Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir'in gündeminde uzun süredir yer alan Çankaya Otopark'ı, İzmir Valiliğine gönderilen "Yıkım" yazısının ardından kentte tartışmalara neden oldu. Siyasi camiada yıkılmasını savunanlar, güçlendirilmesini savunanlar ve önce yenisinin yapılıp ardından yıkılmasını savunanlar var. 

Kent gündemi Çankaya Otoparkı! Kent gündemi Çankaya Otoparkı!

166032 66938

"ALTERNATİFİNİ BULUP ÖYLE YIKIN"

Otoparkı en çok kullanan Kemeraltı Esnafının Başkanı Semih Girgin ise otoparkın yıkılmasının Kemeraltı'nı nasıl etkileyeceğini anlattı. Güçlendirme taraftarı olduğunu kaydeden Girgin, esnafa da önemli çağrıda bulunarak, "Bir süreç var, o sürecin hepsi kullanılmış. Mahkeme süreci, istinaf kullanılmış bitmiş, 1 sene içinde güçlendirme ile ilgili yapabilecekleri zaman dilimi de geçmiş. Biz en son yetkili arkadaşlarla konuştuğumuzda; 'Bu konuda elimiz kolumuz bağlı, yıkmaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok dediler. Biz önceki dönem Belediye Başkanı Tunç Soyer ve önceki dönem İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger zamanında da alternatifini bulalım öyle yıkalım ki, mağduriyet en aza insin dedik. Burası şehrin merkezi, insanların buraya ulaşımı çok önemli. Şehir dışından gelenler, yurt dışından gelen turist kafilelerinin gelmesi açısından ulaşımın önemi büyük. Ancak buranın yıkılıp yıkılmamasıyla alakalı durum bizi aşıyor. Hem tarihi alan, sit alanı içerisinde, yıkıldığı zaman mevcut yere bir şey yapılması çok zor. O yüzden şu anda yıkım sürecinin durdurulup güçlendirilmeyle ilgili adım atılıyor olması esnaf açısından önemli" dedi. 

"ESNAF OTOPARK'I İŞGAL ETMEMELİ"

Girgin, otoparkın esnaf tarafından işgal edilmemesi gerektiğini dile getirerek, "Bizim burada önemsediğimiz nokta, burası güçlendirildiğinde, burası müşterilere ait otopark olmalı. Esnafın sabah aracını koyup akşama kadar otoparkı işgal etmesi bizim işimize gelen bir durum değil. Müşterilerin o bölgede en kolay ulaşabileceği bir alan, bu otoparkın günde 2-3 tur dolup boşalması lazım. Biz esnaf olarak yaklaşık 700'e yakın aboneyle sabah 8'den akşam 8'e kadar biz işgal ediyoruz. Sonra müşterilere ait otoparkımız yok diyoruz. Bunun iyi irdelenmesi lazım. Devlet baba özel bir mevzuatla burası güçlendirilsin derse o süreç başlayacak. Bu sürecin başlaması da en az 2 sene sürer, o bölgede bir alternatif alanın açılarak otopark mağduriyetinin giderilmesi lazım. Esnafımız da toplu taşıma kullanırsa otopark alanını müşterilerimiz kullanabilir" ifadelerini kullandı.