GÜNDEME BAKIŞ – CHP Genel Başkanı Özgür Özel, GÜNDEME BAKIŞ’ın sorularını yanıtlayarak birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özel, İBB Başkanı Tunç Soyer’in, “Aradaki fark kapanıyor” şeklindeki açıklamasıyla ilgili olarak, “Eğer böyle bir şey hissediyorsa sahaya çıkıp bununla mücadele ediyor olması lazım. İzmir’de geçmiş dönemle ilgili bir takım eleştiriler, tepkiler var. İzmir’deki bu büyük değişimin bunu kompanse etmesini bunu ortadan kaldırmasını bekliyorduk. Anketler de bunu doğrular nitelikte geliyor” dedi.  Özel İzmir’deki başarı kriteriyle ilgili olarak ise, “İzmir’de mevcut belediyeleri koruyup üzerine koyduğumuz her belediye başarıdır. Gönlümden geçen 24’ün altında kalmamak…Bizim bütün ittifak tekliflerimiz reddedilmeseydi 30 ilçeyi alıyormuşuz. Ama ben halan bu imkanın olduğunu düşünüyorum. Geçmişte ittifak yaptığımız İzmir seçmeninin bu seçimde adaylarımıza destek vermesi durumunda 30’da 30 yapmak imkansız değil. Vicdanların ittifakı olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteci Onur Çakır’ın sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Özgür Özel sorularımıza şöyle yanıt verdi:

Değişim nerde diyenler İzmir’e baksın dediniz…Değişimin başarılı olup olmadığının göstergesi İzmir’deki sonuç olacak. Mevcut başkanların başkan adaylarına çok fazla destek vermediklerini görüyoruz. Siz bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

‘KİMİNDE 8 KİMİNDE 10 PUAN FARK VAR’

Özgür Özel: Değişimlerde sancı olur önemli olan değişime halkın sahip çıkıp çıkmadığıdır. 9 tane kadın aday adayı var. Cumhuriyet tarihi boyunca İzmir'de altı tane kadın belediye başkanı olmuş. Bu dönem 9’u da seçilecek yerden. Hiçbirisinin seçilmesi sürpriz olmayacak adaylar var. Kaldı ki Konak, Karşıyaka, Karabağlar gibi İzmir’in en büyük dört metropolünden 3’üne kadın aday koyduk. Bu çok önemli kararlılık. Cumhuriyetin ilk yüzyılında bu parti kadına seçme seçilme hakkını verdi ama 100 yıl sonra bu noktada olmak kabul edilemez. Türkiye’nin hiçbir yerinde kabul edilemez, İzmir’de de kabul edilemez. Düşünün Atatürk’ün annesini emanet ettiği İzmir’de cumhuriyet tarihi boyunca 6 kadın başkan var. Büyükşehir Başkanı hiç yok. Bu kabul edilecek bir şey değil. Kadın ve gençlik devrimi yapıyoruz. İzmir’de 40 yaş altında 12 aday var. Siyasette şöyle bir şey var. Herkes kadın adayı destekliyor ama yanındaki ilçede…Herkes genç aday istiyor ama öteki şehirde…O yüzden ilk başta itirazlar oldu. Bizim adaylarımızın bir özelliği var. Arkalarında kimse yok. Birinin bir şeyi değil. Güçlü CV’leri ile siyasi geçmişleri ile yaptırdığımız profil çalışmalarına en uygun adayları belirledik ve gösterdik. Adaylar ilan edildiğinde diğer aday adayları ya da mevcut belediye başkanları tepki göstermiş olsa da hep birlikte sahada bu genç ve kadın adaylara seçmenin nasıl sahip çıktığını gördük. Bu İzmir’de çok önemli noktaya geldi. Aday gösterildikleri günden bugüne yapılan anketlerde en büyük sıçramayı kadın ve genç adaylar yapıyor. Büyük sıçrama yapıyor. Kiminde 8 kiminde 10 puan fark var. Aday belirleme kriterlerine uygunlar ama genç ve kadın oldukları için halkta büyük heyecan yaratıyorlar. O yüzden seçimi sonucunda da görülecek, İzmir kadın ve genç adayları bağrına bastı. Ayrıca bir bütün olarak yaş ortalamamız 49. Büyükşehir adayımız 53 yaşında. Genel olarak yaş ortalamamız düşük. Partideki gençleşme İzmir’de de karşılık buluyor. İzmir buna aday adaylarıyla hazırdı. Bazı şehirlerde bu olanağı bulamadık.

