Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ekim Ayı üçüncü bileşimi Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi.

İZBETON SERMAYE ARTIRIMI TARTIŞMASI

İBB'nin iştiraki olan İZBETON'un 200 milyon TL'lik sermaye artırımı meclis gündemine geldi.

AK PARTİ'DEN VETO

AK Parti Grubu, İZBETON'un sermaye artırımı kararına eleştirilerde bulunarak, " Nereye harcadınız, asfalt mı yaptınız, yol mu yaptınız" çıkışında bulundu. AK parti grubu öte yandan bir diğer gündem maddesi olan, moloz döküm sahalarında kaçak tespiti noktasında İZBETON personeline denetlemeye ilişkin yetki verilmesi kapsamında hazırlanan protokole yönelik de eleştirilerde bulundu.

CHP'Lİ ÖNAL: "İZBETON'UN ÖNCELİĞİ HİZMET VE EMEKÇİSİ"

Eleştirilere yanıt veren İmar Komisyonu Başkanı ve CHP Meclis Üyesi İrfan Önal, "Belediye işleyişini bilmeyenler için açıklama yapıyorum. Belediyenin iştiraklerinin kar etmek birinci amacı değil. İZBETON hizmet ürettiği için, önceliği hizmet ardından da çalışanları. İZBETON çocuk işçi çalıştırmıyor, mesai hırsızlığı yapmıyor. Kar amacı önceleyen bir şirket değil. İZBETON'un belediyenin 13 şirketinden farkı yok, sadece kişiselleştirilmiş bir durum var. Büyükşehir belediyemizde çalışanların hepsi şirketler üzerinden işe giriyor. Keşke öyle olmasa... Eğer biri kamu kuruluşunda çalışıyorsa memur olması lazım, benim çalıştıracağım memur sayısını hükümet belirliyor. Personel alınması gerekiyor, bunu daha önce taşeron eliyle yapıyorduk, şimdi de şirketler üzerinden alıyoruz. Bu insanlar yine İBB'nin çalışanı. Şirketler eliyle çalıştırdığımız 28 bin çalışanımız denetleme yaptığında sıkıntı olmuyor, söz konusu İZBETON olunca canhıraş karşı çıkıyorlar, çünkü kişiselleştirilmiş bir mesele. İZBETON personeline, mühendisine verilen yetki Büyükşehir yetkisi. Ortalığı velveleye verdiğiniz noktada geçen sene oybirliği verdiniz. İZBETON ve belediye şirketleri kar elde etmiyor, hizmeti önceliyor, emekçisine açlık sınırı üstünde maaş vermeye çalışıyor" dedi.

AYDIN: "BAKANLIK DA YETKİLİ"

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın ise konuya ilişkin, "Kaçak moloz dökümünü vatandaş da şikayet edebilir, bu konuda Çevre Şehircilik Bakanlığı da yetkilidir" diye konuştu.

BOZTEPE'DEN "GÜVEN EKEN" ÇIKIŞI: "HER ŞEYE KARAR VERİYOR"

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, Kemalpaşa ve Seferihisar'dan gelen imar değişikliği planlarının reddine ilişkin yaptığı konuşmada, "Güven Eken, İzmir'in tarımı, körfez kirliği, çevre ve diğer konularda karar veriyor. Zaten kendisinin önerisiyle İzmir 4,5 yıl kokudan çıkılmadı. Yeni gelen İZSU Müdürü Hıdır Ali Köseoğlu ile tamam şimdi kokunun azaldığını görüyoruz ama 4 yıl boyunca koktu. Bu arkadaşımız şimdi de İmar ve Şehircilik Daire başkanlığına soyunmuş. Danışmanın yapacağı şey danışmalıktır, burada imar dairesi başkanlığı, genel sekreter yardımcısı varken, bunlara danışmadan İzmir'in planlamasını bu arkadaş yapıyorsa, İZDOĞA artık kentin planlamasına da soyunmuştur. Yaptığınız protokolün arkasında durun. Seferihisar'da 25 binlik planlar değişti. Komisyonda 1 ay beklediler. Sonra ret kararı verdiniz. Vatandaş başvurusunu yapmış, bırakın yapsın. Bunların etrafı yapılaşmış. Yapılaşma olmasa yapmayalım diyeceğim" dedi. 

AK PARTİLİ YILDIZ: "ŞİMDİ Mİ 'İLKE' DİYORSUNUZ"

AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ise, Buca'da ve birçok ilçede söz konusu kararların onaylandığını savunarak, "Şimdi ilke diyorsunuz. Zaten bu parseller yapılaşmış." ifadelerini kullandı.

CHP'Lİ ÖNAL: "YENİ YERLERİ İMARA AÇMAK SÖZ KONUSU DEĞİL"

Eleştirilere yanıt veren İmar Komisyonu Başkanı İrfan Önal, "İlçeler arasında bir ayrım söz konusu değil. Bahsettikleri protokol 2018 yılında yapılmış, uzlaşmazlıkların giderilmesi için alınmış bir karar bu. Bu önergeler bundan bağımsız, bir yerin imara açılması bu önergeler... İlkesel yaklaşımımızdan rahatsız olabilirler. Daha önceden yapılmış planlamada 6,5 milyon nüfusu öngörüyor. Yeni yerleri imara açmak şu an söz konusu değil. Daha önce planlar yapılırken 6,5 milyon nüfusa yetecek kadar plan yapılmış. Vatandaş kendi parseliyle ilgili plan yapıyor, bir yer park, bir yer yol olabilir, o yüzden bütün olarak görmeliyiz. Karıştırdığınız konu, bir yer belediye hizmet alanı, diğer yerler değil" dedi.

