Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, 14 Mayıs seçim sonuçlarını değerlendirerek, "sandıklarda herhangi bir güvenlik zafiyeti yaşandı mı" sorusunu yanıtladı. 

CHP'li Aslanoğlu'ndan "HDP" ve "FETÖ" eleştirilerine sert yanıt! CHP'li Aslanoğlu'ndan "HDP" ve "FETÖ" eleştirilerine sert yanıt!

"DÜNYANIN HER YERİNDE BU KADAR TEKİL OY ALMAK ÇOK ZORDUR"

İzmir'de, Kılıçdaroğlu'nun aldığı oy oranını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi memleketi olan Rize'de bile alamadığını anlatarak, "Biz Kiraz ve Kemalpaşa'da Adalet ve Kalkınma Partisi'nin gerisinde, diğer 28 ilçede ilerisindeyiz. Kemalpaşa ve Kiraz'a geldiğimizde, bir önceki seçime göre oylarımızı 2 ilçede de artırdık ama henüz birinci parti olamadık. İzmir geneline baktığımızda ise 63,7 ile Kemal (Kılıçdaroğlu) Bey'e sahip çıktı İzmir. Çok yüksek bir oran. Recep Tayyip Erdoğan, sadece Rize'de yüzde 63 aldı, kendi doğduğu yer, küçük bir il, tamamı aynı kökten gelen insanların olduğu bir yerde maksimum bu oyu aldı. Oysa Kılıçdaroğlu göçmeninden, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu her bölgeden vatandaşın olduğu İzmir'den yüzde 63,7 aldı. İzmir, İstanbul, Ankara gibi metropollerde dünyanın her yerinde bu kadar tekil oy almak çok zordur" dedi. 

"İZMİRLİLER SEÇİMİ İKİNCİ TURA TAŞIDI"

İzmir'de Millet İttifakı'nın aldığı oy oranının arttığını dile getiren Aslanoğlu, "Oy oranlarının yükseliş ve alçalışına baktığımızda biz 2019 yerel seçimlerini baz alıyoruz. Çünkü 2019'da da benzer bir ittifak vardı. Tunç Soyer'in aldığı oy neydi, Kemal Kılıçdaroğlu'nun oylarını ne kadar yukarı taşıyabilmişiz, İzmir 6,5'luk yükselişe sahip tek ildir. İstanbul'da kafa kayaya, Ankara'da bir miktar aşağısındayız 2019 seçimlerinin. İyi olan İllerimiz var Muğla gibi, 2 puan artırmış. İzmir gibi 6,5 artıran başka bir il yok. Bu başarı Şenol Aslanoğlu'na, belediyelere atfetmek değil, İzmirlilere atfetmek gerekir. İzmirliler seçimi ikinci tura taşımıştır" açıklamasında bulundu. 

"MİLLETVEKİLİ SAYISI DEĞİL OY ORANLARI ESAS ALINMALI"

Aslanoğlu, seçim sonuçlarını yorumlarken; milletvekili sayılarından ziyade oy oranlarının dikkate alınması gerektiğini belirterek, "Benim öngörüm her 2 bölgede 1'er tane milletvekili çıkaracakları yönündeydi. Oyları düşük olacaktı diye bir düşüncem yoktu ama birinci bölgede 2 milletvekili çıkarmalarını beklemiyordum. MHP 1 milletvekili çıkarttı, aslında vekil sayılarından ziyade aldığımız oy oranlarını esas almamız gerekiyor. MHP'nin de 1 milletvekili çıkartacağını düşünmüyordum. Yükselen milliyetçilik duygularının daha çok artmasına bağlıyorum" ifadelerini kullandı. 

