Meclis toplantılarının her ay başka ilçede düzenlenmesi kararı kapsamında toplantı Çeşme Kalesi'nde yapıldı. 

GAZZE KARDEŞLİĞİ İÇİN BAKANLIK ONAYI BEKLENECEK

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen mecliste İzmir ile Gazze'nin kardeş şehir olmasını öngören önerge komisyona gönderilmişti. Komisyonda oybirliği ile gelen öndergede "Bakanlıktan izin alınması koşuluyla" Gazze ile kardeş şehir olmaya "Evet" kararı çıktı. 

"TÜM GRUPLARA TEŞEKKÜR"

Önergeye ilişkin söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Hakan Yıldız, " Filsitin halkına büyük birt değer verdiğimizi belirtmek istiyorum. CHP'nin, AK Parti'nin ve MHP'nin meclis üyeleriyle bu katliama bir tavır koyma anlamında bu kardeş şehir anlaşması kararını önemsiyoruz. Bu zulüm bittiğinde biz orada olacağız. Bugün karne günüydü ama Filistin'deki çocuklar mezarlarında yan yana yatıyorlar" dedi. 

"İZİN VERSELER BUGÜN GİDERİM"

Tugay ise, "Böyle bir zulme uğrayan kentin ve halkın yanında olacağız. Bu bize yakışandır. Yabancı ülke şehirleriyle kurulan kardeşlik ilişkilerinde olduğu gibi mutlaka bakanlığın izni gerekiyor. Gazze'de kabul ederse kardeş kent protokolü imzayalacağız. Bu aldığımız karar aynı zamanda şu anlama geliyor; orada savaş bittiği zaman biz oraya gidebildiğimiz zaman oradaki tahribatı onarmak, travmaya uğramış ve acı çekmiş insanların yanında olmak adına İzBB olarak alabildiğimiz en fazla sorumluluğu alacağız. Ben oraya gitmeye talibim. Bugün de izin verseler giderim. Sivil halkın askeri zulüm altında ezilmesi hiçbirimizin vicdanının kabul ettiği bir şey değil. Barışı sağlamak adına atabileceğimiz tüm adımları atmaya hazırız. Bunlar göstermelik adımlar olmamalı. Bu anlamda tüm önerilere açığız" dedi.