Organizasyonun açılışını yapan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, kitap stantlarını dolaşarak kitaplar hakkında bilgi aldı. Yayınevi temsilcilerinin Bornova Kitap Günleri hakkındaki düşüncelerini dinledi.

Bornova Belediyesi'nin Kültür Kenti Bornova vizyonuyla hayata geçirdiği Bornova Kitap Günleri binlerce İzmirli’yi Bornova’da buluşturmaya başladı.

8 Ekim'e kadar devam edecek olan etkinlikte bir çok yazar konuk olurken imza günlerinden söyleşilere, konserlerden panellere ve şiir dinletilerinden atölye çalışmalarına kadar bir çok  renkli aktivite yer alıyor. Birbirinden renkli sahne performanslarının da gerçekleştiği Bornova Kitap Günleri 10 gün boyunca katılımcılarına sanat şöleni sunacak.

 

Her 6 kişiden biri kitap okuyor

Açılışta yaptığı konuşmada kitap okumanın önemine vurgu yapan Başkan İduğ, “Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri okuma oranının düşük olması.  Her 6 kişiden birinin kitap okuduğu bir ülkede yaşıyoruz. Dijital çağ da buna eklenince algılamanın zor olduğu günlerden geçmeye başladık. Bunun çözümlerinden biri ise kitap okumaktır”dedi.

 

 Yerel yazarların desteklendiği bir platform

Artık geleneksel hale gelen Bornova Kitap Günleri ile başta çocuk ve gençler olmak üzere herkese kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Mustafa İduğ, “Etkinliğimiz ile  yerel yazarların desteklendiği ve biraraya geldiği bir platform oluşturduk. Her geçen yıl daha da büyüyerek okurlarımızı ve yazarlarımızı bir araya getiriyoruz. Bu yıl, 60 farklı kitap evi ve 400 yazarın katılımıyla, kitap dünyasının zenginliğini ve çeşitliliğini Bornovamıza getirdik. Burada bizi yalnız bırakmayan tüm katılımcılarımıza ve yazarlarımıza çok teşekkür ederim”diye konuştu.

4. Bornova Kitap Günleri’nin açılışına Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ile birlikte geçmiş dönem milletvekilleri Mustafa Gazalcı, Atilla Sertel ve Bülent Baratalı ile Bornova eski Belediye Başkanlarından Ali Sözer’in de katıldı. Etkinlikte Başkan Mustafa İduğ, son bir yıl içinde Bornova Belediyesi’ne 1200 kitap bağışında bulunan Halil Rıfat Sönmez’e de plaket verilerek teşekkür etti.