GÜNDEME BAKIŞ - CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, merak edilen "Gölge Kabine'ye" ilişkin soruları yanıtladı. Tele 1 TV'de konuşan Yücel, "Genel Başkanımız Özgür Özel'in parti üst yönetiminde, MYK yapılanmasında böyle bir organizasyona, yönetim şemasına yer vermesi cesur bir karar. Toplumun belli kesimlerinde gölge bakanlar kurulu beklentisi vardı. CHP'de önceden de iktidarın ya da Bakanlıkların tasarrufları eleştiriliyordu CHP iktidara geldiğinde hangi sorunu ne şekilde çözeceği anlatılıyordu ama bu yapılanma ile Bakanlıkların birebir denetlenmesi ve siyaset üretilmesi ete ve kemiğe bürünmüş oluyor" dedi. 

"DAHA VURUCU SİYASET ÜRETİLECEK"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan'ın yıllardır yaptığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik çalışmaları hatırlatan Yücel, "Murat Bakan yıllardır İçişleri Bakanlığına yönelik çalışmalar yaptı, askerlerin, polislerin haklarının korunması noktasında ciddi çalışmaları var. İçişleri Bakanlığı Gölge Bakanı  olarak bu görevi ifa ettiğinde daha vurucu, zaman zaman daha yapıcı siyaset üretmesi ve topluma ulaştırması mümkün olacak" ifadelerini kullandı. 

"DIŞA DÖNÜK VE PARTİ İÇİ ÇALIŞMALAR BİRBİRİNE KARIŞABİLİYORDU"

Yücel açıklamasını şöyle sürdürdü: 

Şöyle bir mantığı da var; bizim seçmene ulaşma, kendimizi anlatma görevimiz ve misyonumuz var. Siyasi partinin hedefi iktidardır, bu da seçmene güven verip kendinizi anlatarak olur.  Seçmene kendimizi anlatmanın yanı sıra, parti içi çalışmalarımız da var, bunlar birbirine karışabiliyor. Bir taraftan parti içi çalışmalar yaparken bir taraftan dışarıya yönelik çalışma yapmak çok verimli olmayabiliyor. Burada MYK üyelerimizin görev tanımlarını daha somutlaştırarak, ete kemiğe bürünmesini sağlayarak bir tarafta dışa dönük çalışmaları da somutlaştırdık. Siyasette aktörler yaratarak, gölge bakanlarımız daha fazla televizyona çıkacak, o Bakanlıkla ilgili üretilen siyaset kapsamında toplumla daha fazla bir araya gelecek. Onların görevi daha çok dışa dönük, diğer MYK üyelerimiz ise parti içi yönetimle daha çok ilgilenecek. 

"YETKİ KARMAŞASININ ÖNÜNE GEÇİLDİ"

MYK üyelerimizin görevlerini daha somutlaştırarak görev yetki karmaşasının önüne geçilmiş oldu. Geçmişte bunun bir takım sıkıntılarını yaşadık, ben il başkanıyken yaşadım. Bu sıkıntıların yaşanmaması için görev tanımlarını keskinleştirerek, herkesin kendi alanında uzmanlaşması amacıyla yapılan bir çalışma. Ben iyi bir sonuç alacağımıza inanıyorum.