Bayram tatili öncesinde otel rezervasyonlarının hareketlendiği Çeşme, tatilcilerin ilgisiyle karşılandı. Başta İzmir'in yanı sıra İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerden 9 günlük tatili fırsat bilip yola çıkanlar, ilçede yoğunluk oluşturdu. Çeşme'de tatile gelen yerli ve yabancı turistler plajları doldurdu. 9 günlük bayram tatiliyle birlikte sezonu başlattıklarını belirten ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir, hafta sonunun gelmesiyle tatilcilerin Çeşme'ye akın etmeye başladığını dile getirdi. Kurban Bayramı'nın birinci gününden itibaren yoğunluğun daha da artacağını kaydeden Demir, "Halkımız önce kurbanını kesip sonra ailesiyle bayramlaşıp daha sonra yollara düşüp tatile başlıyor. Dolayısıyla biz yarından itibaren Çeşme'ye olan rezervasyonların yoğun bir şekilde gelmeye devam edeceğini ve tatilcilerin de Çeşme'ye akın edeceğini düşünüyoruz. Çok sert sıcakları aştık. Şu anda hafif bir esintiyle Çeşme havası başladı" dedi.

'REZERVASYONLAR YÜZDE 80'İN ÜZERİNE ÇIKMAYA BAŞLADI'

Plajlardaki şezlongların dolduğunu ve turizmcilerin beklediği günlerin geldiğini belirten Yakup Demir, sektörün sezona tam anlamıyla hazır olduğunu söyleyip, "Tatilin 9 gün olmasından dolayı bayramda tatilcileri en güzel şekilde ağırlayacağız. Çünkü Çeşme yerel yönetim ve esnafımız başta olmak üzere tüm gücüyle hazırlığını yaptı. Alaçatı sokakları dün itibariyle yoğun şekilde sezona başladı. 50'ye yakın beach club ve halk plajları açıldı. Adalara olan feribot seferleri başladı. Çeşme'nin kendi içindeki ada turları ve Sakız Adası'na yoğun bir ilgi var. Bazıları otellerimizde konaklıyor gidiş ve dönüşlerde. Rezervasyonlar yüzde 80'in üzerine çıkmaya başladı. Umarım kazasız belasız bir tatil geçer. Tüm tatilcilerimiz yollarda gerekli trafik hassasiyetini gösterir. Hava durumuna baktığımızda deniz sıcaklığı 26 derece genel sıcaklık da 32-35 arasında seyrediyor. 2 gün önce 40'ları gördük İzmir'de ama Çeşme her zaman 3-4 derece daha düşüktür" diye konuştu.

'HEM YERLİ HEM YABANCI TURİSTİN İLGİSİ YOĞUN'

Çeşme'nin Avrupa hatta dünyanın farklı ülkelerinde tanınırlığının artmaya başladığını dile getiren Demir, ilçenin internet platformu üzerinden de herkes tarafından izlenip görüldüğünü söyledi. Ziyaretçilerin yüksek olduğu ve çok beğenilen bölgelere tatilcilerin de geldiğini anlatan Demir, şöyle devam etti: "Bayramlarda daha çok kendi vatandaşlarımız tatil bölgelerini dolduruyor. Çeşme'ye daha çok iç turizmden gelen tatilciler var. Bayramın öncesinde ve sonrasında ve bayram süresince yabancı misafirlerimiz de var. Çünkü Türkiye'de gezilip görülecek yerler arasında Çeşme de var. İstanbul'a gelen bir tatilci bir Türkiye turu istiyorsa muhakkak İzmir'i ve Çeşme'yi işaretliyor. Buradan Bodrum, Marmaris, Antalya gibi lokasyonları gezerek tatillerini tamamlıyor. Çeşme kendi iradesiyle gezen turistlerin gezilip görülecek yerleri arasında. Özellikle Alaçatı'ya yoğun ilgi var. Biz bundan çok memnunuz. Nerdeyse rezervasyonlarımızın yüzde 15'ini onlar oluşturuyor. ÇEŞTOB olarak bunun için çok mücadele verdik. Çünkü tur operatörüne bağlı olduğunuzda tur operatörü istediği bölgeyi seçip turisti götürüyor. Ama böyle olunca kimse kimsenin iradesiyle oynayamıyor. Tanınırlık hızlı artıyor. Çeşme'deki değerleri ön plana çıkarıp onlara sununca ilgi çoğalıyor."

'ÇEŞME KAPIDA VİZENİN NİMETLERİNDEN YARARLANIYOR'

Kapıda vize uygulamasının da psikolojik olarak tüm turizmcileri rahatlattığını kaydeden Demir, "Pandemiden sonra son yıllarda ciddi bir vize krizi ile karşı karşıya kalındı. İnsanlar cebinde pasaportuyla iş insanları dahil vize alamadı. Kapıda vize yurt dışına çıkmada ilaç gibi geldi. Vize alamayıp feryat edenler kapıda vize sayesinde adalara gidiyorlar. Adalara gidenler de bölgemizden geçiyor. İnsanın geçtiği yerler bereketlidir. Biz de artık geçiş noktasıyız. Çeşme son nokta değil Avrupa'ya geçiş noktasıdır. Bizim için bu bir değer. Keşke çoğalarak devam etse. Gidenler ve dönenler çarşıyı dolaşıp alışveriş yapıyor. Çeşme bu kapıda vizenin nimetlerinden yararlanıyor" diye konuştu.(DHA)