GÜNDEME BAKIŞ - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ve İl Hukuk Komisyonu üyeleri, YSK tarafından cumhurbaşkanı ve 28.dönem milletvekili seçimlerinin kesin sonuçlarının açıklanmasının ardından, CHP İzmir İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. 

ASLANOĞLU: "TEK OYUN ÇALINMASINA MÜSAADE ETMEDİK"

Kamuoyunda gündemde olan sandık güvenliği ve oylara sahip çıkılması konularında açıklamaların yapıldığı basın toplantısında Başkan Aslanoğlu, “14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimde tek bir oyun bile çalınmasına müsaade etmedik, ikinci turda da asla böyle bir şeye izin vermeyeceğiz. Dün itibariyle seçim sonuçları bir resmiyet kazandı. Seçim güvenliğine ilişkin ortada dolaşan iddialara, seçim günü sandık güvenliği hususunda neler yaşandığı hususunda bir araya geldik. Neler oluyor, seçim gecesi neler yaşandı anlatalım istedik. Bilinmeyen şeylerden dolayı sandık endişesi yaşayan vatandaşlarımız oluyor. Bunun için açıklamalarda bulunmak istedik” diye konuştu. 

 “HERKES KENDİ SANDIĞINDA OY SAYIMINI İZLEYEBİLİR”

Başkan Aslanoğlu, “Her vatandaş oy kullandığı sandıkta sandığın sonucunu izleyebilme hakkına sahiptir.  Hani müşahit sayısını kısıtlamak isten arkadaşlara bunu da hatırlatmak isterim. Onlara oyları göstermek zorundalar. Tüm vatandaşları kendi sandıklarına sahip çıkmaya ve oy sayımına eşlik etmeye davet ediyoruz. İzmir’de tek bir oyu çaldırmadık, ikinci turda da tek bir oyun heba olmasına izin vermeyeceğiz. 

AYDIN: “TUTANAKLAR TEKER TEKER İNCELENDİ”

CHP İzmir İl Hukuk Komisyonu Başkanı Murat Aydın CHP İzmir Örgütü’nün seçim gecesinde iyi bir performans ortaya koyduğunu ve asla bir oy dahi çalınmasına müsaade etmediğini kaydetti. Aydın, “CHP İzmir örgütü tüm birimleri ile seçimin yapılışı anlamında başarılı bir seçim geçirdi, tüm sandık ve binalarda aynı zamanda ilçe seçim kurullarında vardık. Bizim bilgimiz dışında hiç bir tutanak bilgisayara girilmedi. Elbette hatalar vardır ve sandık kurulu, müşahitlerimiz, bilişim sorumlumuz tarafından ve ıslak imzalı tutanağı ilçe başkanlığında sandığa giren arkadaşımız ile il de ıslak imzalı tutanakları bir araya getirenler tarafından teker teker sonuçlar incelendi.  Tüm seçimlerde kaydırma hatası oluyor. Çizgi çekip diğer kişiye yazmak gerekirken rakamı bazen bu yapılmıyor. Dolayısıyla oylarda bir kayma olur. Büyük parti ve çok adaylı seçimlerde çok karşılaşıyoruz bununla. Bu seçimde de oldu. Gerek lehimize gerek aleyhimize oldu kaydırmalar. Ama kontrol mekanizmalarımız bu kaydırmaları fark etti, hangi sandıkta veriler bir biri ile uyumlu değil ve hangi ilçede biz İlde direk bunu gördük. Bina sorumlumuz, bilişim sorunlusu ve ilçe seçim kurulundan gelen veri bir birine uymuyorsa derhal her ilçe seçim kurulunda bulunan üyelerimize durumu aktardık. Orada bu hataların yüzde 95’i düzeltildi. Düzeltilmeyen ya da itiraz kabul edilmedeydiyse resmi yazılı itiraz yapıldı. Tüm oyların sisteme doğru bir şekilde işlenmesi sağlandı” diye konuştu. 