"TÜRKİYE GENELİNDE DAHA FAZLA VEKİL ÇIKARMAK İÇİN YAPILDI"

CHP'nin İzmir'de milletvekili sayısını artıramamasında, ittifak ortaklarına verilen kontenjanların etkili olduğuna ilişkin yorumları değerlendiren Aslanoğlu, "Öncelikle genel merkezin kararıdır. İzmir özelinde daha fazla vekil  çıkarmak için bunu yaptıklarını düşünmüyorum, Türkiye genelinde daha fazla çıkarmak için böyle bir karar aldılar. Türkiye'de birlikte olmamızdan daha fazla vekil oluşacaktı. Seçmen, milletvekili aday listeleri üzerinden de bir değerlendirme yapmış olabilir tabi ki. Ana belirleyici unsur değildir ama etkisi olmuştur. Olmamıştır dersek, milletvekili listelerinin etkisiz olduğunu söylememiz gerekir" diye konuştu. 

"PARTİLERİN YAPTIRDIĞI ANKETLERİN BİLİNMESİNDE SAKINCA OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Hamza Dağ'ın, "Dünya örneklerinde kaynak belirtme gibi kriterler var, kriter getirilmeli" açıklamasın sorulması üzerine konuşan Aslanoğlu, "Kulağımı tırmalayan bir tarafı yok. Detayına bakıp sakıncalı olabileceği yerler var mı diye bakılmalı. Partilerin yaptırdığı anketlerin bilinmesinde bir sakınca var mı, olmuyor gibi geliyor şu an kulağıma..." dedi. 

"İZMİR'DE VERİ GİRİŞİ SİSTEMİ İŞLEDİ"

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, sandıklarda, oy sayımlarında güvenlik zafiyeti yaşandığına yönelik başta sosyal medya olmak üzere gündeme getirilen iddiaları da yanıtlayarak şu açıklamada bulundu: 

"Ben gündüz oyumu kullandıktan sonra eşimle birlikte, akşam oyumu kullandığım sandığa gittim. Gündüz de zaten 'oy kullandığımız sandığa sahip çıkacağız, herkes oy kullandığı sandığın oy sayımına eşlik etsin' çağrısında bulundum. Akşam da kamuoyuna CHP'nin veri girişi yaptığı sistemi, diğerlerinin yaptığı manipülasyonu da gösterdim. Gece boyunda bizim sistemimizin işlediğini de sizinle paylaştım. Türkiye'nin bazı illerinde işlememiş midir onu bilmiyorum ama veriler insan kaynağıyla girilir. İnsan kaynağında sıkıntı varsa, sistemler işlemez. İzmir'de sistem akşam 5 itibariyle başlayan süreçle birlikte işledi. Bizler zaten bunu 4 kere seçim öncesi tüm ilçelerde kontrol etmiştik, tecrübe etmiştik. Siber saldırılara karşı da test etmiştik."

"İZMİR'DE HER SANDIKTA CHP'NİN GÖREVLİSİ VARDI"

"Bazı yerlerde sandık görevlisi yokmuş falan... Böyle yürümüyor o iş. Bizler sabah 4,5'ta kalkıyoruz, 5'te tüm ilçelerde, ilçe başkanlarımız, belediye başkanlarımız, o yerin ana sorumluları, yöneticileri, sandık görevlileriyle birlikte toplanıyoruz. Kim geldi, kim gelmedi bakıyoruz. Her sandıkta hem asil hem yedek üyemiz var. 9 bin 897 sandığımız var, bu sandıkların tamamında doğal olarak tüm İzmir genelinde 200 adam kaza geçirmiştir, hastalanmıştır vs... O gelmediyse yedeğini alırız, devreye sokarız. Bunun dışında müşahidimiz var, müşahidimiz sandığa oturur. İzmir'de sabah itibariyle başladığımızda her sandığa 1 kişiyi oturtmuş oluruz. Sabah 8'de gözümüzü açtığımızda, "Aaa 1 arkadaş gelmedi' demiyoruz, 5'te durumun en olduğunu biliyoruz. İzmir'de her sandıkta CHP'nin görevlisi vardı."

