GÜNDEME BAKIŞ - Cemil Tugay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine gelmesinin ardından Tunç Soyer döneminde gereğinden fazla işe alım yapıldığını dile getirerek 'personel fazlalığı' sebebiyle işten çıkarma kararı alınmıştı.

Bu nedenden dolayı işten çıkarılan işçiler günlerdir işlerini geri almak için eylemlerini sürdürüyor. Kendilerine muhatap bulamayan işçiler, bugün CHP İzmir İl Başkanlığı binasının önünde bir basın açıklaması ve 10 dakikalık temsili bir oturma eylemi düzenledi.

"AÇLIKTAN ÖLMEYİZ BİZ BU YOLDAN DÖNMEYİZ"

Genel-iş ve Belediye-iş üyesi işçiler CHP İzmir önünde bir açıklama yaparak, işten atılan işçilerin geri alınması çağrısında bulundu.

İşçiler "Hak, hukuk, adalet”, “Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz” ve “Direne direne direnişten zafere” sloganları atarak seslerini duyurmaya çalıştılar. 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren İzdoğa ve İzenerjj şirketlerinde çalışan işçiler olarak, haksız şekilde işten çıkarıldık. İşimizi geri kazanmak için başlattığımız mücadelenin bugün 15. günündeyiz. Çok uzun süren mülakat süreçlerinin ardından, mülakatlarımız tamamlandıktan sonra da işe başlamak için uzun süre bekletildikten sonra iş başı yapabildik. Geçtiğimiz hafta Kıbrıs Şehitleri'nden seslendik derdimizi anlatmaya çalıştık. Bir kez daha buradan, CHP İzmir il başkanlığı önünden sesleniyoruz: Ne İzmir halkını ne de biz işçileri mağdur etmeye kimsenin hakkı yok. Belediye hizmetlerinin düzgün, aksamadan, yeterli şekilde yapılması da insanca şartlarda mesleklerimizi yapmak da bizim ortak derdimiz. İzmir'i belediye hizmetlerinden mahrum etmeye de bizleri işsizlik ve yoksulluğa mahkum etmeye de kimsenin hakkı yok!

“AKP BELEDİYELERİNİ ARATMIYORLAR”

İşimize son verilen süreci meşrulaştırmak için kullanılan bazı ifadeler ne yazık ki kamuoyunu yanıltıyor. Halkçı, sosyal demokrat partinin bir belediyesinin kendi emekçilerini karalaması, haksız yere işten çıkarmaları aklamak için bizler hakkında kara propaganda yapması en hafif deyimle AKP belediyelerinin pratiklerini aratmayacak düzeydedir. Bizler bankamatik memuru ya da fazlalık personel değiliz. Ekonomik kriz koşullarında hasbelkader belediyede çalışmaya başlamış, hayatımızla ilgili bütün planımızı bunun üzerinden yapmış, çalıştığımız süre içinde de işimizi layıkıyla yapmış emekçileriz. Hepimiz işimizin başındayken alelacele işten atıldığımıza dair bilgi aldık. Kimimiz sınıfta öğrencileriyle dersteydi, kimimiz katı atıkta çöp ayrıştırıyordu, kimimiz sırtında yük taşıyordu. Çalıştığımız birimlerde eksik personelle çalışıyorduk, birçoğumuz çalıştığı şu kısa zamanda bile fazla mesai yapmak zorunda bırakıldık. Buradan bir daha sesleniyoruz, Siyasi figürlerin kendi aralarındaki hırslarına, ihtiraslarına ve politik oyunlarına bizleri kurban edemezsiniz. Buna izin vermeyeceğiz.

“İZMİR'İ EYLEM ALANINA DÖNÜŞTÜRÜRÜZ!”

Burada CHP İl Başkanlığı önünden İZSU Genel Müdürü Gürkan Erdoğan ve İzenerji Genel Müdürü Ali Ercan Türkoğlu'na sesleniyorum. Bizler aylarca, yıllarca işe alınmayı bekledik. Çalıştığımız süre boyunca ise işimizi özverili şekilde yerine getirdik. Eğer tasarruf istiyorsanız biz işçileri işten çıkarmak yerine makam araçlarına, ihalelere, boşa giden kaynaklara gözünüzü dikin. Bizim işimize değil. Bizler bize CHP yönetimine sesleniyoruz. Bu haksızlığa dur demek iki dudağınızın arasında çıkan bir sözcüğe bakar. Biz hakkımızın bilincindeyiz. Bir araya geldiğimizde çok güçlü olduğumuzun farkındayız Hakkımızı istiyoruz. Hak ettiği gibi insanca şartlarda çalışıp yaşamımızı kazanmak istiyoruz. Hakkımız olanı içimizi alana kadar hiçbir yere gitmeyeceğiz. Eğer bizleri muhatap olmamaya, taleplerimizi karşılamamaya devam ederseniz İzmir halkına sesimizi duyurmak ve kendimizi anlatmak için bütün İzmir eylem alanına dönüştüreceğiz.

Öte yandan bugün işçi eylemlerinin sürdüğü Bayraklı’da Tüm Bel-Sen İzmir şubelerinde örgütlü emekçiler toplu sözleşme hakları için bir kez daha belediye binasında bir araya geldiler. Emekçiler belediye binası önünden CHP Bayraklı İlçe Binası’na yürüyerek burada bir açıklama gerçekleştirdiler.