Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ – İzmir'in Gaziemir ilçesinde 17 yıl önce tespit edilen nükleer atığın hala kaldırılmaması kentin gündeminde yer tutmaya devam ediyor. CHP Parti Meclisi Üyesi Baran Bozoğlu, atıkların döküldüğü alanda CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, CHP Gaziemir İlçe Belediye Başkan adayı Ünal Işık, CHP Karabağlar Belediye Başkan adayı Helil Kınay’la birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Whatsapp Görsel 2024 03 04 Saat 11.36.14 E1A65Dcc

GENEL BAŞKANIMIZ BİZZAT İLGİLENİYOR

PM Üyesi Bozoğlu, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in İzmir’deki nükleer atıklarla ilgili süreci yakından takip ettiğini söyledi. Kentlerin dirençli olması için bir mücadele verdiklerini anlatan Bozoğlu, “ 200 bin nüfusa sahip bir bölgeden bahsediyoruz. 9 futbol sahası büyüklüğündeki atık sahasından bahsediyoruz. Buradaki nükleer atıklar 17 yıl önce tespit edilmiş. O günden bugüne kadar da bir şey yapılmamış. 17 yılda 7 bakan değişmesine rağmen çözülmemiş bir problem” dedi.

KURUM’A YÜKLENDİ

Bozoğlu, şunları söyledi:

“AKP’nin çevre karnesi kırıklarla olduğunu vurgulamak istiyoruz. 17 yıldır sorun burada duruyor. 7 bakan değişti. Bu bakanlar arasında Murat Kurum İstanbul Büyükşehir adayı olan AKP iktidarının en uzun Çevre bakanlığını yapan isim. İzmir’de tehlikenin atıkları olmasına rağmen bu konuya çözüm bulmamış  eski bir bakandır. Buradan kendisine sesleniyorum. Hangi yüzle İstanbul Büyükşehir başkanı olmak için adım attın sayın Kurum?

DAĞ’A: İZMİR'İN VEKİLİ İDİN ÇÖZMEDİN

Hamza Dağ’a soruyoruz. Yıllarca İzmir vekilliği yaptınız, AKP’nin örgütlerinde çalıştınız. Hangi yüzle Gaziemir’deki sorunu çözmemiş bir kişi olarak İzmir Büyükşehir Belediyesini yönetmeye talip oluyorsunuz. Nükleer atığı örtmek için 10 bin ton toprak döküldü. Erdoğan Bayraktar atıkların üzerine 10 bin ton toprak döküldüğünü ifade etti. Hangi yüzle hangi akıl/bilim dışılıkla bu kentleri yönetmeye talipsiniz? Bir an önce bu atıkların kaldırılmasını istiyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Mehmet Özhaseki imzayı atsın ve burası temizlensin. Top iktidardadır. Yapılması gereken şey; insan sağlığı da gözetilerek atıkların temizlenmesi.   İzmir’in, Gaziemir’in bu utançla karşı karşıya bırakılmaması gerekir” dedi.

TUGAY: ÜZERİMİZE NE DÜŞÜYORSA ONU YAPACAĞIZ

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay ise, “İzmir’in kronikleşmiş önemli problemi. Nükleer atıkların temizlenmesi talebini yeniliyoruz. 17 yıl önce tam olarak nereden geldiği bilinmeyen bir radyoaktif atık bu alana maalesef dökülmüş. Varlığı saptanınca üzeri toprakla örtülmüş. Uzun zamandır bu sorunun insan sağlığına olumsuz etkileri olabileceği birçok kurum tarafından dile getiriliyor. Gaziemir belediyesi bu konuya dikkat çekmek için eylem yaptı. Buradaki atığın temizlenmesi için hükümetin üzerine düşeni görevi yapması gerekiyor. Devam eden bur duyarsızlık, görmeme hali var. Bakanlığın önünde bu atığın temizlenmesi ile ilgili bir imza var. İBB ve ilçe belediyesi olarak üzerimize düşen görev varsa, hazırız. Artık bu işin sonuna gelmemiz lazım. Zor da olsa zahmetli de olsa insanlığın sağlığı için gereğinin yapılmasını istiyoruz” dedi.

GAZİEMİR ATIKTAN KURTULMAK İSTİYOR

CHP Gaziemir Belediye Başkan adayı Ünal Işık ise, “Bu atığın bir an önce  buradan çıkarılıp uygun teknoloji ile yok edilmesini istiyoruz. 2007’den beri kaldırılması istiyoruz. Ölüm oranları nedir kapsamlı bir araştırma yapılmadı. Büyükşehir Belediye başkanımızın desteği ile bu konunu İzmir gündeminden çıkarmak istiyoruz. Dünya gündemine alınması lazım. Bunun mücadelesini verip bu atıktan kurtulacağız” dedi.