Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP'de kongre süreci kadın kolları ilçe kongreleriyle başladı. Kongreler devam ederken, Genel Merkez'den meclis üyelerini üzecek bir genelge il başkanlıklarına tebliğ edildi. Genel merkez, nüfusu 50 bini geçen il ve ilçelerde meclis üyesi olarak görev yapan partililerin kongrelere aday olamayacağına karar verdi. Genelgeye göre İl ve ilçe başkanlığına aday olmak isteyen meclis üyelerinin, meclis üyeliğinden istifa etmesi gerekiyor. 

"İŞLEMLER BUNA GÖRE YÜRÜTÜLSÜN"

Genel Merkez'den Genel Başkan Yardımcıları Gül Çiftçi, Ensar Aytekin ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke'nin imzasıyla Kadın ve Gençlik Kolları Kongreleri hakkında gönderilen genelgede, "Tüzüğümüzün 41/2. maddesi 'Nüfusu 50 binden fazla olan yerlerde Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyeleri bu görevlerinden istifa etmedikleri sürece kongrelerde aday olamazlar' hükmünü haizdir. Bu hüküm yapılacak olan, Kadın ve Gençlik Kolları kongrelerinde de uygun olacaktır. Durumun üyelere ve örgüt birimlerimize duyurulması gerekmektedir. İşlemlerin bu duruma göre yürütülmesini önemle rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz" ifadelerine yer verildi. 

GENELGE İL BAŞKANI UÇAR'I DA KAPSIYOR

Genelge birçok ilçede tekrar aday olmak isteyen aynı zamanda meclis üyesi olan kadın ve gençlik kolları başkanını üzerken, "Kadınlarımız isterse tekrar adayım" diyen CHP Kadın Kolları İzmir İl Başkanı Nurdan Şenkal Uçar'ın da adaylaşmasına engel teşkil ediyor. Şenkal ve diğer meclis üyeliği yapan başkanların meclis üyeliğinden istifa edip etmeyeceği ise merak konusu.