Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Bayraklı Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı birinci oturumu Başkan Serdar Sandal idaresinde gerçekleştirildi.

Meclisin gündem dışı konuşmalar kısmında sert tartışmalar yaşandı.

MHP'Lİ ŞAHİN: "18 UYGULAMASI MAĞDURİYET YARATTI"

MHP Meclis Üyesi Muhammet Şahin, Bayraklı'daki plan notu ve imar çalışmalarıyla ilgili söz alarak, Planları yaptınız, getirdiniz ama vatandaşlar evleri üzerine yıkıldığı halde evlerini yapamıyorlar. 18 uygulamasından dolayı vatandaş büyük mağduriyet içinde. Birçok resmi kurum ve belediye yetkilileri ile bu konunun üzerine gittiniz ama gelinen noktada çözüm yok. Vatandaşlar sürekli bizden bu konunun çözülmemesi yönünde mağduriyetlerini ifade ediyor. Bu meseleyi ne zaman çözmeyi planlıyorsunuz? Yarın oluşabilecek herhangi bir depremde büyük mağduriyet yaşanacağı kanaati var" dedi.

"KENT MEYDANI VE SEVGİ YOLUNA ÇİVİ ÇAKILMADI"

Şahin, "İkinci konu da ilk dönemizinden itibaren Bayraklı Kent Meydanı projeniz vardı. Sevgi Yoluyla alakalı bir projeniz vardı. Defahatle sunumlar yaptınız, projeler çizdiniz. 4,5 yıl oldu 2 konuda da çivi çakılmadı, gelişme yaşanmadı. Bunları ne zaman yapmayı planlıyorsunuz" diye sordu.

SANDAL: "PLAN YÜRÜRLÜKTE"

Şahin'in eleştirilerine yanıt veren Başkan Sandal, "Sadece Bayraklı Belediyesi değil meclis üyelerimizin de emeği. İzmir'de bu konuda destan yazıldı. Deprem meselesinde Türkiye'nin hiçbir yerinde olmayacak şekilde K planları geçti, vatandaşın yüzde 35 kaybını iade ettik. 100 metrekarelik konutu olan her vatandaşa 50 metrekare belediyemiz tarafından verildi. Bu Türkiye'deki tek örnek. Adalet Mahallesi planları bitti. Kentsel dönüşümle ilgili bir önceki dönem Büyükşehir'in başlattığı işte yetkiyi aldık. Bu meseleyi de çözdük. Şimdi 60 hektarlık alanda, 4 ay içinde kazmalar vurulursa şaşırmayın. Arkadaşlar kooperatifi kurdu, firmalarla görüşüyorlar. Planlarda bir problem yok, plan yürürlükte" dedi. 

"BAYRAKLI'NIN 3'TE 2'SİNİ PLANLADIK"

Sandal şunları söyledi: 

Yamanlar, Onur, Adalet Mahallelerini kapsayan 600 hektardaki çalışmaları da yatık. Deprem, pandemi ekonomik kriz içinde Bayraklı'nın 3'te 2'sini yeniden planladık. Bu konuda haksızlık etmeyin.

"KENT MEYDANI İHALESİ HAZIR"

Biz bir kamu kurumuyuz. Yasa ve mevzuat ne diyorsa o ölçekte hareket ediyoruz. Bugün de Sayıştay'dan denetime geldiler. Kamu görevini yapıyor, denetlenen bir kurumsunuz. Kendi başınıza bir işi yapma bağımsızlığınız yok. Temel meselelerden birinin kent meydanı olduğunu hep söyledik. 50 kişilik bir alanda milli bayramlarda toplanıp çelenk koyma içimizi acıtıyor. Kent Meydanı olarak belirlediğimiz alan sit alanı. İhale edilecek proje hazır şu an. Bu konuda Bakanlığın da tepkisi pozitif. 

Ne yazık ki son dönemlerde ihalelere katılımcı olmuyor, Özkanlar Pazar yeri için 15'inde bir daha ihaleye çıkılacak. İlk ihalede katılımcı katılmadı.

