Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 58 ayrı bölgeden gelen Roman vatandaşlarla düzenlenen Roman Buluşması'nın ardından, belediye başkanları ve roman temsilcileriyle kapalı toplantı gerçekleştirdi. 

"ENGELLERİ KALDIRMALIYIZ"

Toplantıda Roman vatandaşların müzik, resim gibi güzel sanatlara yönelik doğal bir yeteneği olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "Roman kardeşlerimizin müzik ve sanat konusunda özel bir yeteneği var. Bu yeteneğin geliştirilmesi lazım. Belediye Başkanlarımız bu konuda güzel çalışmalar yapıyorlar. Müzik yeteneklerini geliştirmek lazım. Resim var, müzik var hemen hemen her alanda roman gençler, kadınlar var. Bunların önündeki tüm engelleri kaldırmamız lazım" dedi. 

"YETENEKLİ GENÇLERİMİZİN OKULA GİTMESİ GEREKİYOR"

Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde roman resim sergisini dolaşan, toplantıda da sergiye dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Az önce gezerken güzel tablolar gördüm, İran, Suriye, Türkiye değişik coğrafyalara dağılmış romanların sanat eserleri vardı. Dolayısıyla sanatın, kültürü ve müziği roman dünyasında büyütmemiz ve bu konuda meraklı olan gençlerin özel eğitime tabi tutulması gerekiyor. Bunların eğitilmesi okula gitmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

"ÇOCUKLARI YATAĞA AÇ YATIRMAYACAĞIZ"

Çocukların beslenmesinin, gelişim açısından hayati önem taşıdığını anlatan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Şunu da ifade edeyim; eğer bir çocuk yeteri kadar beslenmiyorsa çocuğun gelişimi tam olmaz. Bir annenin yaşadığı en büyük ıstırap çocuğunu yatağa aç yatırmasıdır. Dolayısıyla bu ıstıraba son vereceğiz, kararlıyız, bunu da bilin" açıklamasında bulundu.  

"BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ BİREBİR İLGİLENECEK"

Roman temsilcilerinden önce belediye başkanları ile yaptığı toplantıyı da anlatan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Belediye Başkanı arkadaşlarımla yukarıda az önce bir toplantı yaptık. Onlar kendi bulundukları kentlerde roman kardeşlerimiz için yaptıklarını anlattılar. Onlara şunu söyledim: Öğrencilerin beslenme çantaları, onların beslenebileceği boyutta olsun, bunu mutlaka gerçekleştirin. Roman kardeşlerimizin sorunlarıyla birebir ilgilenin. Varsa sorunları çözmeye çalışın ve bu konuda hiçbir ayrım yapmayın. Bugüne kadar toplumun görmediği, görmek istemediği, siyaset kurumunun görmediği, görmek istemediği bir grupsunuz, milyonlarsınız, meydanlardasınız ama görünmüyorlar. Bu kardeşiniz sizi görünür kıldı, 'Milyonlar var' dedi. İlk kez 600'e yakın temsilci burada. Bu sizin Türkiye'de bütün siyasetçilere görünür olmanız için yaptığımız bir harekettir. Görünür olmanız lazım" diye konuştu. 

"SİZİ GÖRÜNÜR KILMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Seçim tarihini işaret eden Kılıçdaroğlu, "Tek isteğim sizden; önümüzdeki süreç yani büyük ihtimalle 14 Mayıs, yeni bir sürecin başlayacağı tarih olacak. İstediğim artık bugüne kadar çektiğiniz acılara siz son verin. Bugüne kadar sizi unutanlara siz ders verin, sizi görmeyenlere görünür olun. Dolayısıyla görünür olmanız, bütün siyasetçilerin dikkatini çekecek, bütün siyasetçiler sizinle ilgilenmeye başlayacaktır. Bütün siyasi partiler için söylüyorum. Biz sizi illa şu veya bu partiye oy verin diye zorlamıyoruz. İsteğimiz şu; biz sizi görünür kılabiliyorsak, belediye başkanlarımız Türkiye coğrafyasının neresinde olursa olsun, sizin sorunlarınıza kilitlenmişler ve onları çözmeye çalışıyorlarsa, sokakta kağıt toplayanların sigortalı olması, çiçek dağıtanların, satanların evlerine huzur içinde dönmesi için ortam sağlanması, müzik yapanların özel eğitime tabi tutulması ve görünür olması bütün bunların hepsi siyaset kurumunun sizi görmesi için başvurması gereken yollardır. Biz bunu yapıyoruz" dedi. 

"SORUNLARINIZI ÇÖZME KAPASİTESİNE SAHİBİZ"

Kılıçdaroğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: 

Sizden tek isteğim sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyup oy kullanın. Kendinizi, ailenizi, yaşadığınız ortamı düşünün. Sizin hangi koşullarda, İstanbul'da Kuştepe'de nasıl yaşadığınızı biliyorum. Kentin içindeki yerlerin ellerinden alınıp, onların İstanbul'un varoşlarına sürüldüğünü biliyorum. Haklarının teslim edilmediğini, alınterlerinin teslim edilmediğini biliyorum. Türkiye güzel bir ülke, Türkiye'de dürüst, namuslu siyasetçiler var ve sizin sorunlarınızı çözme kapasitesine sahibiz. En büyük desteği sizden bekliyorum.

ROMANLARDAN İŞ TALEBİ

Öte yandan Roman temsilcileri gençlerin işsizlikten dolayı uyuşturucu kullandığını öne sürerek, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan belediyelerde gençler için is talebinde bulundu.