Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı ikinic bileşimi Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi.

SOYER'E 300 MİLYONLUK KREDİ YETKİSİ

İBB’nin yerel bankalardan kullanacağı kredi limitini artırma amacıyla İller Bankası’ndan beklediği teminata onay geldi. Bunun üzerine 300 milyon TL’lik teminat mektubu için İller Bankası ile protokol imzalanması amacıyla Başkan Tunç Soyer’e yetki verilmesi içeren önerge komisyonda görüşülerek, meclis gündemine geldi. İBB bankalardan 300 milyon TL'ye kadar kredi kullanabilecek.

AK PARTİLİ BOZTEPE: "BAŞKAN ADAYLIĞINIZ HAYIRLI OLSUN"

Gündem dışı konuşmalarda söz alan AK Partili Meclis Üyesi, Başkanvekili Mustafa Özuslu'nun, GÜNDEME BAKIŞ'a yaptığı Bergama Belediye Başkan Aday Adaylığı açıklamasını tebrik ederek, "Özuslu Bergama Belediye başkan adayı olacak dediğimde herkes gülmüştü. Karşıyaka olur demişlerdi. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

"ASLANOĞLU'NA İADE EDİYORUM"

Boztepe, ilk oturumda gündeme gelen CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'nun GÜNDEME BAKIŞ'a açıklamayı ikinci oturumda da gündeme taşıyarak, "Aslanoğlu yaptığı açıklamada, bizim Grup Başkanvekilimiz Özgür Hızal için 'Ağzının payını verip oturtuyorlar' demiş. Bunu ben kimsenin kullanmayacağına inanmıyorum. Çok çirkin bir söz. Kendisine bunu iade ediyorum" ifadelerini kullandı.

"SOYER'İN KIYMETLİSİ OLSUN, BİZİM DEĞİL"

İBB Başkanı Tunç Soyer'in Aslanoğlu için "Kıymetlimiz" demesini de eleştiren Boztepe, "Bu sizin düşünceniz. Tabiattaki tüm canlıların kıymetlisi vardır. Çocuğumuz kötü yola düşse, hırsızlık, yobazlık, yolsuzluk yapsa da o çocuk bizim çocuğumuz ve kıymetlimizdir. O yüzden Tunç Soyer kıymetlisini kendisine yakıştırıyorsa kutluyoruz. Onun kıymetlisi olsun bizim kıymetlimiz değildir" diye konuştu.

AK Parti Meclis Üyesi Hakan Yıldız, İBB öncülüğünde kooperatifleşme modeliyle yapılan kentsel dönüşüm modeline ilişkin eleştirilerde bulunarak, "Bizim İZBETON'a verdiğimiz yetkide 27. ve 21. maddelerdeki yetki devirleri, kooperatife geçerken mecliste onaylanmış mı onaylanmamış mı? Sayın Murat Aydın bu soruma cevap versin. İZBETON'un devir yetkisi yok, bizden onay almamış, çift değil tek imza ile yürümüş. Lütfen bunu cevaplayın" dedi.

ÖZUSLU: "ASLANOĞLU KIYMETLİMİZ OLMAYA DEVAM EDECEKTİR"

Başkanvekili Özuslu, eleştirilere yanıt vererek, "İşi gerçek bağlamında tutmak mecburiyetindeyiz. İl Başkanımızın il başkanı olmadığı bir dönemdeki işleri eleştirilebilir ama o zaman bağlamından koparılarak, o işleri yaptığı dönemde il başkanıymış gibi değerlendirirseniz, o zaman bağlam kopmuş olur. Tabi ki Şenol Aslanoğlu kıymetlimizdir ve kıymetlimiz olmaya devam edecektir. İYİ Parti, AK Parti, MHP; DEVA partileri ile başkanları da kendileri açısından kıymetlidir. Siyasi konjonktürde il başkanı, o ilde o partinin en yüksek tüzel kişiliğini temsil eder. Biz ona sahip çıkmazsak partilik görevini yerine getirmemiş oluruz. Bu hassasiyetimizi doğru algılayın, bu hassasiyetin hepimiz için geçerli olduğunu da kabul edelim" dedi.