Whatsapp Görsel 2024 03 25 Saat 09.20.36 9354842B

Çok sık İzmir’e geliyorsunuz. Bunun özel bir sebebi var mı? Anketlerde bir sıkıntı mı var?

Özgür Özel: İstanbul’a da İzmir’e de Ankara’ya da özel önem veriyorum. Bütün şehirler için böyle. İzmir 10 yaşından itibaren büyüdüğüm şehir. Özellikle İzmir’de büyük bir değişim var. CHP birinci yüzyıl devrimini nasıl İzmir’e emanet ettiyse ikinci yüzyıldaki büyük bir devrimi İzmir’e emanet ediyoruz. Onun için geliyoruz. İzmir’de büyük bir miting yapmak yerine ilçe ilçe çalışıyoruz. Bittiğinde de ilçelerin önemli bir kısmına gitmiş olacağım. Cuma ya da cumartesi yine geleceğim.

Ozel Sefli

‘İZMİR’DE CHP’YE OY ATMAMAK AK PARTİ’YE OY ATMAK DEMEK’

Bazı anketler geliyor. İzmir’de umudunu kaybetmiş küskün bir seçmen kitlesi var. Bunun önemli bir bölümünün CHP seçmeni olduğunu görüyoruz. Bu seçmeni sandığa götürmek için ne yapacaksınız?

Özgür Özel: İzmir’de seçmen kırıldı ise, küstüyse mevcut adaylara küsmedi. Biz İzmir’de 4 belediye başkanı hariç hepsini değiştirip 26 yeni aday koyarken burada şöyle bir şey vardı. İzmir'in sesini duyuyorduk. Bütün anketler bizden değişim istiyordu. Kırılanlar, küsenler CHP belediyeciliğinden çok daha iyisini istiyordu. Biz o sesi duyduk. Değişimi gerçekleştirdik. Bunu gören seçmenin mutlaka sandığa geleceğini düşünüyoruz. Ayrıca İzmir seçmeninin şunu da bilmesi gerekiyor. Alternatifi AK Parti! Bugün İzmir’de CHP’ye oy atmamak AK Parti’ye oy atmak demek. Bugün İzmir’de seçmen CHP’ye oy atmazsa AK Parti’nin iktidar gelmesi söz konusu olsa biliyorsunuz İstanbul’da bütün kıymetli varlıklar bir yere verilmiş. TÜGVA, TÜRGEV, Okçuluk Vakfı, Ensar Vakfına verilmiş durumda. Karşıyaka İskelesinin TÜGVA’ya, Alsancak İskelesi’nin TÜRGEV’e, Asansörün ve Konak İskelesinin Ensar Vakfı’na verilmesi kâbusu yaşamak istemeyen herkes partisine ve İzmir’in değerlerine sahip çıkacak. Gözü gibi koruyacak. Adaylarımıza oy vermeleri gerekir.

 Whatsapp Görsel 2024 03 25 Saat 09.20.23 5A0C8Caa

‘GÖNLÜMDEN GEÇEN 24’ÜN ALTINDA KALMAMAK’

İzmir Büyükşehir ve 30 ilçede başarı kriteriniz nedir?

Özgür Özel: İzmir’de yarışmadığımız hiçbir ilçe yok. İzmir’in tamamını kazansak şaşırmam. Belediye sayımızı geçen seçimlerde İYİ Parti’nin adayı yoktu, bizi destekliyordu. Yaklaşık yüzde 10’da HDP’nin desteği vardı. Bu desteğin şimdi olmamasına rağmen İzmir’de mevcut belediyeleri koruyup üzerine koyduğumuz her belediye başarıdır. Gönlümden geçen 24’ün altında kalmamak…Bizim bütün ittifak tekliflerimiz reddedilmeseydi 30 ilçeyi alıyormuşuz. Ama ben hala bu imkanın olduğunu düşünüyorum. Geçmişte ittifak yaptığımız İzmir seçmeninin bu seçimde adaylarımıza destek vermesi durumunda 30’da 30 yapmak imkansız değil. Vicdanların ittifakı olabilir.

