Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, memleketi Manisa'da geçen seçimi ve gündeme dair soruları yanıtladı. 

Manisa'nın poyrazı İzmir'i serinletti

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile memleketi Manisa’da buluştuk. Manisa sokaklarında birlikte yürürken en dikkatimi çeken şey; Özgür Özel’in karşılaştığı birçok kişiyi aile fertlerine kadar tanıması oldu. Son seçimde Manisa’yı kazanmanın verdiği gururla, “Eskiden partililer, CHP orada hep kazandığı için “İzmir’in meltemi, Manisa’yı da ısıtacak’ derdi. Bu seçimde biz burada yüzde 60 aldık, İzmir yüzde 50 aldı. Bu sefer Manisa’nın poyrazı İzmir’i serinletti” dedi.

Neredeyse her hafta sonu doğup büyüdüğünüz, siyasete başladığınız memleketiniz Manisa’ya geliyorsunuz. Ailenize bağlılığınız mı, yoksa buradan ülke siyasetine bakmak mı sebebi?

İlk milletvekili olduğum 4 yıl boyunca da böyleydi. 4 gün Meclis’te 3 gün mutlaka seçim bölgemdeydim. Rekorlarım var. Bir gecede 4 farklı ilçede 9 farklı düğüne gitmişliğim var. Katılmadığım cenaze, gitmediğim taziye çok nadirdir. Dedelerim, dedemin babası hepsi buralı. Bu yüzden de tanımadığım aile, beni de tanımayan kimse pek yoktur. Şu Spil Dağı’nı 15 gün görmesem, kardeşim Barış’ı görmemişim gibi burnumda tüter. Yazın anneannemin köyünde 1 ay geçiririm. 12 yaşında traktör kullanmayı öğrendim. Üreticinin ne sorunu olduğunu, zararlı otun ne zaman çıkacağını, yağmurun ne zaman zarar vereceğini onlar kadar iyi bilirim. Eskiden sadece Bülent Arınç vardı Manisa’ya hakim bilinen siyasetçi. Onun o tekelini kırmak için pozitif bir rekabete girişmiş olduk. 2011’de 64 belde belediyesi vardı. Parti ayırmadan başkanların hepsini ziyaret eder, sorunlarını Ankara’ya taşırdım.

O zaman emeklerinizin karşılığını bulmasına yani Manisa'nın seçim sonuçlarına sevindiniz diyebilir miyiz?

Manisa’da partinin, yüzde 6 oy aldığı seçimleri yaşadım. Genel başkan olduğumda ise yüzde 60 oy aldık. Hep İzmir daha çok oy alırdı. İl başkanları; 'İzmir’in meltemi Manisa'yı da ısıtacak. İlerde Manisa’yı da alacağız İzmir’in katkısıyla’ derlerdi. Bu defa İzmir yüzde 50 aldı, biz yüzde 60. Mitingde il başkanı ‘İzmir’in meltemi’ falan derken elinden mikrofonu kaptım dedim ki; ‘Yok öyle yağma bu sefer Manisa’nın poyrazı İzmir’i serinletti.’ Burada 2 ilçe dışında tüm ilçeleri aldık. Benim için bundan büyük bir keyif yok. Adayımız Ferdi Bey de doğru karardı. Her anket daha iyi geldi. ‘Bu iş, yüzde 50’nin üstüne çıktı’ dediğimde eşim bile inanmadı. Bizim için şaşırtıcı olmadı ama Türkiye’nin en çok konuştuğu seçim sonucu oldu.

Eşiniz Didem Özel hep Manisa’da mı? Onu sizinle çok görmüyoruz.

13 yıldır milletvekiliyim hâlâ Ankara’da bir evim yok. Misafirhanede kalıyorum. ‘Niye ev tutmuyorsun?’ dediklerinde, ‘Burada evim olursa Manisa’dan kopacakmışım gibi geliyor’ diyorum. Eşim, Manisa’da kalıyor. Biz, üç kişiyiz; kızım İstanbul’da okuyor, eşim burada eczanesinin başında. Eczanesini, Ankara’ya taşımayı hiç düşünmedik. Resmi ve dini bayramlarda Manisa’da olurum. 1 gün ailemle geçirsem, 2-3 gün örgütlerle bayramlaşırız.

Manisa’da neler yaparsınız?

Annem ve babamı hiç ihmal etmem. Annemin yemeğinden bir öğün yemek isterim. Mesela bu akşam; eşim ve kardeşim ile onlarda yiyeceğiz. Arkadaşlarıma çok bağlıyım. Yaz tatillerini hâlâ birlikte yaparız. Manisa’da siyasete üç kişi başlamıştık. Hâlâ birbirimizi bırakmayız. Spil Dağı’na fırsat buldukça giderim. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden 2 yıl önce tahta çıkmak için buradaki saraydan giderken ayrıldığı yer var. Orada Fatih, “Beni seven arkamdan gelsin” demiş. Gençlik Kolları Kurultayı’nı Manisa’da yaptık. Fatih’in gittiği yere gittim ve onlara “Beni seven arkamdan gelsin!” dedim. Mesir Festivali, 485 yıllık gelenek. Dünyanın, mesiri mutlaka tanıması lazım. Manisa’ya aşığım ve Manisalıları da çok seviyorum. Temiz hava alabileceğim, arkadaşlarla sohbet edebileceğim, esnafla sohbet etmek için çarşıda insanların arasına karıştığım zamanları seviyorum.