GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, CHP Lideri Özgür Özel'in geçtiğimiz Pazartesi günü açıkladığı İzmir Belediye Başkan Adayları listesine yönelik eleştirilerde bulunarak, toplanacak ilk Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında verilen kararın gözden geçirilmesini istedi. İşi ehline vermek gerektiğine vurgu yapan Özkan'ın açıklaması şöyle:

"REZİL OLUNUR!"

Gelenin gelemediği, gidenin gidemediği bir siyasi eşikte yığılıp kaldık. Kurumsal yapıları sarsan bir dönemdeyiz. Liderlik bu yığılmaya düzen getirmektir. Değerli olanı değersizleştiren, tecrübe ve birikimi, bilgiyi taşıyamayan lümpenlik, siyasetin zehridir. Haz ve hırslarına yenilen siyaset zavallı işidir. Rezil olunur.

"SİYASETTE KOLTUKLAR DAĞITILMAZ!"

Örneği Saray düzenidir. Bir siyasal görevi taşıyamayacak olanın omzuna yüklemek cinayettir.  O nedenle liyakat, yeterlilik önemlidir. Siyasette koltuklar dağıtılmaz. Görev ancak yerine getirebilecek olana verilir. Ehil olmayana verilen her iş sakattır. Türkiye bu dertten çekmektedir. Yanlış başlayan her şey, yanlış sonuçlanır. Felsefenin altın kuralıdır. Siyaset meydanını beş taş oynama yeri görmek, hele Türkiye gibi karşı devrimci bir dönem yaşayan ülkelerde büyük sorunlara neden olur. Toplumsal muhalefete zarar verir.  Yarı gerçekler yalandan daha tehlikelidir.

"BAZI ARKADAŞLARIMIZIN YANLIŞ DEĞERLENDİRİLDİĞİ KANAATİNDEYİM"

Çünkü: İnsan en kolay kendini kandırır. Sentez olmak için yola çıkıp bileşik bir hataya dönüşmek.. Siyasi körlük değilse, yıkıcılıktır. Adaleti bitiren anlayış budur. Üzerine daha sonra çok konuşacağız. Bunlar benim naçizane güncel siyasete dair görüşlerim. Bu bağlamda; İzmir milletvekili olarak belediye başkan adaylarımızın belirlemesinde İzmirimizin ihtiyaçlarına yanıt verecek pek çok ismin yeterince tartışılıp, değerlendirilmediği, mafyaya ve iktidar zulmüne karşı canlarını ortaya koyarak hizmet üreten görevdeki bazı arkadaşımızın da yanlış değerlendirildiği kanaatindeyim. Bazı arkadaşlarımızın da yanlış ilçelere konulduğunu gördüm. 

"KARARLAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

İlk MYK ve Parti Meclisi toplantımızda, değerli yöneticilerimizin halkımızın ve örgütlerimizin sesine kulak vererek bazı kararlarını gözden geçirip, hataları gidereceğine inanıyorum.  Hep söyledim. Gururla tekrarlıyorum: İzmir CHP’dir, CHP kalacak!