GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı ikinci meclis oturumu Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirdi.

İZTARIM AŞ'YE 45 MİLYON TL'LİK KREDİ

Meclis gündemine, İzBB iştiraki İZTARIM AŞ'nin 45 milyon TL kredi kullanım talebi geldi. Talebe ilişkin konuşan Erhan Çalışkan, "9 ay içinde genel müdürünüz sermaye artımı istedi, fabrika dedi, tamam dedik. Ardından genel müdür yardımcınız geldi, bir kez daha sermaye artırımı istedi makine alacağız para yetiremedik dedi, tamam dedik. Ardında da muhasebe müdürü geldi, yine para istedi. Şimdi de kredi kullanmak istiyor. Bu şirket kötü yönetiliyor. Zarar ettikçe sermayesini artırıyoruz. Şimdi artıramıyoruz çünkü İzBB tarihindeki nakit akışının en kötü olduğu dönemi yaşıyor. Ödenmeyi bekleyen hak edişler, sermaye artırımı kararlarının geç uygulandığını görüyoruz. Aldığınız bu parayı da doğru kullanmayıp, şirketi borçlandıracaksınız. Borçlandırmayın" dedi. 

BU KADAR NE YAPTINIZ

İzBB iştiraki Grand Plaza'nın sermayesini önce azaltıp, ardından da yükseltme talebine de ret oyu veren AK Parti Grubu adına Erhan Çalışkan, " Şirketin borçları yasal sınırı geçtiği için şirketi tasfiye etmemek için sermayeyi düşürüp sermayeden borçları ödeyelim, ardından da sermayeyi artıracağız ki şirket çalışabilsin diyorsunuz. Giderlere bakıyoruz, Grand Plaza 11 ayda 625 bin TL'lik gazete satın almış. Yine 11 ayda 1 milyon 250 bin TL'lik reklam harcaması yapmış. Neyin reklamını yaptınız, bu kadar gazeteyi alıp ne yaptınız" diye sordu.