“HAMZA DAĞ GELİRSE BU İZMİR'İN KABUSU OLUR”

İzmir’de AK Parti farklı bir seçim çalışması yapıyor. Logo kullanılmıyor, alkollü mekanlarda seçim çalışması yapılıyor. Siz bu duruma nasıl bakıyorsunuz?

Özgür Özel: Takiye yapıyorlar. Samimi olsalar uzun yıllar yönettikleri belediyeler bir tane alkol ruhsatı vermiyor. AK Partili belediyeler alkol ruhsatı veriyor mu vermiyor mu baksınlar! Eğer AK Parti çok demokrat olsa Boğaziçi Üniversitesine kayyum atamazdı. Kayyum Üniversitede her şeyi yasakladı. Hamza Dağ’a şakadan bile bir spreyle boyama yapanları gözaltına aldılar. Hiçbir farklı sese tahammülleri yok. Hamza Dağ ya kendisi bu TÜRGEV’lerin TÜGVA’ların üyesi, ya de en yakın arkadaşları yönetiminde. Hamza Dağ gelemez ama gelirse İzmir kabusu olur bu! Partili kimliğini neden gizliyor? Çünkü partileri diğer şehirlerde CHP’ye oy veren seçmenin yaşam biçimine inanılmaz müdahale ediyorlar. Kısıtlamalarla…Ayrıca Hamza Dağ’ın alkol yasağı döneminde bu öneriyi desteklediği, saatleri ileri almak istediği hatta satılmasa ne olur diye ifadeleri olduğunu da hatırlatmak gerekir.

Chp Genel Baskani Ozgur Ozel Izmirde 30Da 30 Yapacagiz 5

Adaylarınızın seçim performansını nasıl buluyorsunuz?

Özgür Özel: Gayet iyi görüyoruz. Her anket bir öncekinden iyi geliyor. O yüzden gayet memnunum.

TUNÇ BEY’İN BUNUNLA MÜCADELE EDİYOR OLMASI LAZIM

Tunç Bey, ‘makas daralıyor’ dedi. İzmir’de sizin açınızdan sıkıntı var mı?

Özgür Özel: Yok. Tunç Bey eğer böyle bir şey hissediyorsa sahaya çıkıp bununla mücadele ediyor olması lazım. İzmir’de geçmiş dönemle ilgili bir takım eleştiriler, tepkiler var. İzmir’deki bu büyük değişimin bunu kompanse etmesini, bunu ortadan kaldırmasını bekliyorduk. Anketler de bunu doğrular nitelikte geliyor.

Sık sık anket yaptırdığınızı biliyoruz. Manisa’yı kazanabilecek misiniz?

Özgür Özel: Manisa’yı kazanmaya çok yakınız. Önde gidiyoruz. Son bir haftada hata yapmaz isek Büyükşehir Belediyesini alacağız.

İZMİR’DE DESTAN YAZACAĞIZ

İzmir’li seçmene mesajınız nedir?

Özgür Özel: Biz onların sesini duyduk. Onların belli konularda haklı tepkilerine, bekledikleri değişim ve dönüşüm taleplerine cevap verdik. İzmir’de destan yazacağız. Parti içi meselelerle meşgul olan, birbirleriyle uğraşan, ilçe seçimini almak için uğraşan, il seçiminde birbirleriyle kavga eden belediye başkanları yerine, işine odaklı, işi gücü İzmir olacak, ilçesi olacak adaylar gösterdik. İzmir’deki adaylarımız bildikleri yabancı dillerle, bitirdikleri okullarla, yapmış oldukları mastırlarla İzmir’i bir dünya kenti yapmaya son derece hazır isimler. İzmir’deki genç dinamik kadroya ve cumhuriyet kadınlarına destek versinler. İzmir’in şahlanışını, bir anda nasıl ibrelerin olumlu olduğunu görecekler.