GÜNDEME BAKIŞ - Bayraklı Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı İrfan Önal idaresinde gerçekleştirildi.  

"YAPTIK-OLDU ANLAYIŞI" 

Sosyal yardım komisyonuna CHP'li üyelerin önerilmesine AK Parti grubundan ses yükseldi. AK Parti grubu 1 asil ve 1 yedek üyenin AK Parti grubundan seçilmesi için talepte bulundu. Başkan Önal ise, 'bu bir ihtisas komisyonu' dedi. AK Parti'nin ısrarı üzerine oylanacakken Önal, 'bu önerge değil, oylanmaz' dedi. AK Partili grubundan ise, 'yaptım oldu anlayışı' tepkisi geldi. 

PROJELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

AK Partili Meclis Üyesi Soner Akbulut, "Bir seçim geçirdik. Sizin dikkatimi çeken bir kaç vaadiniz vardı. Denize ulaşımı olmayan bir ilçede sahil yolu alt yapı projesi, depreme dayanıklı inşaatlarının bir an önce olmasını da vaat etmiştiniz. Bu inşaatları da belediyenin yapacağını vaat ettiniz. Bu vaatlerin 1 ay sonra olmayacağının farkındayız. 1 Nisan'an sonra dediniz. Bu projeler ne zaman başlayacak? Bu bütçe ile zor duruyor. Mansur Yavaş size destek mesajı vermişti. Desteğini bekliyoruz " dedi.  

BAŞTAN SONA YAPARIM DEMEDİM"

Başkan İrfan Önal ise, "Baştan sonuna yaparım değil. Planlamasını ve etüdünü yaparız dedim. Birebir tartışmaya girmeyelim. Söz verdiğim hizmetleri yerine getireceğim. Bunları '1 Nisan'da hemen yerine getireceğim' demedim. Bu bir süreç. Kentsel dönüşümün başlayabilmesi için planlama gerekiyor. Hiç kimse bile isteye depreme dayanıksız evde yaşamaz. Biz belediye olarak vatandaşın uygun kredi alması için mücadele edeceğiz. Kendi şirketlerimiz şu an müteahhitlik hizmeti veriyor. Planlama, uygulama sürecini biz üstleneceğiz" ifadelerine yer  verdi.  

BUGÜNE KADAR MALİ KONULARLA GÜNDEME GELDİNİZ 

AK Partili Meclis Üyesi Muhammet Şahin, "Seçim gitti, süksenizi yaptınız. Belediye asli işine dönmeye başladı. Kısa, orta ve uzun vadede belediye ile ilgili neler yapacaksınız? Bunu vatandaş duymak istiyor. Belediyeyi devraldığınız günden bugüne kadar mali sorunlarla ilgili konularla gündeme geldiniz. Deprem etüt merkezi Serdar Başkan tarafından kapatılmıştı. Biz kapatılmaması gerektiğini ve Hasan Karabağ döneminde açıldığını söyledik. Deprem etüt merkezinin tekrar açılması söz konusu mu? Şu an mevcut kentsel dönüşümün temelinde olan imar planlarıyla alakalı bir kaç şey söylemek istiyorum. Siz daha önce planların doğru olmadığını Büyükşehir'de dile getirmiştiniz. Şu an bir değişiklik olacak mı? Bayraklı'nın en temel sorunu kentsel dönüşüm. Bunun ilgili ne yapacaksınız?" dedi.

KİME PEŞKEŞ ÇEKİLDİ?

CHP'li Meclis Üyesi Haydar Özkan, "Genç arkadaşım güzel konulara değindi. Biz depremzedeleri unutmadık. AK Parti Belediye Başkan Adayınız Kırkpınar, 'Bayraklı afet bölgesi ilan edilsin diye elimden geleni yapacağım' demişti. AK Partili arkadaşımızın buna ön ayak olması beni mutlu etti. Biz bu konuda kendisinden destek bekliyoruz. Devletimiz bir rezerv alan ilan etti. Güzel konutlar yapıldı. Bunların bin 200 kadarı ağır hasarlıalra dağıtıldı. 156 tanesi KYK olsun diye bakanlığa geçti. Şu asasn orada öğrenciler bbarınıyor. Biz isterdik ki oraası depremzelerin olsun. Bu konutlar hala bitirilemedi. Geriye kalanların orta hasarlılara devri olsun diye yaptığımız görüşmeler vardı. Hamza Dağ, Mahmut Atila bey vardı. Bu konuda destek olunmasını istiyorum. Depremzeedeler dışarıda kirada oturuyor. Desteklerini esirgememelerini rica ediyorum. Rezerv alanda TOKİ tarafından 4+1 konutlar var. Bu konutlar kimlere yapıldı? Kimlere verilecek ya da kimlere satılacak? Burada güvenlikle ilgili büyük bir zafiyet var. 6. etap bölümünde insanlara kura usulüm yerler teslim edildi ancak hala asansörler çalışmıyor. Hasta ve engelliler olduğu unuluyor. Gürhan Bey'in tavırlarının ortadan kaldırılması için destek istiyoruz. 8 bin 500 konuta göre ayarlanmış arazi OYAK gibi kurumlara peşkeş çekiliyor. Oradaki boş arazinin yararlı hale getirilsin diye depremzedelere tahsis edilmesi gerekiyor. Kooperatif sistemi vasıtasıyla desteklere ihtiyacımız var" diye konuştu.  

DERNEK BAŞKANI GİBİ KONUŞMAYIN 

AK Partili Meclis Üyesi Emre Demir tepki göstererek, "Kimlere yapıldığını biliyorsunuz. Dernek başkanı olarak konuşma yapmayın' dedi.  