“BİR OY DAHİ ÇALDIRMADIK”

Aydın sözlerini şöyle sürdürdü; “

CHP İzmir İl Örgütü her oya sahip çıkmış ve asla bir oy dahi çaldırmamıştır. Tüm birimlerimiz 30-35 saati bulan aralıksız bir çalışma ile seçimi takip etmiştir. Hala Milletvekilliği ile ilgili resmi tutanak resmi gazetede yayınlanmadı ve süreç devam ediyor. Sosyal medyada yaygın olarak dönem tutanaklar var hepsini teker teker kontrol ettik ve doğru veri girişi yapıldığını tespit ettik. Tüm ıslak imzalı tutanaklar tek tek kontrol edildi hepsi ama hepsi elimizde. Normalden daha fazla geçersiz oy varsa özellikle incelendi ve bununla ilgili de itirazlar yapıldı. Her sandıkta 2-3 geçersiz oy olur ama 8-15 ise biz bunlara itiraz ettik. Biz İzmir Örgütü seçim sonuçlarının arzu ettiğimiz seçim sonuçları olmadığının farkındayız ama seçim daha bitmedi. 

“İKTİDAR KORKUYU KÖRÜKLEYEREK MUHALİF SEÇMENİN SANDIĞA GİTMESİNİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR”

Herkesin sandığa gitmesi gerektiğine vurgu yapan Aydın, “Önümüzdeki hafta yapılacak 2. Tur sonucu belirleyecek. Biz teminat veririz ki biz hiç bir oyu çaldırmadık ve yine çaldırmayacağız. Size düşen seçime girmek ve oyunuzu kullanmaktır. Vatandaşlar haklı endişeler içinde ancak siyasi iktidar bu endişeyi körükleyerek 2. Tura muhalefetten katılımı azaltmayı amaçlamaktadır. Tüm yurttaş ve partililerimizden sahada olmalarını ve oylarını kullananlarını rica ediyoruz. Bizi bugüne kadar yalnız bırakmadılar yine bırakmasınlar her siyasi iktidar özellikle otoriter olan seçimde hile yapmak ister bunu engellemek bizim görevimiz. 1 Turda buna izin vermedik, 2. Turda da vermeyeceğiz" dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü: 

“BU İSTEK ANLAMSIZIDIR”

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı tarafından   Karşıyaka İlçe Seçim Kurulu’na dün gönderilen yazıda da; ‘Her sandıkta Cumhurbaşkanı adaylarının tek bir müşahittiniz yer alacağı dikkate alındığında, Sandık Görevlilerimizden ve müşahitlerimizden aldığımız bilgiye göre, sandık kurulu başkanlarımızı rahatsız ettikleri, tutanakların yanlış düzenlenmesine sebebiyet verdikleri, insicamı bozdukları, seçim güvenliğini tehlikeye soktukları birlikte değerlendirildiğinde oy kullananlar ve sandık görevlileri dışındakilerin özellikle Baro Görevlilerinin sandıktan uzaklaştırılması ile ilgili karar alınmıştır’ denildi. Ak parti tarafından Karşıyaka İlçe Seçim Kuruluna bir başvuru yapıldı müşahit sayısı azalsın ve avukatlar müşahit görev yapmasın diye. Hukuki görüşüme göre ; avukatlar orada seçim boyunca yer aldılar hem hukuksuzluklara karşı durmak ve CHP’nin de yanında olmak için bunu yaptılar. Bu partilerin verdiği müşahitlik görevidir. Bu talep anlamsızdır. Herkes orada adalet ve hukuka sahip çıkmak için orada yer aldılar. Ak Partinin bu istediği saygısızlık ve hukuksuzluktur. 

“SEÇİM GÜNÜ DAHİ İL BAŞKANIN MESAJINI KUMANYAYA KOYARAK PROPAGANDA YAPTILAR”

Siyasi partiler istediği kadar  müşahit görevlendirilebilirler. Avukatların ‘seçimin düzenli yapılmasını engelleyen tavırları var’ dediler bunu şiddetli bir şekilde reddederiz. Avukatlar nerede nasıl davranacaklarını bilirler. Sandıklarda kimin nasıl davrandığını, seçim yasaklarını ihlal için kimin ne numaralar çevirdiğini halkımız biliyor. Öncelikle kendi propagandalarına baksınlar. Sandık görevlisine kumanya gönderdiler il başkanın mesajı vardı bu  propaganda demektir. Bizim kumanyalarda bizler kırmızı beyaz rengi beraber gönderelim mi diye bile düşündük, beyefendiler kumanyaya  mesaj yazıyor ve bunda bir beis görmüyor. Karşıyaka İlçe Seçim Kuruluna 28 saatlik süreçte  seçimin insicamının  bozulduğuna dair bir şikayet gelmemiştir. İzmir İl Örgütümüz 5 hatta daha fazla müşahit verecek yeterliliğe sahiptir. Kanunen bir kısıtlama yoktur.