AYDIN: “KİMSENİN ÇOCUĞU KÖTÜ YOLA DÜŞMEDİ”

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın ise Boztepe’nin sözlerine sert çıktı. Aydın, “Elbette bizim kıymetlimizdir kimsenin çocuğu kötü yola düşmedi ve arsızlık yapmadı. Lafı getirip burada örtülü bir şekilde  hakaret etmek doğru değil. Sayın İl Başkanın üslubunu eleştirirken sizin daha ağır bir üslupla konuşmanız hiç doğru değildir” diye konuştu.

"YORUMLARINIZ YANLIŞ"

Aydın açıklamasını şöyle sürdürdü.

Burada karmaşık bir hukuki süreç var, bu sürecin teknik hukuki değerlendirmesini anlatırım. Buradaki sorun, karşımızda bir kooperatif, bir şirket ve İBB var. Bu 3 kurum arasındaki ilişki, hem kooperatifler, hem borçlar, hem şirketler hem de kamu hukuku mevzuatıdır. 'Ben şu maddeleri okuyorum, soruyorum' diyorsunuz; yaptığınız yorum yanlış, çıkış noktanız yanlış, sorunuz da yanlış. Sözleşmeyi böyle yorumladığınız için böyle sorular soruyorsunuz. Her sorduğunuzda anlattım.  Sözleşmenin hükümlerini yanlış yorumluyorsunuz, sorularınız da bu yüzden yanlış.

"BİZ DENETİMDEN RAHATSIZ OLMAYIZ"

Çevre Şehircilik Bakanlığı, belediye yönetimlerinin idari vesayet makamıdır. Belediyenin bütün eylemleri merkezi hükümet tarafından denetlenir, Sayıştay, kamu harcamalarını ve belediyenin harcamalarını da denetler. Türk Ceza Kanunu (TCK) ve kooperatif hükümlerine tabi olan bu olayda hem ilgili koop. üyeleri hem de şirketin üye ve yöneticileri Özel Hukuk alanında, uyuşmazlığı da yargıya getirebilir. Bütün eylem ve işlemlerimiz denetim altındadır. Biz bu denetimden ve sorgulamadan da rahatsızlık duymayız. Duymadığımızı her zaman söyledik ancak ne dedik; Bu sorgulamanın adil, dürst ve şeffaf yapılmasını talep ettik her zaman.

"İL MÜDÜRÜ HUKUKİ KARAR VEREMEZ"

Bu hukuki, uyuşmazlığı il müdürü (Çevre Şehircilik) ile tartışmalyalım, o bir hukuki karar varemez. Sözleşme hükümlerini ve hukuki ilişkiyi yanlış değerlendirip, yanlış sonuçlara varıp, yanlış sorular soruyorsunuz. Bu partinin il başkanını, belediye başkanını, seçmenini alaya almak, açık ve ortada olan eylemlerin altında başka bir şey var gibi konuşmak kimseye yakışmaz.

"AYNI SORULARA DEFALARCA CEVAP VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Dert kamusal faaliyetlere temas eden eylemleri sorgulmaksa bunlara ilişkin cevapları veriyoruz. İl Başkanının, il başkanı olmadan önceki eylemlerini, il başkanı iken yapmış gibi anlatmak zihinde karmaşa yaratılacak bir şey değildir. Biz CHP meclis grubu olarak aynı sorulara defalarca cevap vermeye devam edeceğiz.

