Halil İbrahim GÜLER/ GÜNDEME BAKIŞ- Yıkılan Buca Cezaevi alanın nasıl planlanması yönündeki tartışmalar devam ediyor. Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tarafından yapılan yeni imar planlara CHP’liler tarafından tepkiler devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyeleri, Ege Bölge Adliye Mahkemesi giderek, alınan karara dava açtı.

 HUKUKA AYKIRI PLANLARA DAVA AÇTIK

Yıkılan Buca Cezaevi alanının inşaata ve ranta yönelik, kamu yararına aykırı şekilde kullanılmasına karşı çıkmak için burada olduklarını belirterek sözlerine başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “Nasıl ki bundan önce ‘O metro Buca’ya gelecek, biz haklıyız, hukuken hiçbir eksiğimiz yok’ dedik ve öyle oldu. Nasıl ki, ‘Asbest yüklü Sao Paulo Gemisi’ni İzmir’e sokmayacağız’ dedik, çünkü haklıydık. Çünkü doğru bir şeyi savunuyorduk ve o gemiyi geri gönderdik. Tüm İzmir halkı ve İzmir’in tüm bileşenleri olarak bunu başardık. Şimdi, ‘Buca Cezaevi alanı halkındır ve yeşil alan olacaktır, oraya o inşaatı yapamayacaklar’ diyoruz. Çünkü biz haklıyız ve hukuken doğru yerdeyiz. İzmir halkının seçilmiş temsilcileri olarak İzmir halkının haklarını savunma görevimizi yerine getiriyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Grubu olarak; Buca Cezaevi alanını, inşaata ve ranta açan sözde Çevre Bakanlığı’nın hukuka aykırı, kamu yararına aykırı planının iptali için dava açmaya geldik. Dava dilekçemizi mahkemeye sunacağız. İçinde bulunduğumuz dönemin tüm hukuksuzluklara rağmen, yargının içinde bulunduğu bütün sorunlara rağmen CHP, hukuka inanmaya devam ediyor. Ve sorunlarını demokratik meşru yollarla, hukuk yoluyla çözmeye, hakkını aramaya devam ediyor” açıklamalarında bulundu.

BUCA CEZAEVİ HALKIN KALACAK

CHP’li Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü:
“İzmir halkına şunu söylemek istiyoruz; bizim yanımızda olun, birlikte hareket edelim. Buca Cezaevi alanını ranta ve talana açmalarına izin vermeyelim. İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılında biz Kordon’da yüzüncü yılı gururla kutlarken, beyefendiler tapu dairesinde bu araziyi sattılar. Kaça sattıklarını, ne yapacaklarını bilmiyoruz ama şunu söylüyoruz; İzmir halkı ve CHP buna izin vermeyecek! Çünkü biz hakkı, hukuku adaleti savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz. Buca Cezaevi halkındır, halkın kalacak!” diye konuştu.