Buca Belediyesi'nden yapılan açıklamayla Buca Metrosu çalışmaları nedeniyle Şirinyer Sahası'na taşınan Şirinyer Pazar Yeri için gerçekleştirilen kura çekimi iptal edilmek zorunda kalındı. Açıklamada, "Yer belirlemesi yapılamadığı için Şirinyer Pazarımız bu süreçte kurulamayacaktır" denildi. 

BUCA BELEDİYESİ'NDEN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE;

Değerli Bucalılar,

Buca Metrosu çalışmaları sebebiyle Şirinyer Pazar Yeri'ni eski Şirinyer Sahası'na taşımak durumunda kaldığımızın duyurusunu daha önce sizlerle paylaşmıştık.

Daha büyük bir alana taşınacak yeni pazar alanında pazarcı esnafımızın da görüşlerini alarak İzmir Pazarcılar Odası ile iş birliği içinde hazırlık çalışmalarını tamamladık. Pazarcı esnafımızın tüm beklentilerine göre planlamamızı yaptık.

Ancak yeni pazar alanı için yapılan kura çekimi sırasında bazı art niyetli kişiler, şahsi siyasi çıkarları nedeniyle kura çekimini sabote ettikleri için noter huzurunda yapılan kura çekimi yasal olarak iptal edilmek durumunda kalınmıştır.

Üzülerek belirtiriz ki, yer belirlemesi yapılamadığı için Şirinyer Pazarımız bu süreçte kurulamayacaktır.

Tüm hemşehrilerimize önemle duyurulur.

PAZARCILAR ODASINDAN AÇIKLAMA

İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen tarafından yapılan açıklamada ise, "Değerli halkımız ve değerli esnafımız, Buca Belediye Başkanımız Sayın Görkem Duman göreve gelir gelmez, tüm İzmir halkını ilgilendiren Buca Metrosu, Şirinyer Pazar Yeri’nden geçtiği için pazar yerimizin taşınması çalışmalarına başladık. Belediye Başkanımızdan yerel seçimler sürecinde de talep ettiğimiz ve sözünü aldığımız pazar tezgahlarının metrekarelerinin düşmemesi ve sayılarının eksilip artmaması taleplerimiz karşılık buldu. 
Ayrıca, sonradan talep edilen otopark ve pazara girişlerin fazlalaştırması taleplerimiz de Belediye Başkanımız tarafından makul karşılanıp kabul edildi. Pazarcılar Odası Başkanı ve yönetimi olarak, esnafımızın çıkarları ve tezgah açtığımız her ilçede vatandaşlarımızın memnuniyeti her zaman önceliğimiz olmuştur. Ancak perşembe günü yaptığımız kura çekiminde ne yazık ki Şirinyer esnafı olmayan bazı şahısların ve maalesef onlarla birlikte hareket eden bazı pazarcı esnafımızın olması kesinlikle tasvip etmediğimiz ve pazarcı esnafımızın da kabul etmediği görüntülere neden olmuştur. Haftanın sadece iki günü Şirinyer pazarımızdan ekmeğini çıkaran, çoluğuna çocuğuna ekmek götüren esnafımız da mağdur olmuştur. Kura çekimi yapılamadığından dolayı pazar yerimizi açamadığımızı belirtir, Belediye Başkanımız ve belediye yetkilileri ile birlikte gerekli görüşmelerin devam ettiğini, en kısa sürede hemşehrilerimize taze ve sağlıklı ürünlerimiz ile hizmet etmeye devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz" denildi. 

NE OLMUŞTU?

Buca’nın kalbinde bulunan ve haftanın iki günü hizmet veren Şirinyer Pazar Yeri,  Buca Metrosu kapsamında yapımı süren Şirinyer durağı çalışmaları nedeniyle, mevut yerden daha büyük olan yanı başındaki 13 bin metrekarelik alana taşınacaktı. Yeni alanda düzenlemelere hızla başlayan Buca Belediyesi, tezgâh yerlerinin çizimlerini gerçekleştirmiş tezgâh ölçüleri ve sayısı eski alan ile aynı tutulurken bayram sonrası çekilen kuralarla esnafın yeni yerlerine taşınacağı duyurulmuştu.