Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Tunç Soyer döneminde İzmir’in 2026 Yılında Ev Sahipliği Yapmaya Hak Kazandığı Dünyanın En Önemli Uluslararası Bahçe Bitkileri EXPO’sunun (Botanik EXPO) Yeşildere’de yapılması planlandı.

KAMULAŞTIRMA VE DAVALAR

Büyükşehir Belediyesi, proje için Yeşildere’de kamulaştırma çalışmalarına başladı ancak açılan davalar kamulaştırma süreçlerini uzattıkça uzattı.

YETİŞEMEYECEK

Büyükşehir Belediyesi bürokrasisi, kamulaştırmaların uzaması nedeniyle EXPO 2026’nın Yeşildere’de yapılmasının zora girdiği konusunda hem fikir oldu. Belediye yetkilileri, “Kamulaştırmayı yapıp parayı ödesek bile açılan davalar ve itirazlar nedeniyle süreç sıkıntıya girecek” dedi.

YA ERTELEME YA DA YER DEĞİŞİKLİĞİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın geçtiğimiz günlerde EXPO yönetimiyle bir görüşme gerçekleştirdiği öğrenildi. EXPO yönetimine gerekçeler ortaya konularak tarihin erteleme teklifi sunulacak. Eğer kabul edilmezse Yeşildere yerine alternatif bir yer bulunacak. Bu yerin henüz belirlenmediği bildirilirken inciraltı’nda bu büyük organizasyonun yapılabileceği bildirildi.

İPTAL SEÇENEĞİ MASADA

Ancak iptal seçeneğinin de masada olduğu ifade edildi. Botanik EXPO yönetiminin vereceği karara göre Büyükşehir Belediyesi yol haritasını belirleyecek.

NERESİ PLANLANIYOR

EXPO 2026’Nın Şehitler Korusu Ve Kadifekale'nin Güneyinde Heyelan Nedeniyle Boşaltılarak Ağaçlandırma Faaliyetlerine Devam Edilen Alanla Bütünleşecek Şekilde Atatürk Maskı’nın Altından Başlayarak İZBAN Hattı Ile Meles Deresi Ve Yeşildere Caddesi Arasında Kalan Bölgeyi Kapsayan Yaklaşık 100 Hektarlık Bölgede Yapılması Planlanıyordu. 

SOYER DUYURMUŞTU

İzmir Büyükşehir Belediye eski Başkanı Tunç Soyer “İzmir’in Yıllardır Bekleyen Sorunlarından Birini, Yeşildere’yi Çözüme Kavuşturuyoruz. İzmir Yeşil Altyapı Stratejisinin En Önemli Ayağını Teşkil Eden Expo 2026, Yeşildere’de Vücut Bulacak. Türkiye’nin ilk Büyük Yeşil Dönüşüm Projesi Bu Vadide Başlayacak Ve Bölge Dört Yıl içinde Expo 2026 Alanına Dönüşecek. Kaderine Terk Edilmiş Yeşildere, Kültürpark’tan da büyük Yeni Yeşil Alanımız Olarak Hizmet Verecek. Yeşildere, Kısa Bir Süre Sonra Dünyanın Her Yerinden Katılımcıları Ağırlayacak Ve Yeni Bir istihdam Alanı Olacak” demişti.

5 MİLYON ZİYARETÇİ

İzmir’in EXPO 2026’Ya Ev Sahipliği Yapması, Uzun Süredir Devam Eden Temaslar Sonucunda Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Genel Kurulu’nda Oy Birliğiyle Kabul Edildi. 1 Mayıs-31 Ekim 2026 Tarihleri Arasında “Uyum İçinde Yaşamak (Living In Harmony)” Ana Temasıyla Yapılacak Uluslararası Bahçe Bitkileri EXPO’sunu 4 Milyon 700 Bin Kişinin Ziyaret Etmesi Öngörülüyor.
Tohumdan Ağaca Sektördeki Tüm Üreticiler Için Uluslararası Ticaretin Kapısını Açacak EXPO 2026, İzmir’in Dünyadaki Bilinirliğini De Artıracak.