Yoğun ve ani yağışların beklendiği sonbahar mevsiminin gelmesiyle İzmir’in birçok noktasında dere temizlik çalışmalarına hız verildi. Taşkın ve sel olaylarının önüne geçmek ve vatandaşların can ve mal güvenliğini koruma altına almak için devam eden çalışmalar İZSU ekipleri tarafından yıl boyunca düzenli aralıklarla yürütülüyor. Karşıyaka ilçesindeki Bostanlı Deresi’nde de bu kapsamda dere temizliği çalışmaları yapıldı.

Bostanlı Deresi’nin deniz çıkış noktasında, dere yatağında yürütülen temizlik çalışmasında, derede yaşayan canlılara azami özen gösterildi. Çalışma esnasında dere yatağında bulunan balıklar denize itilerek, çıkış noktasına geçici bent (batardo) kuruldu. Dere yatağında bulunan suyun çekilmesinin ardından iş makineleri kullanılarak dere tabanı tamamen temizlendi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından dere yatağı tekrar eski haline getirildi.

Bölgede yaşayan vatandaşların rahatsızlık yaşamaması amacıyla, çalışmalar gece saatlerinde ara verilmeden gerçekleştirildi. İZSU ekipleri, taşkınlarla mücadele ve çevre sağlığı açısından son derece hayati olan dere temizliği çalışmalarına diğer yerleşimlerde de devam edecek.