GÜNDEME BAKIŞ - Buca Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı Buca Belediye Başkanı Görkem Duman idaresinde gerçekleşti. Meclise Buca Belediyesi Spor Kulübü ile Belediye arasındaki protokolün güncellenmiş haliyle yeniden kabulüne dair önergenin görüşmesi damga vurdu. AK Partili üyeler önergeye karşı çıkarak, “Büyükşehir, belediyenin spor kulübünü tahsis etmiş. Havuz kullanımından bir gelir elde etmiş. Sayıştay da bunun hukuka uygun olmadığını söylemiş. Bu geliri Büyükşehir belediyesinin elde etmemesi gerekmektedir. Bugün bu önergeyi geçirirseniz eğer Sayıştay'a konu olacak bir bulgu ve kamu zararı yaratmış olursunuz” ifadelerini kullandı.

SAYIŞTAY HUKUKA UYGUN OLMADIĞINI SÖYLEDİ

AK Parti Grup Başkanvekili Burçin Kevser Sevil, Buca Belediyesi Spor Kulübü ile Belediye arasındaki protokolün güncellenmiş haliyle yeniden kabulüne dair önerge ile ilgili söz alarak şunları söyledi: “Görkem Bey, geçen ay yoktunuz. Komisyonların önemini bizzat size de mecliste de dile getirdik. 2018 yılında 5 yıllığına yapılmış bir protokol. Önümüzdeki günlerde süresi bitecek. AK Parti tarafından oy çokluğu verilmişti. Birinci olarak muhalefet ettiğimiz şeylerden biri süresidir. 1 yıl mı, 3 yıl mı olmalı hangisi sağlıklı olur diye. İkinci en önemli konu ise şu: Buradan bir gelir elde ediyor verdiği kurslardan dolayı. Madde 75 kapsamında iş birliği protokolünde tahsis elde ettiğimiz yerde Sayıştay tarafından bulunan kamu zararı bulgusu. Büyükşehir, belediyenin spor kulübünü tahsis etmiş. Havuz kullanımından bir gelir elde etmiş. Sayıştay da bunun hukuka uygun olmadığını söylemiş. Bu geliri belediyenin elde etmemesi gerekmektedir. Büyükşehir’in bu konuyla ilgili görüşme yaptığını biliyorum. Bu önerge kabul edilirse hukuka uygun olmayacaktır. İlgili komisyonda değerlendirilerek konunun meclisten geçmesi daha uygun olacaktır.”

Buca Belediyesi Temmuz Ayı Meclis Toplantısı 4

KOMİSYONA GİTMESİ GEREK

CHP Grup Başkanvekili Uğur Aydın, AK Partili Sevil’e yanıt vererek, “Ben de bir komisyon üyesiyim, komisyon başkanlığında 6. senem. Kendi literatürümde hangi önergenin komisyona gidip gitmeyeceğini az çok tahmin ediyorum. Bazı önergelerin gerçekten komisyona gitmesi gerektiğini düşünüyoruz. Fuzuli bir çalıştırma olabileceğini düşündüğümüz de oluyor. Biz zaten yönlendirmemizi yapıyoruz. Bu yeni başlamış bir uygulama değil. Yüzme havuzuna erişemeyenlerin hizmet aldığı bir yer. Önemli hizmetler yapılıyor dar gelirli vatandaşlarımız için. Onaylanmasını talep ediyoruz” dedi.

SAYIŞTAY’A KONU OLUR

AK Partili Sevil CHP’li Aydın’a, “Sayıştay’ın Büyükşehir ile ilgili 2 kez tespiti var. İşlem yapılmamış, yeni gelen irade şu an işlem yapıyor. İdareye ait olan 11 adet taşınmazın spor kulübüne bedelsiz olarak tahsisi konusunda… Kamu yararı noktasında elbette hizmet vereceğini Sayıştay da söylüyor. Bugün bu önergeyi geçirirseniz eğer Sayıştay'a konu olacak bir bulgu ve kamu zararı yaratmış olursunuz” şeklinde yanıt verdi.

BU HİZMETLERİ İLK DEFA YAPMIYORUZ

CHP’li Aydın söz alarak, “Sayıştay bulgusu belki doğru olabilir belki olamaz. Biz bu hizmetleri ilk defa yapmıyoruz. Her sene yaptığımız hizmetler Sayıştay'ın denetimine tabi oldu. Bildiğim kadarıyla bir problem yok. Sayıştay, Büyükşehir’de bulgu çıkarmış çıkarmamış… Kurum bazında baktığımızda bizi ilgilendirmediğini düşünüyorum” dedi.

Buca Belediyesi Temmuz Ayı Meclis Toplantısı 1

KAMUDA DEVAMLILIK ESASTIR

Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, tartışmalara cevaben şunları söyledi:

“Komisyonların çalışmasını ben de önemsiyorum. Sizlerle konuştuk. Şöyle bir şey var: Bu uygulama yeni başlamadı. Uzun dönemlerdir yapılan bir uygulama. Kamuda devamlılık esastır. Vatandaşlarımızın hizmetlerini eksik bırakmamak adına oylarınıza sunuyorum.” dedi. 

İlgili önerge oyçokluğu ile kabul edildi.