"TÜM ISLAK İMZALI TUTANAKLAR O GECE ELİMİZDEYDİ"

"Tüm sandıklardaki ıslak imzalı tutanakları biz temin etmiştik ve almıştık. O gece bizim elimizdeydi. Sandığa kendisi gitmemiş, 'Benim komşum var Ayşe, onun da teyzesinin kızı var Hatice, şöyle dedi' gibi bir şey olamaz... Siz bir uyarıda bulunuyorsunuz, 'Narlıdere'de bilmem kaç numaralı sandıkta şu olmuş' biz ona bakıyoruz, sonra size dönüş sağlıyoruz. Başka bir arkadaş başka sandığı söylüyor. Bir de böyle internette dolaşanlar vardı."

"KIYAMET KOPARIYORLAR"

"İnternette gezenler 2 - 3 sandık. 4'lü gönderilen ıslak tutanaklar birbirinin aynı, bunu da fark etmemiş sanırım paylaşım yapan arkadaş. Bakıyoruz CHP'nin, AKP'nin, MHP'nin oyu aynı. Yeşiller Sol Partisi 3 eksik yazılmış, bunun üzerinden kıyamet kopartılıyor. Arkadaşlar biz gece boyunca sadece bizim oyumuzu etkileyebilecek durumlara itiraz ediyoruz. CHP, AKP, MHP oylarına itiraz ederiz. Diğer muhalefet partilerin oylarını görürüz ama itiraz etmeyiz. Neden, çünkü biz CHP il başkanlığıyız. Hukuk komisyonumuz, avukatlarımız gece boyunca bunlara itiraz ederler. Anlatılanlar gibi olmaz... "

"SİSTEMİMİZ 3 AYRI YERDEN BESLENİYOR"

"Bizim sistemimiz 3 ayrı yerden beslenir. Bilişim Sorumlularımız var; okuldayken ona verdiğimiz telefon üzerinden sonuçları giriyor, ikincisi ıslak imzalı tutanaklar ilçeye geliyor ve ilçeden sisteme giriş yapılıyor, üçüncüsü YSK'dan veri alıyoruz ve üçü arasındaki tutarsızlıklara bakıyoruz. Yanlış bir şey varsa dönüp ıslak imzalı tutanağı kontrol ediyoruz, biz doğru ise hemen dönüp ilçe seçim kurulunu uyarıyoruz."

"SEÇİM KURULUNDA BİZDEN HABERSİZ BİR ŞEY OLMUYOR"

"Bizim ilçe seçim kurulunda 1 temsilcimiz var zaten. Vatandaşlar bir de öyle bir şey sanıyorlar ki... CHP'nin 1 avukatı İlçe Seçim Kurulu üyesidir zaten. Orada bizden habersiz bir şeyler olmuyor. Onlar çoğunluk kararı almış olabilir, biz şerh koymuş olabiliriz ama haberimiz olmadan bir şey olmaz. Orada avukat arkadaşlarımız da var ayrıca. Ben seçim gecesi ilçe seçim kurullarını da gezdim. Orada maddi hata, kaydırma varsa uyarırsınız, oradaki arkadaşlar düzeltir. Bunu telefonla da çözebilirsiniz. Daha farklı bir şey varsa yazılı dilekçe verirsiniz. Bornova'da bir sandık vardı, biz haklı çıktık ve ilçe seçim kurulu bizim dediğimiz düzeltmeyi yaptı."

"TEK OYUN ÇALINMASINA İZİN VERMEDİK"

"Genel itibariyle seçimde kötücül bir durum yoktu. Bunun için defalarca açıklama yaptık. Hala, 'Şurada şu oldu, aslında çalmışlardır' deniliyor. İzmir'de tek oyun çalınmasına, heba olmasına izin vermedik, ikinci turda da vermeyeceğiz. O yüzden vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla gelip oy kullanabilirler."