Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP, İzmir'de belediye başkan adaylarını belirleyerek, meclis üyeleri mesaisini başlattı. CHP Genel Merkezi'nden İzmir İl ve İlçe Başkanlıklarına Parti Meclisi'nin (PM) 4 Ocak 2024 tarihli 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde meclis üyesi olacak adaylar hakkında bilgilendirme yazısı geldi.

ONAMA YETKİSİ MYK'NIN

Gelen bilgi yazısında, belediye meclis üyeleri aday listesi bildirim formunun oluşturulması konusunda yetkinin ilçe başkanlıklarında olduğu belirtildi. İzmir'de tüm ilçelerde önseçim ya da merkez yoklaması yapılmayacağı kaydedilen bilgi yazısında, meclis üyelikleri aday listesini onama yetkisinin Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) olduğu vurgulandı.  

MUTABAKATA SAĞLANACAK

İl ve ilçe başkanlıklarına tevdi edilen PM kararına ilişkin bilgi yazısında şu ifadelere yer verildi:

Seçim çevrelerinde taslak listelerin hazırlanıp Genel Merkeze sunulmasından İl başkanlıkları yetkili ve sorumludur. Taslak listeler hazırlanırken, il başkanı ilçe başkanı, belediye başkan adayı, büyükşehir belediye başkan adayı ve bölge milletvekillerinin azami mutabakatının sağlanmasına özen gösterilecektir. 

KADIN VE GENÇ VURGUSU

Listelerde kadın ve genç temsiliyetine uyulacaktır. Buna göre oluşacak taslak listenin her 3 sırasında en az 1 kadın, her 5 sırasında en az 1 genç bulunmasına azami özen gösterilecektir.

13 ŞUBAT'A KADAR TESLİM EDİLECEK

Taslak listelerin İl başkanları tarafından en geç 13 Şubat 2024 Salı günü saat 17:00'a kadar elden ya da Genel Merkez Yazı işleri'nin 0312 207 40 93 numaralı faksına  faks yolu ile ya da y[email protected] adresine e-posta ile gönderilmesi zorunludur.