Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir'de ilçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından, il kongresi heyecanı başladı. Mevcut İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Konak ilçe eski Başkanı Şakir Başak ve yine Konak İlçe eski Başkanı Aytekin Tunus resmi olarak adaylığını açıkladı. Yeter imzayı toplayabilen adaylar 16 Eylül Cumartesi günü, Gaziemir Fuar alanında yarışa girecek, delegenin kantarına çıkacak. 

Kendi kampanyalarını yapacaklar... Kılıçdaroğlu'ndan Soyer'le devam mesajı Kendi kampanyalarını yapacaklar... Kılıçdaroğlu'ndan Soyer'le devam mesajı

ASLANOĞLU'NUN SÖZLERİ İZMİR GÜNDEMİNE DAMGA VURDU

CHP İzmir'de il başkan adaylarının yanı sıra, siyasi aktörlerin hangi adayı desteklediği, hangi adayın karşısında olduğu da belli olmaya başladı. CHP İzmir'de saflar netleşirken, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'nun hemen hemen tüm belediye başkanları ve ilçe başkanlarının katılımıyla yaptığı adaylık açıklamasında, örgüte yönelik yaptığı konuşmasında "İl Başkanını Genel Merkez koridorlarında dedikodu yapanlar değil, siz belirleyeceksiniz" sözleri, İzmir gündemine damga vurdu.

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜLER

Aslanoğlu'nun, bu sözlerle kime, ne anlatmak istediği parti kulislerinin 1 numaralı gündem maddesi olurken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Devrim Barış Çelik, Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan ile İzmir Milletvekili Deniz Yücel'in, Engin Özkoç eşliğinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaklaşık 40 dakika süren görüşme yaptığı öğrenildi. 

KILÇDAROĞLU SOYER'İ İŞARET ETTİ İDDİASI

Edinilen bilgiye göre; Kılıçdaroğlu ile Aslanoğlu'nun il başkanı olmaması için görüşme yapan heyet Aslanoğlu'nun neden olmaması gerektiğine ilişkin görüşlerini anlattı. Ancak, görüşmeyi gerçekleştiren dörtlünün Genel Başkanı ikna edemediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun, İzmirli heyete, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i işaret ettiği ve 'Bu konuları benimle değil Tunç Bey ile görüşün, Aslanoğlu'nun aday olmasını istemiyorsanız da Tunç Bey'i ikna edin" dediği aktarıldı.

"KOOPERATİFLERDE HUKUKA AYKIRI BİR DURUM YOK"

Aynı görüşme kapsamında, AK Parti tarafından ortaya atılan kooperatiflere yönelik iddiaların da CHP Liderine aktarıldığı ancak Kılıçdaroğlu'nun, "Ben kooperatifler kapsamında yapılan tüm çalışmaları biliyorum. Hukuka aykırı hiçbir durum söz konusu değildir" yanıtını verdiği parti kulislerine yansıyan bilgiler arasında yer aldı. 

ASLANOĞLU'NA KİMLER DESTEK VERDİ?

Öte yandan, parti kulislerinde yer alan bir diğer bilgi de Aslanoğlu'na destek vermeyerek, karşısında tavır alan bazı belediye başkanlarının, Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmenin içeriğini öğrendikten sonra rotayı Aslanoğlu'na çevirdiği ve adaylık açıklamasına katıldığı yönünde oldu. İzmir'de 25 ilçe başkanı, Aslanoğlu'na destek açıklamasında bulunmuştu. Destek açıklaması yapmayacağını kaydeden ilçe başkanları ile o ilçelerin belediye başkanları da Aslanoğlu'nun adaylık açıklamasına katılmıştı.