GÜNDEME BAKIŞ - Yazılı açıklama yapan Çapın şunları söyledi:

"Cumhuriyetimizin 100. yılın kıvançla kutladığımız bu süreçte gurur doluyuz ancak, yaklaşık 21 yıldır iktidar olan AKP'nin Cumhuriyetimizin tüm değerlerini tahribata uğrattigi bir süreç neticesi ile kaygı ve öfkeliyiz. Mayis 2023 seçimlerinde iktidara taşımak için gayret gösterdiğimiz partimizin iktidara gelemeyişi ve tüm toplumsal muhalefet kesimleriyle beraber kaybedilen seçimler sonucunda içinde bulunduğumuz duygu durumu 4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleştireceğimiz kurultayemizi daha kritik hale getirmiştir.

BEKLADİĞİMİZ SONUÇ OLMADI

Haziran ayı ile birlikte partimizde kongre takvimini hayata geçirerek kurultay süreci başlatılmış oldu. Bu kurultay sürecinde hedefimiz, seçim kaybımın sebeplerini doğru değerlendirip parti içerisinde değiştirilmesi gereken durumdann tespit edilmesiydi. Bu şekilde sadece seçmenimizi deği tüm toplumsal muhalefet kesimlerinin de dinamiklerini tekrardan harekete geçirebilmeyi amaçlıyorduk

Herkesin tanıklık ettiği üzere seçildiği ilk günden bu yana, çalışkan, enerjik ve demokrat tavırlarıyla takdir toplayan Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU, Türkiye'de ihtiyaç duyulan her anda, hak-hukuk adalet mücadelesinin doğal onder haline dönüşmüştür Mayes seçimlerinde, yine gecesini gündüzüne katmış, ülkenin her bir karşındaki yurttaşımıza ulaşacak şekilde enerjik bir onderlik göstermiş olmasına rağmen, beklediğimiz sonuç alınamamıştır.

SOKAKTA FARKLI GERÇEKLİK VAR!

Haziran ayında konge takvime başladığında da kongre sürecimizde mahallelerden başlayarak örgütümüzün bütünlüğünü korumaya çalıştık. Örgütün iradesiyle Bomova llçe Başkanlığ görevine tekrardan seçildim. Izmir Il Kongresi sürecinde de örgüt ve yerel iktidar uyumunu önemseyerek Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU nun işaret ettiği Büyük şehir Belediye Başkanımız Sayım Tunç SOYER'in gayet uyumlu bir seçin süreci yürüttüğü Sayın Şenol ASLANOĞLU destekleme kararı aldık. Bu süreçte seçim kaygimiza neden olan sorun başliklarni sadece kişilerin değişikliği üzerinden okumayarak, kurultay öncesinde Başkanımız Sayın Senol ASLANOGLU ve Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç SOYER önderliğinde izmir delegesi ile imza vermiştim. Bu süreçte kaybettiğimiz genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinin kalesi olan izmir'de, tarihi bir seçim rekoruna imza atan bu başarılı ekibin birlikteliğini devam ettirme arzusu da vardı. Ancak uzun bir süredir sokakta, sosyal platformlarda, toplumsal muhalefet dinamikleri içerisinde ve orguüümüzün derinliklerinde bizim değerlendirmelerimizin dışında farklı bir gerçeklik olduğunu gözlemledik. 

GENEL BAŞKAN DEĞİŞMELİ 

Öyle görünüyor ki değişim talebi ısrarlı bir genel başkanlık değişimi başta olmak üzere birçok husustaki değişikliği biz kurultay delegelerine dayatmaktadır. Partim ve ülkem adına bu kritik takvimde hissettiğim siyasal sorumluluk başta olmak üzere Grup Başkan ve Genel Başkan adayımız Sayın Özgür ÖZEL'in bu değişim sürecine önderlik edebilme kapasitesine inanarak, önce yerel iktidan sonra genel iktidarı kazanabileceğimize olan inancımla kurultay iç genel başkanımız adına vermiş olduğum imzayı geri çekiyor, kurultaydakı genel başkanlık seçiminde oyumu ve imzamı Sayın Özgür ÖZEL'den yana kullanacağımı siz değerli Cumhuriyet Halk Partisi ailemle paylaşmak istiyorum

 Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi!!!