinin siyaseten yara almaması gerektiğini düşünürlerken, İstanbul seçimlerinden sonra bunlar da değişimci olduklarını deklare ettiler. Kazananın Türkiye olması için mücadelemiz" diye konuştu. 

"CİHANER'İN DEĞİŞİMCİLERİ DESTEKLEYECEĞİNE İNANIYORUM"

İlhan Cihaner'in yaptığı konuşmayı değerlendiren Zeyrek, "2 kişinin adı altında kalmasın, üçüncü yol açılabilir söylemi vardı. Tabi ki olabilir ama bunun neticesini 4 Kasım günü göreceğiz. Şu anda 2 adaylı bir süreç var ve gözüken üçüncü bir yol olmayacak. CHP'nin aslında en güzel tarafı budur, herkes fikrini beyan eder ve sandıktan çıkana sahip çıkarlar. Alt kadrolarda bütün hatalar yapılabilir ama en son başkana, yöneticiye gelir ve artısıyla, eksisiyle onun sorumluluğundadır. Ben İlhan Bey'in bahsettiği üçüncü yolu şu anda göremiyorum. Ben İlhan Bey'in de 2 adaylı yarışta değişimcilerin yanında olacağına inanıyorum"  ifadelerini kullandı. 

"SANDIKTAN ÇIKAN GENEL BAŞKANIMDIR"

İl Başkanı Zeyrek, "Kurultay'ı mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kazanması durumunda il başkanlığına devam edecek misiniz?" sorusuna ise, "Kemal Kılıçdaroğlu bugüne kadar ne benim laf söylediğim, ne de laf söylettiğim, kişiliğini her zaman örnek aldığım, liderliğinden şüphe etmediğim, seçimlerde belki de en çok çalışan CHP'liydi. Kendisine vefasızlık, haksızlık edilmesine tahammülüm de yok. Sandıktan Kemal Bey çıkarsa benim Genel Başkanımdır, bayrağı taşımaya devam ederiz. Özgür Bey çıkarsa benim genel başkanımdır, üçüncü bir yolun genel başkanı olursa da benim genel başkanımdır. Sandık kapandıktan sonra orada Kemal Bey ve Özgür Bey de el ele olacaktır. 81 ilin örgütü de arkalarında olacaktır" yanıtını verdi.