Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı üçüncü meclis bileşimi başkanvekili Altan İnanç İdaresinde gerçekleştirildi.

KIRSAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI KURULUYOR

Meclis gündemine İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yeni kurulacak daire başkanlıkları ve birimlere ilişkin önerge geldi.

Önergede geçen birimler şöyle: 

6360 sayılı kanunun yürürlüğe girmesinin ardından köylerin mahalle olmasına bağlı oluşan yeni durumlar ile kırsala ilişkin sorunların hızlıca büyümesi, mevzuatın yetersizliği kırsal alan planlamasına ilişkin müdahale araçlarının yeniden tanımlanması gerekliliğini doğurduğu, bu kapsamda kırsal yerleşmelerin doğal çevresi, sosyo-kültürel yapısı, coğrafi ilişkileri ile İzmir ili ve bölgesel ölçekte hem özgün nitelikleri, hem de bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiği düşüncesi ile Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı kurulması;

KENT TARİHİ VE TANITIM TARİHİ DAİRE BAŞKANLIĞI

Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığının kurulması; Harita Dairesi Başkanlığı isminin Kent Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı olarak değiştirilmesi; Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı ile Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığının birleştirilerek Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı adı altında faaliyetine devam etmesi,

HALK SAĞLIĞINDAN SORUMLU VETERİNER İŞLERİ

Genel Sekreter Yardımcılığı Makamına yani Şükran Nurlu'yabağlı olarak Daire Başkanı Veteriner İşleri Halk Sağlığından Sorumlu kurulması... Öte yandan Nurlu'ya bağlı Makine İkmal Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığının Genel Sekreter Yardımcılığı Makamının Çağatay Güç'e bağlanması; Başkanlık Makamına bağlı olarak faaliyetini sürdürmekte bulunan Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığının Genel Sekreter Yardımcılığı Makamına Zeki Yıldırım'a bağlanması meclis gündemine gelerek ilgili komisyonlara sevk edildi.

19 MAYIS'TA DERECEYE GİRENLERE PARA ÖDÜLÜ

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü saat 08:00' da "19 Mayıs Yol Koşusu" düzenlenecek.  10 kilometrelik yol koşusunda dereceye girecek başarılı sporculara para ödülü verilecek.

ÖĞRENCİ KARTINA YAŞ SINIRLANMASI

Öğrenci kartlarına yaş sınırlamasını içeren önerge de bugün mecliste görüşüldü. Önergeye göre 30 yaşına gelmiş olan öğrenciler artık toplu ulaşımdan indirimli faydalanamayacak. AK Parti Grubu bu maddenin toplumun birçok kesimini mağdur edeceğini savundu ancak önerge CHP oylarıyla kabul edildi. Söz konusu karar eski belediye başkanı Tunç Soyer döneminde görüşülmüş ve 26 yaş sınırı getirilmişti. Tugay döneminde yaş sınırı 30'a çıkartıldı.

KESİN HESAP GÖRÜŞMELERİNDE CHP'DEN AK PARTI'YE PROTESTO


İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2023 Mali Yılı Kesin Hesabı ile Taşınır Mal Yönetimi Hesabı ve ESHOT Genel Müdürlüğünün 2023 Mali Yılı İdare Kesin Hesabı ile Taşınır Mal Yönetim Hesabı görüşüldü. AK Parti Grubu adına konuşan Burçin Kevser'in konuşmasının uzaması ve uyarılara rağmen konuşmasını sonlandırmaması CHP grubunun tepkisine yol açtı. CHP Grubu masalara vurarak süresini dakikalarca Aşan Kevser'i protesto etti. Kesin hesaplara AK Parti ve MHP grupları ret oyu verirken CHP oylarıyla kabul edildi.