Boğaziçi Üniversitesi'nde Rektör Naci İnci'nin geleneksel toplu mezuniyet törenini üçüncü kez engellemesine tepki büyüyor. Öğrencilerin yasak nedeniyle düzenlediği alternatif mezuniyet etkinliğinin dün rektörlük tarafından yüksek sesle engellenmesi üzerine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş başkanlığındaki bir heyet okulun Hisarüsü kampüsüne gitti.

YÜKSEL TAŞKIN'A FİZİKİ MÜDAHALE

Ancak EMEP milletvekili İskender Bayhan, NAci İnci döneminde okuldan atılan bazı akademisyenler ve mezunların da yer aldığı heyet, Boğaziçi Üniversitesi'nin kapısından alınmadı; güvenlik görevlileri tarafından fiziki engellemeye maruz bırakıldılar. CHP İzmir Milletvekili ve akademisyen, Boğaziçi mezunu Yüksel Taşkın, emniyet güçleri tarafından itildi.

'ALAMAYIZ, REKTÖR TALİMATI VAR'

Vekiller, kendilerini durdurmaya çalışan güvenlik görevlilerine, milletvekili dokunulmazlığını ve kamu adına denetim yetkisini hatırlattı. Güvenlik ise kendilerine Naci İnci tarafından bu yönde talimat geldiğini söyledi.

'VEKİL OLARAK DENETİM YETKİMİZ, GİRME HAKKIMIZ VAR'

CHP heyetinin başkanı Özçağdaş, "Kanunsuz uygulamaları görüşmek, öğrencilerle konuşmak, akademisyenlere destek için geldik" diyerek şöyle devam etti:

"Biz Türkiye'deki cezaevindeki dışındaki her yere gireriz. Bu yoldan çekilin; siz milletvekillerine müdahalede bulunacaksanız uyarıyorum sizi. Rektörün beni buraya sokmama yetkisi yok. Rektör benim denetimime tabi, milletvekiliyim ben."

'BÖYLE ŞEY OLUR MU?'

Taşkın da, kendilerine üniversite özerkliğinden söz edildiğini söyleyerek "Üniversitelerin özerkliği mi kalmış arkadaşlar?" dedi. Kendisinin okuldan toplu mezuniyetle mezun olduğunu hatırlatan Taşkın, "Böyle şey olur mu?" diye konuştu.

Güvenlikle CHP heyeti arasındaki gerilim, "5 dakika daha bekleyip gerekeni yapacağız" açıklaması üzerine tırmandı. Valilikle temasa geçildiği ancak buradan da "Giremezsiniz" yanıtı geldiği belirtildi. Vekiller daha sonra, içeriye girdi.

Hemen sonrasında ise çevik kuvvetin okula girmesi dikkat çekti. CHP'li vekillerin, okulun Güney Kampüsü'nde Güney Meydan olarak adlandırılan ve çok sayıda akademisyenin Erdoğan'ın rektör atamasına tepki olarak sessiz eylem düzenlediği alana girişi, çevik kuvvet tarafından engellendi.

Uzun uğraşlar sonucunda Boğaziçi Üniversitesi Kampüsüne giren milletvekilerinin önü kampüs içinde kesildi. Milletvekilinin geçiş yoluna konuşlandırılan çevik kuvvet polisleri, vekillerin kampüs içinde yürüyüşünü engelledi.

Suat Özçağdaş, içerde yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

"Milletvekilleri hastanelere, okullara tüm kamu kurumlarına girerler yetkililerle konuşurlar. Çok barışçıl bir şekilde geldik. Bizi durdurmaya çalışan arkadaşlara yasal bir sorun yaşamamaları için onları bilgilendirdik. İstanbul Valisini uyardık, İstanbul Emniyetini uyardık kendilerine bilgi verdik. Şimdi bizi burada durdular. Burada yürümüyorsak edebimizden yürümüyoruz. Eğer bu kanunsuz işleminiz milletvekillerinin dokunulmazlıklarına rağmen engelleme sürerse Boğaziçi Üniversitesi bu andan itibaren herkesin toplanma yeri olur. Bu kanunsuz bir iştir bu kanunsuzluğu durdurun. Bizi bu genç polislerle karşı karşıya getirmeyin. Siz bu akılla hiçbir şey yönetemezsiniz, devlet te yönetemezsiniz. Buradayız, hiçbir yere gitmeyeceğiz. Aklı selim bir karar almanızı bekliyoruz."

ASLANOĞLU: "REZİLLİĞİN SON PERDESİ"

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, "Boğaziçi üniversitesi öğrencilerinin hakkını korumak, öğrencilere uygulanan mobbingi yerinde incelemek için üniversiteye giden milletvekillerimizin engellenmesi ve özellikle İzmir milletvekilimiz Yüksel Taşkın'a, hadsiz rektörün talimatıyla uygulanan şiddet, rezilliğin son perdesidir. Burası kabile devleti değilse bu rezilliğe sebep olan, milletin vekillerinden kendini üstün gören rektörde, şiddeti uygulayan utanmazlarda derhal cezalandırılmalıdır" dedi.