HIZAL: "SOYER İMAR AFFINDAN YARARLANACAK!"

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, "İrfan Önal konuşmak için konuştu, konuya hakim değil. Kentsel dönüşüm konuşuyoruz, imar komisyonu başkanı söz alıyor, imar konuşuyoruz, konuşmak için konuşuyor. Biz İzmir plansız bir şehir derken havadan değil, bu verilerden söylüyoruz. 100 binlik planlara uygun 25 binlik plan neden yapılmıyor diyoruz, 'yapmak zorunda değiliz, ilkesel kararımız' diyorlar. '25 binlik plan yapılmış, 5 binlik plan yapın' diyoruz, 'şu an istemiyoruz, ilkesel kararımız var' diyorlar. Kim koydu bu ilkeyi. Akaryakıt istasyonlarıyla ilgili bir karar var değil mi, yönetmeliklerle, yasalarla birlikte bakıyoruz. Sizin bu ilkeseliniz kime göre ilkesel. Mülkiyet hakkı vardır, o zaman kamulaştırın ya da planını yapın. Vatandaş ne yapsın, kaçak mı yapsın. Tunç Soyer'de imar affından yararlanacak, kendi memleketinde yapıyor Seferihisar'da, o da çıkacak yakında, merak etmeyin! Vatandaşın yeri, belediye, vatandaş... Belli işleri objektif kuralara göre yapmazsanız, subjektif yaparsanız birine başka, birine başka uygulama yaparsınız. Urla'da yüzlerce konut yapılırken, 6,5 milyonluk plan yok muydu, ilke yok muydu! Cevabını ver! Sapla saman karıştı, her şey birbirine girdi" ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ AYDIN: “YA HİÇ DEĞİLSE NEDEN ANLAŞAMADIĞIMIZDA ANLAŞALIM”

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Murat Aydın’dan eleştiriler sonrasında AK Parti Grubuna üslup eleştiri geldi.  Aydın, “1/500 binlik ve 1/ 25000 binlik plan arasındaki uyumu bin kere konuştum. İma ile laf çakarak, üslupla  laf söylüyorsunuz Sizin söylediğinizi anlayacak kadar zekiyiz. Verdiğimiz cevabı beğenmeye bilirsiniz, bu belediyeyi siz yönetseniz farklı yönetebilirsiniz. Dönüp dönüp bir şey söylenmedi, sorduk cevaplanmadı diyorsunuz.  Karşındakinin aklı ile alay eder gibi bir şey yapılmamış gibi davranıyorsunuz. Soruyoruz soruyoruz cevap yok,  yok sapı da getireceğim samanı da getireceğim. Söylediğinizi anladık sizin bakış açınız başka  bizim de bakış açımız başka. Görüş farklılığımız belli.  Ya hiç değilse neden anlaşamadığımızda anlaşalım. İlk kez mi bu konuda bir şey diyorsunuz biz ilk kez mi cevap veriyoruz. Fikrimizi yönetimi beğenmeyebilirsiniz bu doğal bu nedenle farklı partileriz. Anladık sizin  görüşümüz, tavrımız belli sizin ki de belli  bizimki de belli ya bu üsluba gerek yok ki” ifadelerini kullandı. 

HIZAL İLE AYDIN ARASINDA ÜSLUP ATIŞMASI

Aydın’ın bu açıklamasının ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “ “Murat Bey önerge ile ilgili konuşmadı kendinizce grubumuza üslup eleştirisi yaptınız” ifadelerini kullanınca CHP’li Aydın’da araya girdi.

Murat Aydın, “Ya ne demek cevap vermiyorsunuz ne demek sorduk sorduk yanıt yok.” 

Aydın’ın çıkışı sonrasında sözlerine devam eden Hızal, Önerge ile ilgili konuştuk ve iktidar da sizsiniz elbette siyaseten eleştiri yapacağız. Ama Sayın Aydın’ın üslup ile ilgili söylemlerini kabul etmiyorum. Bize üslup ile ilgili ayar vermeye çalışıyor. Elbette hatalar düzelene kadar da konuşacağız” diye konuştu.

ÖZUSLU: “SİZİ İKNA ETMEK ZORUNDA DEĞİLİZ” 

Bu atışmanın ardından  konuşan Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Değerli arkadaşlar söylenmeyen bir söz kalmadı. Burada muhalefet istediği üslupta konuştu mu konuştu. CHP Grup Başkanvekili de cevap verdi ve diyor ki verdiğim cevaba kifayet etmiyorsun bu da sizin sorununuz diyor. Burada da haklı, biz sizi de ikna etmek zorunda değiliz. Biz burada bir birimizi ikna ederek görüş değiştirmiyoruz. Her parti faklı görüş beyan ediyor bu da normal gerisi de İzmir halkının takdiridir” diye konuştu.