GÜNDEME BAKIŞ – İzmir’in birçok belediyesinde maaşların eksik yatmasından kaynaklı eylem sürüyor. Belediye başkanları da bu konudaki sıkıntıyı aşabilmek için yoğun bir mesai harcıyor. Belediyelerin tamamı  kemer sıkma politikası uygularken gereksiz harcamalara izin verilmiyor, yeni eleman alımları da şimdilik durduruldu.

MASAYA YATIRILDI

Geçtiğimiz günlerde İzBB Başkanı Cemil Tugay’ın öncülüğünde bir araya gelen belediye başkanları memurlar ve işçilerle ilgili yapılan toplu iş sözleşmeleriyle ilgili dikkat çeken bir prensip kararı aldıkları ortaya çıktı. Gündeme Bakış’ın edindiği bilgiye göre; belediye başkanları genel merkezin de bilgisi dahilinde şu kararları uygulama konusunda hemfikir oldu.

“İzmir’de son seçimde alınan oy oranı daha yükseğe çıkabilirdi. Ancak bir önceki dönemde belediyelerin bütçelerinin yüzde 50 ila 70’i çalışan maaşlarına gitti. Memur ve işçi maaşlarına zam yapılacağı zaman bazı belediyeler abartılı hamleler yaptı. SDS ödemeleri tüm belediyelerde farklılık gösteriyor. Bunun yasal sınıra çekilmesi gerekiyor. Aksi halde geçmişte olduğu gibi zimmet çıkabilir. Çalışanlara en iyi maaşları yine belediyeler versin ancak bunun belli bir seviyede gitmesi gerekiyor. Aksi halde başta büyükşehir olmak üzere ilçe belediyeleri hizmet üretemeyecek. Bu durum da AKP’nin ekmeğine yağ sürecek. Bütçelerin önemli bölümü maaşlara gidince hizmette eksiklik yaşandı. İzmirliler de, ‘Biz hizmet ediyoruz, uyarıyoruz’ mesajı verdi. Bunun dikkate alınması gerekiyor”

SDS’LER RÜCU EDİLDİ

Geçtiğimiz yıllarda fazla ödenen SDS’lerle ilgili sayıştayın kesin kararı bulunuyor. Sayıştay denetçileri SDS’lerle ilgili harcama yetkililerine zimmet çıkarabilir. İlgililer de bu zimmeti memura rücu ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022 yılında bir defaya mahsus geçmiş alacakları silmişti.