19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 105. yıldönümü törenlerinin ikinci bölümü ise Çeşme Amfi Tiyatro'da gerçekleştirildi. Çeşme Amfi Tiyatro’daki törene, Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli,  Çeşme Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kamil  Tekdemir, Çeşme Emniyet Müdürü Murat Dokumacı, Çeşme İlçe Sahil Güvenlik Karakol Komutanı Yüzbaşı Akın Satkan, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Belediye Meclis Üyeleri, Kurum Kuruluş Amirleri, öğretmenler, öğrenciler, gençler ve vatandaşlar katıldı.

D S C N2831

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende, Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Çeşme Belediye Başkan Vekili Banu Ayhan ve Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Kamil Tekdemir, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı. 

D S C N2957

"Türk gençliğine verilmiş en büyük hediyedir"

Günün anlam ve önemini belirten konuşma ise Çeşme İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Nuri Büyükateş tarafından yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna uzanan sürecin ilk adımının atıldığı 19 Mayıs'ın 105. yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutladıklarını belirterek, "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetle taçlanacak bağımsızlık mücadelesini 19 Mayıs 1919'da başlatmış, Türk Milleti de hürriyetini zincire vurmak isteyen işgal ve çıkar planlarına karşı büyük ve destansı bir kurtuluş mücadelesi sergileyerek, elde ettiği muazzam zaferle, azim ve inancını aynı hedefte birleştirip, yekvücut olarak hareket ettiğinde karşısında hiçbir gücün duramayacağını bütün dünyaya ispat etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, gençlerin vatan için gözünü bile kırpmadan neler yapabileceğinin, istikbali nasıl şekillendireceğinin, yüreğinde vatan sevdası olan her kişinin ülkeye nasıl sahip çıkacağının ispatı, inancın vücut bulmuş halidir. Bu yüzdendir ki, gençliğe armağan ettiği bugün, Türk gençliğine verilmiş en büyük hediyedir" diye konuştu. 

D S C N2884

"19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir"

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 19 Mayıs nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Yaşar Eğitim Ve Kültür Vakfı Anadolu Lisesi 11 sınıf öğrencisi Deniz Çınar, gençlik adına bir konuşma yaparak, "Bugün Mustafa Kemal'in Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının yıldönümü. 19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. Bizler; Türk'e istiklal aşkını veren Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; bizler, 'Ya İstiklal Ya Ölüm' diyen Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; bizler, tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Fatihlerin, Atatürklerin soyundanız. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti bizlere emanettir. Bu değerli emmaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğumuzdur. Temeli 19 Mayıs'ta, Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan çağdaş, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin gücü biziz. Kaynağımız, yapılan devrimlerdir. Unutmamalıyız ki, Atatürk'ün eserlerinin temel taşı biziz. Ve yine unutmamalıyız ki; her 19 Mayıs'ta, Samsun'dan, elden ele Ankara'ya koşturulan bayrağımız, rengini, biz soylu Türk gencinin damarlarındaki asil kandan almaktadır. Unutmayalım ki; 'Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.' Bu bilinçle, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Aziz hatıraları önünde, 19 Mayısların ruhu ile eğiliyoruz" dedi. 

D S C N2979

Atatürk’ün Gençliğe Hitabı ve gençliğin Atatürk’e cevabının ardından şiirler okundu. Etkinlik, Çeşme Ulusoy Denizcilik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerden oluşan ve Müzik Öğretmeni Mustafa Boran Durgun öncülüğünde kurulan, Çeşme'nin ilk ve tek okul orkestrası Mavi Canlar Orkestrası'nın konseri ile devam etti. 

Yaşar Eğitim Ve Kültür Vakfı Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan kutlama töreni, step gösterisi, eşli Çaçaça dansı, Çeşme Belediyespor Tekvando gösterisi Kafkas gösterisi, Zeybek grubu gösterisi, dans gösterisi ve Türk Bayrağı'nın açıldığı muhteşem final gösterisi ile son buldu. 

D S C N3000

Amfi Tiyatro'daki kutlama töreni boyunca canlı performans göstererek resim yapan 3 öğrencinin yaptığı resimler de ilgi ile izlendi. 

D S C N3025

Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı ve ilçe protokolü, kutlama programını hazırlayan okul müdürü ve öğretmenleri tebrik ettiler.