Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP'de 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde yaşanan yenilginin ardından başlayan sancılı "Değişim" sürecinde sona yaklaşıldı. 38'inci Genel Kurultayı Özgür Özel'in kazanmasıyla birlikte, Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyelerinde de keskin bir revizyona gidildi.

ANAHTAR LİSTE DİKKAT ÇEKTİ

Özel'in PM anahtar listesinde İzmir'den, kurultaydan önce kendisine destek açıklaması yapan Murat Bakan, Deniz Yücel ve Hacer Taş Gültepe yer aldı. PM'ye aday olan isimlerin içinde belediye başkanı desteği olmayan az sayıda isimlerden biri olan Taş, anahtar listede yer almasına rağmen PM'ye giremedi.

YÜCEL VE BAKAN İZMİR'İN YENİ PM ÜYELERİ OLDU

Milletvekilleri Murat Bakan ile Deniz Yücel ise İzmir'in yeni PM üyeleri oldu. Bakan ve Yücel, kurultay öncesi süreçte Özel'e desteğini açıklamakla kalmamış, Türkiye genelinde delegelerle görüşmeler yaparak, birçok defa "Sokağın sesi" ve "Değişim" çağrısında bulunmuştu.

NALBANTOĞLU VE ARSLAN ADAY OLMADI

Geçtiğimiz dönem PM'de yer alan Rıfat Nalbantoğlu ile Ednan Arslan PM'ye aday olmazken, Devrim Barış Çelik aday oldu ancak seçilemedi. Nalbantoğlu, aday olmamasının gerekçesini "Kılıçdaroğlu'na destek olmuştum, aday olmak Genel Başkanın iradesine saygısızlık olurdu" sözleriyle açıklarken, Özel'e resmi destek açıklamasında bulunmayan ancak Özel'in programlarına eşlik eden Arslan ise "PM'de de değişim" için aday olmadığını kaydetti.

ARSLAN'A GENEL MERKEZDE GÖREV VERİLECEK Mİ?

Partinin önde gelenleri, Özel'in PM'ye aday olmayan Arslan'a Genel Merkez'de önemli bir görev vereceği noktasında hemfikir.

"BAKAN VE YÜCEL'CİLER 2'YE AYRILDI"

Hafta sonu Genel Başkan Özel'in A Takımı olarak nitelendirilen MYK Üyeleri de belli olacak. CHP İzmir'in tabanı hem Murat Bakan'ın hem de Deniz Yücel'in MYK'ya girmesinin İzmir'in temsiliyeti açısından önemli olduğu noktasında görüş veriyor. Ancak, ekip siyasetinin keskin çizgilerle belirgin olduğu İzmir'in siyasi aktörleri ise "Bakan'cılar" ve "Yücel'ciler" olarak ikiye ayrılmış vaziyette.

BÜYÜKŞEHİR BAKAN'I DESTEKLİYOR

CHP önceki Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyen İBB Başkanı Tunç Soyer ve İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Bakan'ın MYK'ya girmesini isteyen ekibe öncülük ediyor. Soyer'in ekibi, Bakan'ın MYK'ya girmesiyle birlikte 2024 yerel seçimlerinde söz sahibi olmayı hedefliyor. Bu ekibe Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal da destek veriyor.

YÜCEL'İ DESTEKLEYENLER

Yine kurultay öncesi Kılıçdaroğlu'nu desteklediğini açıklayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ve Selçuk Belediye Başkanı Filiz Sengel ise Yücel'in MYK'ya girmesinden yana tavır alıyor. Bu ekibe milletvekili Ednan Arslan, Kılıçdaroğlu'ndan imzasını çekerek Özel'i destekleyen Kurultay delegesi Hacer Taş Gültepe destek veriyor. Öte yandan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın da destek vereceği öngörülüyor.

MASADA YEREL SEÇİMLER VAR

Hemen hemen İzmir'deki tüm belediye başkanları, 2024 seçimlerinde tekrar aday olmak istediğini açıklamıştı. Belediye Başkanları MYK'ya girecek üyeler üzerinden 2024 seçimlerinde adaylıklarına dayanak oluşturmak istiyor. Bu kapsamda da Yücel ve Bakan'ın MYK'ya girmesi durumunda, İzmir'den kimlerin arkasında duracağı parti kamuoyunda önemli bir yer tutuyor.

İBB İÇİN KİMLERİN ADI GEÇİYOR?

İBB için mevcut belediye başkanı Tunç Soyer, partide önemli görevler üstlenen önceki dönem Genel Sekreter Selin Sayek Böke, İBB önceki Genel Sekreteri Buğra Gökçe, Özel'e açık destek veren ve programlarında yalnız bırakmayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ve Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Milletvekili ve PM Üyesi Murat Bakan ile Kılıçdaroğlu'nu destekleyen ancak Özel'i de Selçuk'ta ağırlayan Filiz Ceritoğlu Sengel'in ismi geçiyor.

