Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 2 günlük İzmir programına İzmir Ticaret Odası'nda iş dünyası buluşmasıyla başladı. Geniş güvenlik önlemleri alınan, emniyet güçleri tarafından köpeklerle bomba araması yapılan toplantı salonuna Özel, Genel Başkan Yardımcıları Deniz Yücel, Murat Bakan, İzBB Başkanı Tunç Soyer ve İzBB Başkan Adayı Cemil Tugay birlikte giriş yaptı. İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleşen programda iş dünyası temsilcilerine seslenen Özel, yerel seçimlere dair mesajlar verdi. Programda ülkenin ekonomik tablosuna dair değerlendirmelerde bulunan CHP Lideri Özel, merkezi iktidarın İzmir’e yaklaşımını eleştirdi, CHP’nin yıllardır İzmir’de iktidar olma gerekçesini de açıkladı. Özel ayrıca İzmir üzerinden değişim mesajları verdi, belediye başkan adaylarından övgü dolu sözlerle bahsetti.  

46

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

GERİ BIRAKMAYA ÇALIŞIYOR

İzmir'deyiz, sanayici, ticaret erbaplarıyla birlikteyiz. Ekonominin nasıl yönetilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Yerel seçim sürecindeyiz. 101 yıl önce tarihi bir kongreye ev sahipliği yaptı İzmir, 16 gün konuştular, istişare ettiler. Ben bilirim demek yerine ortak akıl İzmir'i İzmir yapan süreçleri o günden tarif ettiler. Cumhuriyetin ekonomi politikaları farklı kesimlerin görüşleri alınarak, İzmir'den ödevlerle gerçekleştirildi. Atatürk, 'Hepimizin istediği şudur ki, bu millet artık fakir değil, zengin, çalışkanlar memleketi denilecektir. En büyük makam çalışkanlara ait olacaktır' diyerek vizyonunu ortaya koymuştur. Atatürk’ün annesine misafirlik yapan,, ilk kurşunu da son kurşunu da atarak düşmanı denize döken İzmir, tek adamın ne  olduğunu da güçlü parlamento kuran adamın kim olduğunu da bildiği için CHP’den vazgeçmiyor. Mesele bu kadar nettir. Birileri İzmir’e yıllardır ‘oy vermiyorsunuz, ondan bu haldesiniz’ diyor. İzmir bile isteye geri bırakılmaya çalışılıyor.  

45-1

‘OH DEDİM OH BİR ANLAYAN ÇIKTI’

Karşıyaka’da bir taziyedeydim; bir hanımefendi yanıma gelip ‘Cemil Tugay’ı nereden buldunuz?’ diye sordu, ‘Ben Avrupa Birliği Sürdürülebilirlik Raportörüyüm’ dedi. Türkiye’de yerel yönetimlerde sürdürülebilirlik lafını duyan yüzde 20, bilen yüzde 20, tam olarak uygulayan Karşıyaka Belediyesi… Oh dedim oh, bir anlayan çıktı. Bunun gibi bazı vizyoner işleri yapıp altyapı gibi dibe gömüyorsun ama gün geliyor karşılığını görüyorsun.  

44-9

İZMİR SEÇMENİNİN NOTU KITTIR

İzmir’de belediye başkan adaylarını belirlerken memnuniyet anketleri yaparız, İzmir’deki yerel yöneticilerinin güçlük çektiği şey; İzmir seçmeninin notu kıttır. İzmir seçmeninin CHP’li belediyelerden yüksek beklentisi nedeniyle notu düşüktür. Bizim aday gösterdiğimiz ve göstermediğimiz arkadaşlarımız partimizi hiç sıkıntıya sokmamıştır. Ama biz İzmir’de başka bir şey yapıyoruz; bir değişim ve dönüşüm meselesi var. İzmir'de yarın Türkiye'yi yönetecek kadroların ve değişim dönüşümün ilk adımını atıyoruz. İzmir'i yıllardır yönetiyoruz, bugüne kadar gösterilen kadın belediye başkanı sayısı 6, 3'ü bu dönem, 3'ü geçmiş dönem. Bugün CHP 9 kadın aday çıkardı, 9'u da seçilecek yerden. CHP, İzmir'in en büyük 3 metropolüne kadın aday gösterecek cesarete sahiptir, İzmir'imizin tamamı kadın haklarına saygılı erkeklerimize emanettir. Ayrıca Atatürk bu partiyi gençlere emanet etti. Adaylarımızın çoğu genç…"