GÜNDEME BAKIŞ - Törene CHP İzmir İl Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ve partililer katıldı. 

SOYER: ZAFER BİZİMDİR 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “104 yıl önce olağanüstü bir direniş başladı. Milletin bağımsızlığını milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır diye atalarımız yola çıkıyor. Bağımsızlığa, Atatürk’ün devrimlerine ve cumhuriyete 100 yıl boyunca sahip çıktık. 100 yıl sonra CHP’nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu bu milleti kucaklayan 13. Cumhurbaşkanı yapmanın zamanıdır. Bu büyük direniş bu büyük çaba ile kazanacağız. Bu kez milleti demokrasi ile buluşturacağız asla yüzde 5 geride başlıyoruz diye düşünmeyin yüzde 50 değişim istiyor diye düşünün. O yüzden umudumuzu korumak zorundayız. Zafer zafer bizimdir diyenlerindir. Zafer bizimdir kardeşlerim. Sevgili gençler 100 yıl önce nasıl ki bu memleket gençlere emanet edildiyse şu anda da öyledir. Yine olağanüstü bir memleket bırakacağız bu hikayeyi değiştireceğiz umudumuz sizsiniz gençler”diye konuştu. 

“104 YILDA HERKES TARAFINI SEÇTİ”

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, 19 Mayıs'ın anlam ve önemine değinerek,  “Bir karanlıktan ışıl ışıl bir ülke yaratan o genç, idealist subayın mavi gözlerindeki umutla selamlıyorum sizleri, hoş geldiniz. “1919 senesi Mayısının 19’uncu gününde Samsun'a çıktım.”Ulu Önderin büyük eseri Nutuk’ta yer alan ve hepimizin hafızasına kazınan bu sözler, aynı zamanda bir ulusun küllerinden yeniden doğma hikayesinin de ilk cümlesi oldu. Dünyanın yetiştirdiği en büyük askeri ve siyasi deha olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sarayın çıkarları yüzünden yalnızlaşan, kaderine terk edilen, savaşta bitap düşmüş bir milleti resmeder ve devrimini böyle başlatır. Ne tanıdık değil mi? Yine öyle günlere düştük.Atamın samsuna Çıkmasının üzerinden 104 yıl geçti. 104 yılda, menfaati için bu vatanın kıymetlerini kendi yandaşlarına ve emperyalist güçlere peşkeş çekenler olduğu kadar, tam bağımsız Türkiye için gözünü kırpmadan ölümü seçenlerde.  6.Filoya karşı namaz kılanlarda oldu, 6.filoya karşı direnenlerde. Sınırı namus bilenlerde oldu, para karşılığı vatandaşlık satanlarda. Herkes tarafını seçti 104 yılda.” Diye konuştu.

“BİZİM KALBİMİZ O GÜN BANDIRMA VAPURUNA BİNENLERDEN YANA”

Aslanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; 

Bizim Kalbimiz, O gün Bandırma Vapuru’na binenlerden yana, Samsun Tütün İskelesi’nde karaya ayak basanlardan yana, İşgale asla boyun eğmeyenlerden yana, silah yoksa bedeni ile vatanını savunan şehitlerimiz ve gazilerimizden yana.  Tam bağımsız Türkiye diyenlerden yana.Elimiz ile her kalp yaptığımızda bir yandan geleceğe selam gönderirken, bir yandan onlara da selam gönderiyoruz. Ruhları şad olsun,Onların onurlu mücadelesi bugün bizim en kıymetli mirasımızdır.21 yıldır yaşadığımız karanlık en çok gençlerimizi etkiledi. Gelir dağılımındaki adaletsizlik yüzünden borçlu doğan gençlerimiz, sadece kendi geleceğinden değil memleketin geleceğinden de son derece endişeli, bunu biliyoruz. Gönül isterdi ki; hayattaki tek borcunuz bu toprakları vatan yapan kahramanlarımıza olsun.Tek borcunuz ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine çıkarma borcu olsun. 14 Mayıs’ta gördük ki, ülkemize umut yine gençlik olacaktır. Ülkemize değişimi yine sizler getireceksiniz. Ülkemizi aydınlığa bir kez daha sizler çıkaracaksınız.Bizler siz olduğunuz için bu kadar umutlu ve dirençliyiz. Ülkemizden asla vazgeçmeyin. Bizler sizlerden asla vazgeçmeyeceğiz. 

“KAZANACAĞIZ”

Mustafa Kemal Atatürk de, kurtuluş meşalesini asla söndürmeyecek olanların gençler olduğunu biliyordu. O yüzden size emanet bu ülke. Bizler size vatandaşlarının güldüğü güzel bir ülke bırakmak için 28’ine kadar uyumadan dinlenmeden var gücümüz ile mücadele edeceğiz.  Sizin enerjiniz bizlere 50+1’i yani aydınlık Türkiye’yi getirecek. Biz kazanacağız , Aydınlık kazanacak, Gençler kazanacak,  29 Mayıs’ta festivallerinin yasaklanmadığı, Gençlerin özgürce dans ettiği, her sokağından umutlu gençlerin şen kahkahalarını duyduğumuz bir Türkiye’de uyanmak dileğiyle hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.