"BAKAN'IN ÖNCELİKLİ ADAYI SOYER"

Murat Bakan'ın öncelikli İBB adayı Tunç Soyer. Bakan, yaptığı açıklamalarda da Soyer'in en az 1 dönem daha devam etmesi gerektiğini, projelerinin yarıda kalmaması gerektiğini anlatıyor. Bakan'ın, Soyer'in adaylaşmaması noktasında kendisine Büyükşehir Belediye Başkanlığı verilmesi halinde "Hayır" demeyeceği aktarılıyor.

YÜCEL'İN ADAYI CERİTOĞLU MU?

Deniz Yücel'in ise öncelikli İBB adayının Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel olduğu kaydediliyor. Yücel'in 2019 yerel seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu'na "Filiz Ceritoğlu Sengel belediye başkanı olmazsa ben il başkanlığından istifa ederim" restini hatırlatan CHP İzmir'in önde gelenleri, Yücel'in tavrının aynı doğrultuda olacağını aktarıyor.

YÜCEL VE CÖMERT TARTIŞMA YAŞADI İDDİASI

Öte yandan parti kulislerinde 2019 yerel seçimlerinde Selçuk Belediye Başkan Adayı olarak ismi anılan Cömert ile Yücel'in arasında geçtiğimiz günlerde "Ceritoğlu" atışması yaşandığı ve Yücel'in, "Filiz belediye başkanı olacak" dediği iddia ediliyor.

CÖMERT'TEN TELEFON: "YÜCEL'LE ARAMIZDA PROBLEM YOK"

GÜNDEME BAKIŞ'a ulaşan Emri Cömert, Deniz Yücel ile arasında herhangi bir problemin olmadığını, bir tartışma yaşamadılarını, PM adaylığında da Yücel'i desteklediğini söyledi. 

ÖZEL SÖZÜ ÖRGÜTE VE HALKA BIRAKACAK

Yine parti kulislerine yansıyan bir diğer bilgi ise, Ceritoğlu'nun kurultaydan yaklaşık 10 gün önce CHP Genel Merkezi'ne giderek, Kılıçdaroğlu'nu ziyaret ettiği, genel merkezde karşılaştığı İzmirli siyasilere ise "Kılıçdaroğlu'na desteğimizi bildirmeye geldik" dediği yönünde. İzmir CHP'nin siyasi öncüleri, Özel'in yaptığı toplantılarda "Belediye başkanları beni arıyor, biz Kılıçdaroğlu'na imza verdik ama seni destekliyoruz, Kılıçdaroğlu'na desteklediğimizi açıkladık ama seni destekliyoruz' diyorlar. Artık aradıklarında 'Tamam, biliyorum ne söyleyeceğini' diyorum" dediğinin altını çizerek, Özel'in, "Değişim" destekçilerinin haricinde, Kılıçdaroğlu'na destek verenler kapsamında samimiyetle son sözü halka ve örgüte bırakacağını aktarıyor.

"YÜCEL'İN İKİNCİ TERCİHİ GÖKÇE YA DA BATUR OLUR" İDDİASI

Ceritoğlu'nun, Yücel'in isteği üzerine Özel ile Selçuk'ta bir araya geldiğini anlatan partililer, Ceritoğlu'nun İBB'de adaylaşmaması noktasında Yücel'in Ceritoğlu'nu merkez ilçelerden birine taşımak istediğini dile getirerek; İBB'de ikinci tercihler noktasında Yücel'in eski Genel sekreter Buğra Gökçe ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'a destek vereceğini öne sürüyor.

ARDA VE TUGAY NE YAPACAK?

Tugay, İzmir'in 56 kurultay delegesi içinde Özel'e desteğini ilk açıklayan ve Kılıçdaroğlu'na imza vermeyen tek isim oldu. Arda ise kurultay delegesi değildi ancak sürecin başından itibaren Özel'in yanında yer aldı. 2019 yerel seçimlerinde Özel'in elini kaldırarak 'Kendisine kefilim' dediği Arda ve Özel'i resmi olarak destekleyen tek belediye başkanı Tugay'ın da isimleri İBB için geçiyor. 2 ismin de yakın çevresine "Genel Başkanımız ve Genel Merkezimiz önce mevcut başkanla ilgili karar vermeli, bizim bir talebimiz yok ama görev verilirse tabi ki kabul ederiz" dediği dile getiriliyor.

