CHP İzmir İl Başkan Adayı Şakir Başak, yaptığı adaylık açıklamasında mevcut sistemi eleştirerek, delegelere, Korkma, korkma, korkma" diye seslendi. 

CHP İzmir 38. Olağan İl Kongresinde il başkan adayı olan Şakir Başak adaylık konuşmasını gerçekleştirdi. Mehmet Şakir Başak,  bazı şeylerin yanlış yapıldığını ve nasıl İl Başkanı olması gerektiğini göstereceğini kaydetti. Başak, “Bu tarihi kongrede Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak sizi selamlamak istiyor ve şu cümle ile başlamak istiyorum; ‘Korkma, Korkma, Korkma. 100 yıllık bir çınarın üstünde siyaset yapıyoruz. Ben burada konuşurken sizlerin çığlığı oluyorum. Ben bu çığlığın, mücadelenin sesi olmak için karşınızdayım” dedi. 
Başak sözlerini şöyle sürdürdü; 


“CHP İÇİN CANLARI İLE BEDEL ÖDEYENLERİN RUHUNU SIZLATMAMAK LAZIM”
25 yılımı Cumhuriyet Halk Partisi’nde geçirdim, elbette mücadele derken hatlarımız, eksiklerimiz olabilir. Ancak ilkesel hatayı siyaset affetmez. Üstünde durduğumuz ve CHP için canları ile bedel ödeyenlerin ruhunu sızlatmamak lazım. 


“AYNI ŞEYLERİ TEKRAR EDİP FARKLI SONUÇLAR BEKLEMEK AHMAKLARIN İŞİ”
Bana neyine güvenip aday oluyorsun dediler ben  de örgütümün adalet duygusuna güvenip aday oluyorum dedim. Bu sese çığlığa alışkın değilsiniz ama bu sokağın, halkın sesi. Bugün tarihi bir sorumluluk ile karşınıza çıktım ve ilk defa İl Başkanı Adayı oldum. Herkes kendine, sokaklara, örgütün heyecanına, sokakların umuduna baksın. Var mı? Yok mu? Aynı şeyleri tekrar edip farklı sonuçlar beklemek ahmakların işi.


“YÜZDE 70’İ GEÇEMİYORSAK BUNDA BİR YANLIŞLIK VAR DEMEKTİR!”
Hiç örgütümün başını yere eğdirmemdim ve örgütüm dışında da hiç boyun eğmedim. Çarşaf liste mi blok liste mi olacak yoksa 2.Yüz yılı mı takip edeceğiz diye konuşuldu ama kişilik karakter olarak ilke olarak, adalet olarak 50 yıl öncesinde miyiz? Herkes kendisini ayrı ayrı sorgulamalı. CHP İzmir’in kalesi değildir inanmıyorum yüzde 70’i geçemiyorsan burada bir yanlış var demektir. Değiş deniyor bu önce örgütün çarkından başlamalı. 


“İKTİDARI KENDİMİZE BENZETMEYE ÇALIŞIRKEN BİZ ONLARA BENZEDİK”
22 yıldır bu iktidar bir yoksulluk yarattı ve ülkeyi dizayn etti, onları kendimize benzetmeye çalışırken biz onlara benzedik. 617 delegenin burada 67 tanesi sadece bana imza verebildi. Bir anlayıştan söz etmek istiyorum. Önümüzde bir yerel seçim var, ben o sokakların, halkın düşüncesini çok iyi biliyorum. Bu halk 22 yıldır aynı iktidarı seçiyorsa bir problem var. O problem de biz de sokakta broşür dağıtarak insanları ikna edemiyoruz, sokakta insanlar kendini bizde göremiyor o yüzden de karşınıza çıktım ve il başkanlığı nasıl yapılır bunu göstermek istiyorum.


“İNSANALRIN İRADE ZAPT EDENELRE DEĞİL BİZ DİYENLERE İHTİYACI VAR”
Ben örgüt için bir tuğla dahi koyan herkesin önünde eğiliyorum ama ben onların yapmadığını yapmak için geliyorum. Ben sokakta dolaşıyorum ve insanalar siyasetin kirlendiğini düşünüyor.  Siyaset kurumunu kirleten insanlar değil,  adil ve dürüst insanlar siyasete girmediği sürece bizleri böyle kirlenmiş insanlar yönetecektir. Siyaset koltuk sevdası için değil halk için yapılan ve yapılması gereken bir şeydir.  Sayın İl Delegeleri bugün tarihi sorumluluk sizin. Bizlerin insanların iradesini zapt edenlere değil ben yerine biz diyenlere ihtiyacı var.  Artık örgütün iktidarının olması için karşınızdayım. Her türlü ön seçim her türlü ön seçim. İl Başkanı olursam bunun da mücadelesini vereceğime söz veriyorum