CHP'li Meclis Üyesi Yusuf Metin'in eğitim, kültür-sanat hakkında yapılan hizmetleri anlatması sırasında, 'sizin eksik olduğunuz' konu demesi üzerine AK Parti grubundan, 'hakaret etme' sesleri yükseldi.  

BAYRAKLI DEPREM VERGİSİNİ İSTİYOR

CHP'li Meclis Üyesi Mehmet Cengiz Sarıoğlu, "Yalnızca Bayraklı halkından toplanan deprem vergisi adı altında toplanan paralar Bayraklı'ya kullanılsaydı depreme dayanıksız ev kalmayacaktı. İğneyi önce kendimize batırmamız gerekiyor. Bayraklı halkı iktidardan deprem vergisi adı altında toplanan parayı talep ediyor" dedi.  

HOMEROS DİRİLSE...

AK Partili meclis üyesi Emre Döker, "Deprem vergisi meselesinden bahsettiniz. Maraş depreminden sonra bizim de gündemizdeydi. Türkiye'de bir çok defa deprem oldu. Deprem vergileri ile ilgili hükümetimiz geldiği günden bugüne vatandaş odaklı mottosıyla yaptığımız kentsel dönüşümler, rezerv konutlar, Elazığ ve Malatya'da olan depremlerde deprem vergisinden paralar aktarıldı. Bugün kentsel dönüşüm o vergilerle yapılıyor. Toplanan vergilerinin 10 katı daha fazla para harcadık hem kentsel dönüşüme hem de rezerv konutlara. Yusuf Bey'in ifadesine gelirsek. 2019 yılında Serdar Sandal, 'enkaz devraldım, hizmet etmeye geldim' dedi. O mottonun 10 gömlek ağır geldiğini İrfan Önal'ın hizmet yaspılmamış diyor. CHP'li bir başkandan devralmamışcasına ilk günden beri eleştiriyor. Dünya çocuk mottosunu kapatmak istiyorum. Sanattan bahsettiniz. Allah korusun Homeros dirilirse, 'Bayraklı'nın bu hali ne?' diye sorar. Bu festival Bayraklı'nın derdine derman olmadı. Rezerv alana gelince, 3 bin 700 tane kız evladımız KYK'da hizmet almakta. Bayraklı belediyemizin de bir yurdu var. 4+1 konutlar kime peşkeş çekildi denirse tabi cevabı olur. Burada meclis üyeleriyiz ancak dışarıda yol arkadaşlığı yapacak bir grubuz. Ben siyasi nezaketsizliğin üzerine şunları ifade etmek istşyorum. İZDEDA'yı kurdun geldin. Ben Serdar Bey'e depremzedeye kaç para harcadın dediğimizde dalga geçercesine 0 kuruş harcadım dediğinde tepkinizi beklerdim. Destekleri rica ediyoruz dediniz. Ya siz hem bize hem de ilçe başkanımıza tek telefonda ulaşabiliyorsunuz. Popülist söylemlerle konuşmalar yapmayalım. İrfan Bey 'uygun faizli kredi alacağız' dedi. Sandal boy boy fotoğraf vererek 'depremzedenin kredi problemini hallediyorum' diye karşımıza çıktığınızda, sizin de dernek başkanı olarak gidip, 'Serdar Bey ne gibi bir merhem buldunuz?' diye sormanızı beklerdim. Türkiye-İş Bankası ile anlaşılmadığını ifade ediyorsun. 1,5 yıl bize ifade edemedi" ifadelerine yer verdi.  

"MENEMEN BELEDİYESİ'NDE RAPORLU İŞÇİLER ÇIKARTILDI"

CHP Grup Başkan Vekili Özlem Avcı, "Belediyelerin tamamı hizmet odaklıdır. Tüm başkanlarımız hizmet edecek. Keşke ülke ekonomimiz bu hale gelmeseydi... Hükümet kamuya KDV ve ÖTV'yi kaldırsın. Haydar Özkan TOKİ'deki sorunları dile getirdi ve ortak hareket etmek istediğini dile getirdiler. Başkanımız hiçbir zaman 'hizmetsizlikten' yakınmadı. Personel fazlalığından bahsetti. Menemen Belediyesi'nin de raporlu personeli işten çıkardığını duyuyoruz. Başkanımız hizmetleri en hızlı şekilde veriyor. Bizler sorunları biliyoruz ve elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz" ifadelerini kullandı.  

"POPÜLİST OLSAYDI CUMHURBAŞKANINA ÇIKARTMAZDINIZ!"

CHP'li Haydar Özkan yanıt olarak, "Ben öğrenciye neden yer yapılıyor demedim. Depremzedeye yapılan yer neden öğrenciye veriliyor dedim. Dersinizi çalışın gelin OYAK oraya nasıl geldi? Mersin Taşucun'daki arazine takas olarak yer verildi. O alan depremzedelere aitti o şekilde devam etsin istedik. Devletimiz ağır hasarlılara bin 700 adet konut yaptı ama 6 bin depremzedemiz var onları ne yapacağız? Ben popülist söylem yapsaydım beni Cumhurbaşkanına kadar çıkartmazdınız" dedi.  

"NİYET OKUYUCULUĞU" 

Toplantının daha da gerginleşmemesi için söz alan Önal ise, "Benim söylemediğim kelimeyi söylüyorsun. Niyet okuyuculuğu ile beni yargılamazsın. Karşılıklı 'cahilsiniz' söylemleri doğru değil. Depremle ilgili bir değerlendirmede bulundu. Menemen ile ilgimiz yok. Bayraklı dışındaki konulara girmeyeceğiz. Şunu söyleyeyim ekonomi ve deprem bizim meselemiz. Benim hizmetlerimin hangi öncelikle yapılacağı da stratejik planda belli" ifadelerine yer verdi.