29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilk olarak saat 13:00’te Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda resmi törenler gerçekleşti. Bornova Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halil Ünver’in katıldığı çelenk koyma törenlerinin ardından Işıkkent Polis Şehitliği’ne geçilerek şehitler için anma yapıldı.

DSC_1061

Zeybek oyunu ve Kortej

Akşam gerçekleşen törenlerde ise Bornovalılar Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yıl kutlamalarına zeybek oynayarak başladı. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ve eşi Ufuk İduğ’un da aralarında yer aldığı tamamı gönüllü Bornovalılar, Şehir Stadının zeminine ‘100. Yıl Cumhuriyet’ yazarak zeybek oynadı. Gösteri sonrası fener alayı ve kortej yürüyüşü yapıldı. Bornovalılardan yoğun ilgi gören yürüyüşte Bornova Belediye Bandosunun çaldığı marşlar hep bir ağızdan söylendi. Mustafa Kemal Caddesi Ayyıldızlı bayraklarla kırmızı beyaza boyandı. Bazı Bornovalılar ise Cumhuriyet 100. yıl heyecanına yol kenarlarından ve evlerinin balkonlarından katıldı.

Bornova Şehir Stadı’nda gerçekleşen etkinlikte Cumhuriyet’in 100. Yılı için Bornova Belediyesi tarafından düzenlenen ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin katıldığı resim yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri verildi.

 100. yıl.

100. yıla özel gösteriler ve konser

Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından surpriz ışıklı gösteri ve istiklal mücadelesini anlatan üç boyutlu film gösterimi yapıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün canlandırıldığı ve Atatürk’ün zeybek oynadığı tiyatral gösteri ise büyük beğeni topladı.

DSC_1381

İkilem coşkusu

Gecenin finalinde sahne alan İkilem grubunun konseri de katılımcılara müzik ziyafeti yaşattı. Birbirinden güzel şarkılarını seslendiren grup sahne performansıyla da göz doldurdu. Etkinliklere katılan binlerce kişi ellerinde ay-yıldızlı bayraklar ile unutulmaz bir gece yaşadı.

 kortej (3)

Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi

Cumhuriyetin 100. Yılında Bornovalıların yanında olan sanatçılara plaket vererek teşekkür eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Her zaman olduğu gibi Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıl dönümünde de Atatürk’ün izinde, demokratik, laik, özgürlükçü ve çağdaş Türkiye için çalışıyoruz. Ve çalışmaya devam edeceğiz. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi.” diye konuştu.

 Ayrıca Gecede  İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından "İtalya Yıldızı" nişanı ve "şövalye" madalyası verilen Bornovalı sanatçı İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni solist tenor Aydın Uştuk'a da Başkan İduğ plaket vererek teşekkür etti.

DSC_1307