AK PARTİLİ HIZAL: "BALLI KAYMAK İŞLEMLER YÜRÜTÜLÜYOR"

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal'ın ise konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"Bu dönüşüm meselesiyle alakalı konuşurken Aslanoğlu il başkanı değildi. Bugün de koop. başkanı sıfatıyla konuşacağım. Ballı kaymak vardır ya hani, ballı kaymak dediğimiz işlemler yürütülüyor burada, İBB eliyle yürütülüyor. Buna da Tunç Soyer müsaade ediyor. Siz İBB'den bu işi kooperatife paklayacaksınız, kooperatifi 2 günde kuracaksınız. 'Biz o kooperatifi yoldan geçenlerle kurduk, ofis arkadaşlarımızla kurdum' diyor. 'Talimat geldi ve 7 kişi bulduk ve kooperatifi kurduk' diyor. Kurucularından biri Dilek Coşkun, Aslanoğlu'nun adresi ile aynı. Bunun cevabını da verin. Coşkun'un bir şirketi ortaya çıkıyor, bu şirket batık. Toplam 300 bin TL'lik faaliyeti var bu şirketin, bu şirket kooperatiften bu işi alıyor. Rant hırsızlığı var dediğimde bana kızdılar ve ortaya fiyat koydular. TOKİ'nin yaptığı işten çok daha ucuza yapıyoruz dediler.

"SİZ KİMSİNİZ!"

TOKİ genelde yaptığı faaliyetleri şehrin dış çeperlerinde yapar. TOKİ orada yol, altyapı, kanalizasyon, elektrik, telefon hattı, internet hattı, su hattı da döşedi. Belediyenin yapması gereken işleri de yaptı. Bunları ihale ederken de TOKİ altyapılı halinde ihale yapar. Birilerinin önlerine koyup bunları okuyun dediği bu mecliste okunan rakamlar bunlar. Kooperatifin yaptığı işte ise bunların hiçbiri yok, çıplak inşaat var. Yüzde 40 fazla maaliyetle yapıyor. İş bittiğinde bu yüzde 70'lere çıkacak, fiyat farkı hariç. Bu rant Şenol Aslanoğlu ve arkadaşlarının cebine gidiyor. Aslanoğlu'nun il başkanı olması benim umurumda değil. Aslanoğlu, İBB adını kullanmadan, İZBETON adını kullanmadan arsa bulsun, üye bulsun bakalım bulabilecek mi! Sonra çıkacak 'İBB'nin yapamadığı işleri biz yaptık' diyecek. Sen kimsin. Siz kimsiniz, kimin malını kime satıyorsunuz.

"BU İŞ TEMELDEN SAKAT"

İl Başkanınız kıymeylinizse mutluluklar dilerim. Serdar Deniz, Hüseyin Cengiz, Şenol Aslanoğlu'nu siyasi kimlikleri üzerinden vermiyorum. İl Başkanlıkları görevinden dolayı vermiyorum. Başka partinin il başkanı da bunu yapıyorsa çıkın eleştirin. Ben Şenol Aslanoğlu'nun geçmişteki ticari faaliyetlerini eleştirmiyorum. İBB adını kullanarak elde ettiğiniz rantı eleştiriyorum. Bu iş temelden sakat.

"İZİN DE BELGE DE YOK"  

Devir yetkisi var mı yok. Karmaşık hukuki durum da yok. Kimse kimseyi kandırmasın. Bir sözleşme var, İBB ile İZBETON arasında yapılmış. İZBETON, İBB'ye karşı sorumlu. İBB 'Ben sana devir yetkisi vermiyorum, bu işi sen yapacaksın, taşeron kullanabilirsin ama benden izin alacaksın' demiş. İzin var mı, belge var mı yok. İZBETON suç işliyor, suç işlemeye devam ediyor.

"BANA YİNE DAVA AÇABİLİRLER"

Burada sorulara cevap veriyormuş gibi konuşarak meseleyi kapatmanın alemi yok. Burada büyük rant hırsızlığı var, bunu yapan Aslanoğlu ve arkadaşları. Bana defalarca dava açtılar, yine açabilirler, mahkemeler orada.

