Türkiye genelinde bahar aylarının erkenden hissedilmesi ve sıcak hava dalgası nedeniyle hububat hasası erkenden yapıldı. Üreticiler, TMO tarafından son açıklanan fiyatlardan sonra yeni buğday fiyatlarını beklemeye başladı. Artan maliyetler üreticiler üzerinde endişeye yol açtı. Hasat döneminin başlamasıyla TMO'nun belirleyeceği fiyatlara çevrildi

Milliyetin haberine göre,  Üretici bölgelerinde sulu alanlarda buğdayın kilogram maliyeti 11 lirayı aşarken, kıraç alanlarda ise 10 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor. Bu durumda çiftçiler, kilogram fiyatı olarak 14-15 lira arasında bir fiyat bekliyorlar.

KİLO BAŞINA 2 LİRA PRİM DESTEĞİ VERİLECEK
Tarım ve Orman Bakanlığı, hububat fiyatlarını belirlemek için yaptığı toplantılar sonrasında buğday için ton başına 11 lira fiyat belirlenmesi, ek olarak 2 lira prim desteği sağlanarak toplamda 13 lira olarak uygulanması bekleniyor. TMO geçen yıl ekmeklik buğday için ton başına 8 bin 250 lira, arpa için ise 7 bin lira fiyat açıklamış ve buğdaya ton başına 1000 lira, arpaya ise ton başına 500 lira destek primi eklemişti.

21 TON BUĞDAY HASASI BEKLENİYOR
TMO 2023 sezonunda 11.3 milyon ton civarında buğday ve arpa alımı yapmıştı. Bu sezon için ise 21 milyon ton üzerinde bir buğday hasadı bekleniyor. TMO, üreticilerin elindeki ürünleri satın almak için 15 Mayıs'ta alımlara başlamayı bekleniyor. TMO'nun özel sektörü de piyasaya dahil etmek ve üreticilere zarar ettirmeden yeni ve güncel bir fiyat belirlemesi bekleniyor. 

REKOLTE DÜŞÜŞTÜ 
İç Anadolu ve Ege gölgesinde kış aylarının ılıman geçmesi hububat piyasasında rekolteyi düşürdü. Tarım arazilerinde yaşanan kuraklık nedeniyle birçok arazide rekolte düştü. Özellikle Konya ve Trakya bölgelerinde don ve dolu olayları, tarımsal verimi olumsuz etkiledi. Tarlalarda üretimi zedeleyen bir diğer faktörse tarla faresi ve köstebek oldu.