Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Türkiye Belediyeler Birliği seçimleri için start verildi. 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Büyükşehir Belediyelerinde çoğunluğu kazanan CHP delege seçimlerini de yapıyor. TBB Genel Başkanlığı için CHP Genel Merkezi'nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın yanı sıra Tekirdağ Belediye Başkanı Candan Yüceer'in ismi geçiyor.

"AKP VE MHP'NİN DE TALEBİ OLDU"

İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Zafer Levent Yıldırım, meclis üyelerini whatsaap grubuna attığı mesajla delege seçimleri için meclis salonuna davet etti. Yıldır, attığı mesajda AK Parti ve MHP Grubundan da delege olmak için talep olduğunu ancak kontenjan ayırmadıklarını ifade etti. Delege listesini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ile birlikte hazırladıklarını aktaran Yıldır, "Adayları başkanımızla, istekeleri de dikkate alarak belirledik. Blok liste olacak. AKP ve MHP grubunun da talebi oldu ancak onlara bir kontenjan vermeyeceğiz. Katılımı sağlarsak sevinirim" ifadelerini kullandı.

Meclis üyeleri bugün kendilerine sunulan blok listeyi oyladı. Oylama açık oylama şekliyle yapıldığı için, çizik yiyen olmazken, nüfusu 100 binin üzerinde olan belediye başkanları ise seçimlerde doğal delege olarak oy kullanacak. 

KİMLER DELEGE OLDU?

TBB'de oy kullanacak delege listesi şöyle:

Whatsapp Görsel 2024 05 21 Saat 16.44.31 B65C825A