CHP'Lİ ÖNAL: "KEŞKE YARGI TARAFSIZ OLSA"

AK Parti Grubundan gelen eleştirilere yanıt veren İmar Komisyonu Başkanı ve CHP Meclis Üyesi İrfan Önal, "Konuları karıştırarak, bağlamında koparıyorsunuz. Siz hukukçu olabilirsiniz. İZBETON'un başındaki genel müdür de hukukçu, İBB Başkanı da hukukçu, grup başkanvekilimiz de hukukçu. İBB'deki hukukçular bunu anlayamamış, sadece Özgür Hızal anlamış öyle mi!  Kendi iddia ettiği her şeyin doğru olduğu noktasında diretken. Keşke yargı da tarafsız olsa da her şeyi yargıya havale edebilsek. Yine de bu durumu çözecek olan yargı diyoruz. Sapla samanı karıştırıyorsunuz. Kooperatif 1 kişi değil, sahibi yok, tekel değil. Yani biz birileri gibi 5 müteahhidi büyütmek için yola çıkmadık. Biri Cengiz, biz Cengiz yaratmıyoruz İzmir'de. Her kooperatifte daire sahibi kadar üyesi olan yapılar kuruyoruz, 500 patronlu kooperatif. Bir kooperatifteki rant ise 500 kişiye sağlanıyor.

"KOOPERATİF TOKİ'DEN DAHA UYGUNA DAİRE YAPIYOR"

Önal şunları kaydetti:

Olayları vurguna getiriyorlar. Her şeyden uzaklaşıp berraklaşalım. Kooperatif 1 daireyi fiyatıyla satar. Kimse İBB ya da İZBETON için daire almıyor, herkes fiyata bakarak daire alıyor. Vatandaş uyguna bulduğu daireyi alıyor. Kimse o daireyi zorla satmıyor. Vatandaş ucuz olduğu için alıyorsa orada vurgundan bahsedebilir miyiz. O zaman TOKİ ne vurgunlar yapıyor düşünemiyorum. Şu anda Kooperatif, TOKİ'den daha uyguna daire yapıyor.

"VURGUN TOKİ'DE YAPILIYOR"

Yol, kanalizasyon, internet hattı döşemek... Bunlar inşaat maliyetinin yüzde 10'u değil. Ayrıca inşaatların hepsi yokuşta mı, düzlükte yaptığınız yerler var. Kooperatif için verilen rakamlarda şöyle bir ayrıntı da var, kooperatifin 1 üyeden aldığı para 2 konut parası. Yani üye bir daireyi kendine, 1 daireyi de arsa sahibine yapıyor. 2 daire parası olarak ürettikleri dairede metrekare 12 lira iken TOKİ  metrekareyi 14 liraya üretiyor. TOKİ; ile arada bir fark daha var; TOKİ'nin yaptığı araziler hazine arazisi. Bedava mülke çöküp daha pahalıya iş çıkartıyorsa gidip TOKİ'yi incelemeniz lazım. Rezerv alanda 7 yerde inşaat yapıldı, ihalesi, projesi yok İnşaatlar bitti biz öyle ruhsatları gördük. Vurgun burada yapılıyor.

"ENGELLENMEYE DAHA FAZLA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK"

60 bin metrekare inşaat alanı 260 milyona verilmiş, nasıl bir vurgun yapıldı! Sayenizde TL değer kaybetti, bu paraya inşaatların bitmeyeceğini biz de biliyoruz, sizin engellemeleriniz yüzünden bitmeyeceğini biz de biliyoruz. Siz böyle yapmasaydınız 2 yerde daha üretime başlamıştık. Arkadaşların engellemelerine rağmen konutta da kooperatif eliyle üretim yapılıyor. Eksik tespit ettiğiniz nokta varsa birlikte üzerine gidelim ancak engellemeniz herkese zarar. Kooperatifçilikte, arsası olanla imkânı olanlar bir araya geliyor. Biz bu kentte dömüşümü sağlamalıyız. Merkezi hükümet de bir kredi tanımlasın. Yoksa dönüşüm olmamaya devam edecek.  Bizim bulduğumuz model geliştirilebilir, engellemelere daha fazla tahammülümüz yok, bu modelle inşallah bütün eski yapıların dönüşünü sağlanır.