ÖZEL'İN "SEÇİLMİŞLER" KONUŞMASININ SATIR ARALARI

CHP Lideri Özgür Özel, devir teslim töreninden önce ilk ziyaretini babaevi Manisa'ya yaptı. Manisalılar caddeleri bayraklarla donatarak, Belediye Caddesi'ne akın etti. Benzeri bir kalabalık da Manisa'ya gitmek üzere Özel'in İzmir Adnan Menderes Havalimanına inmesiyle yaşandı. Örgüt, Özel'in elini sıkmak için adeta birbiriyle yarıştı, izdiham yaşandı, basın mensuplarından ezilen ve ezilme tehlikesi atlatanlar oldu.

KURULTAY ÖNCESİ ZİYARETTE KİMLER VARDI?

Özel baba ocağı Manisa'da yaptığı konuşmada, havalimanındaki kalabalığa atıfta bulunarak, kurultay öncesi CHP İzmir İl Başkanlığı ziyaretini hatırlattı. Özel, kurultay öncesi yaptığı ziyarette kapının önünde örgütten iyi bir katılım olduğunu ancak il başkanlığında çok az seçilmişin bulunduğunu aktardı. O gün il başkanlığında Manisa il başkanı Ferdi Zeyrek, Manisa belediye başkanlarının dışında İzmir'den CHP Milletvekilleri Deniz Yücel, Murat Bakan, Ednan Arslan, belediye başkanlarından Cemil Tugay ve Halil Arda, ilçe başkanlarından ise Hacer Taş ve Ertürk Çapın yer almıştı.

ÇAPIN VE TAŞ TEPKİYLE KARŞILAŞMIŞTI

Aynı zamanda kurultay delegesi olan Taş ve Çapın'ın, Özel'e destek vereceklerini açıkladıktan sonra karşılaştıkları tepkilerde akıllarda kalanlar arasında. 

KURULTAYDA KİMLER OYUNUN FOTOĞRAFINI ATMADI?

CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından, 38'inci olağan kurultayda, İzmir delegelerinden, delege kartları ya da kimlikleri ile verdikleri oyların fotoğrafları istenmişti. Oy fotoğrafını atmayan kurultay delegelerinin kimlerin olduğu merak konusu iken, bu isimlerin Niyazi Aslan, Erdal Mansuroğlulları, Abdül Batur, Nejat Bozkurt, Ertürk Çapın, Övünç Demir, Seda Durmaz, Osman Erbayraktar, Yasin Ergül, Ömer Güney, Pelin Karasakal, Çağdaş Kaya, Burak Kotan, Simge Ökten, Hacer Taş Gültepe, Özkan Tice, Cemil Tugay ve Ahmet Yılmaz olduğu öne sürüldü. İsimlerin tamamının Özel' oy verdiği yönünde bir iddia bulunmasa da, isimleri yazılı kurultay delegelerinin ya hiç fotoğraf atmadığı ya da kullandığı oyun yanında kimlik olmayan fotoğraf attığı aktarıldı.

EKİNCAN VE TİCE DİKKAT ÇEKTİ

Özel'in YDK Listesinde bulunan Ekincan Aksoy ve Özkan Tice dikkat çeken isimler arasında yer aldı. Aynı zamanda Torbalı'nın tanınan ismi Sefer İpekli'in damadı olan Aksoy'un, Milletvekili Murat Bakan tarafından 2 oylama arasında ikna edildiği ve Torbalı eski ilçe başkanı Övünç Demir ve önceki dönem Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel'in referansı ile YDK'ya girdiği ifade edildi. Tice'nin ise Deniz Yücel tarafından ikna edildiği ve sürecin başından itibaren İzmir'deki Özel'cilerle birlikte olduğu dile getirildi.

SERTER SÜRPRİZİ

CHP'de MYK heyecanı hız kesmeden devam ederken, kulislere İBB için sürpriz bir isim daha düştü. Özel'in kurultaydan önceki İzmir programında bulunan 27'nci dönem milletvekili Bedri Serter'in ismi de İBB için geçiyor. Serter'in İmamoğlu ile birçok defa görüşme gerçekleştirdiği iddia ediliyor. 

BÖKE NE YAPACAK?

Edinilen bilgiye göre partinin tanınan isimlerinden Selin Sayek Böke'nin İBB ile ilgili bir talebi yok. Böke'nin tercihi Genel Merkezde ulusal düzeyde siyaset yapmak ancak partililer Özel'in tercihi bu yönde olursa, Böke'nin de kabul edeceğini aktarıyor. 

ÖZKAN CEPHESİNDE SON DURUM

Kılıçdaroğlu'nu destekleyen ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile arasının kötü olduğu anlatılan Tuncay Özkan, sessizliğini koruyor. Partililerin bir kısmından "Özel'in kazanmasıyla birlikte Özkan kaybetti" yorumları gelirken, bir kısmından ise, "Tuncay Özkan bu, muhakkak kendine yer bulur" yorumları yapılıyor.