Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri denetlemek üzere 30 müfettiş görevlendirdi. Müfettişler 2012 yılından günümüze dek yapılan ihaleleri, doğrudan teminleri, mal ve hizmet alım dosyalarını incelemeye başladı. Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan denetimleri GÜNDEME BAKIŞ'a değerlendirdi. 

"KASITLI BULUYORUM"

CHP'li Torun, yapılan denetimlerin kasıtlı olduğunu kaydederek, "Müfettişlerin zaten bizim belediyelerimizden çıktığı yok. Müfettiş denetimlerini kasıtlı buluyorum. Birinin denetlediğini geliyor bir başkası denetliyor ama AK Partili belediyelere 3 buçuk yıldır doğru düzgün müfettiş bile gitmedi" dedi. 

"BELEDİYELER BİRLİĞİ'NİN HAKSIZLIĞINA BOYUN EĞMEYİZ"

Türkiye Belediyeler Birliği ile Millet İttifakı Belediyeleri'nin alacağı yardımlar hususunda görüşmelerin devam ettiğini aktaran Torun, "Şu anda onunla ilgili bir uzlaşma içindeyiz. Bize belli oranda 150 araç kapasitelik bir taahhütte bulundular. Takip ediyoruz eğer verdikleri taahhütler yerine gelirse sorun yok ama gelmezse biz mücadelemizi devam ettireceğiz. Çünkü bu haksızlığa asla boyun eğmeyiz. Belediyeler Birliği'nin kaynağını biz oluşturuyoruz ama oradan bir yardım almamız gerektiğinde alamıyoruz" açıklamasında bulundu. 

"UKOME SİYASAL DAVRANIŞ İÇİNDE"

Geçtiğimiz aylarda UKOME'de oy çokluğu ile alınan yüzde 38’lik zam kararının, TCDD İzmir 3. Bölge Müdürlüğü'nün açtığı dava ile 6. İdare Mahkemesi tarafından Yürütmeyi Durdurma Kararı verilmesine yönelik de açıklamada bulunan Torun, "Belediyeler artık artan maliyetlerin yükünü kaldıramıyor. Sonuçta iktidar ekonomi politikasını yürütüyor ama onun aldığı kararlardan dolayı belediyeler şu anda ciddi bir kayıp içinde ve kaynaklarını artık belli zorunlu şeylere aktarmak zorunda. Sonuçta bir yerden çıkacak bu. UKOME siyasal bir davranış içinde. Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Bu anlayışı da kabul etmek mümkün değil" ifadelerini kullandı