"DERSİNE ÇALIŞIN YOKSA MAHCUP OLURSUNUZ"

AK Parti grubundan gelen, "Bayraklı sahilinde fareler geziyor. Serdar Sandal sınıfta kalmıştır" çıkışlarına tepki gösteren Sandal, "

Bu tür eleştirileri yaparken, biraz dersinize çalışmanız lazım, yoksa mahcup olursunuz. Bizim konuştuğumuz işlerin hepsi somut. Biz kent meydanında işi nasıl yapacağımızı söyledik. Benim kent meydanıyla ilgili iradeyi ortaya koymam, sitten kaynaklı meseleleri, bu mesele çözülemeyecek gibi algılatmanın anlamı var mı! Çözülüyor ve bitiyor. Ben 3 yıldır buradayım, pandemi, ekonomik krizim, depremim var. Sen kente ne yaptın! Bak hastane orada duruyor" yanıtını verdi. 

"BİZ ADAM GİBİ İŞİMİZİ YAPIYORUZ"

Sandal, "Aklınıza geleni burada bağırın, biz anlatacağımız zaman da gürültü çıkartıp engel olun. Eleştirilerin hiçbirinin aslı astarı yok. Dersinize çalışın yoksa madara olursunuz. Bir yere pazaryeri yapacaksak, projesi çizilmişse, 4 katlı bina, 100 milyonluk yatırım yapılıyorsa, ihaleye giren olmuyorsa sen bizi mi suçlayacaksın, ekonomin geldiği hali mi suçlayacaksın. Dolar 30 lira, mazot kaç lira. Yüzlerce şirket batıyor. CHP'li belediyeler, halktan yana, kimseyi ötekileştirmiyor, adam gibi işimizi yapıyoruz biz. Şirketler aracılığıyla belediyelere yaptığınız baskıları siz biliyorsunuz. Bir alanımızı İBB'ye tesis edeceğiz, bu kentte bu dönem yapılan pis ve temiz su ayrımında rekor yaşanıyor" diye konuştu. 

AK PARTİLİ AKTAŞ: "ETNİK KÖKENE GÖRE Mİ YAPIYORSUNUZ?"

AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, "Gündeme 2 madde geldi. Tunceli Hozat ve Ovacık ilçeleri ihtiyaçları ile ilgili. Başka ihtiyaçları varsa, Bayraklı'nın zaten parası çok, toplu yapalım. Buralara yeteri kadar araç gönderdiniz, ne hikmetse binalara başlamışsınız. Ne tesadüf ki, 2 binanın 2'sinin de yapımı denk gelmiş. 2 belediye düşünüp taşınmış, aynı mecliste binalarını yenilemek mi akıllarına gelmiş, yoksa siz etnik kökene göre yaptıklarınızı mı yapıyorsunuz. Neden bu 2-3 ilçeye Bayraklı'nın malını, parasını göndermeye devam ediyorsunuz. Siz bizim okulların, camilerin tadilatına, çivi çakmaya yetkimiz yok dediniz ama Tunceli Belediyelerine inşaat malzemesi, araç, ses, kamera sistemi göndermeye devam ediyorsunuz. Birileri size buralara gönderin mi diyor, neden hep aynı 3 ilçe" diye sorarak şunları söyledi: 

"ŞEHİR HASTANESİNE CV TOPLAYIP VERMİŞSİNİZ"

Aktaş, "Şehir Hastanesini eleştirdiniz ama bir sürü CV toplayıp şehir hastanesine vermişsiniz. Şehir Hastanesi İzmir'in en büyük yatırımı. İsterseniz bir hafta sonu size gezdirebiliriz. Yerinde görür, sorulduğunca cevap verirsiniz. Ayrıca, madara etmek ne demek. Bu üslup size yakışmıyor. Nasıl kelimeler bunlar" çıkışında bulundu. 

SANDAL: "MAKSADINI AŞMIŞ BİR CÜMLE"

Sandal ise, "Maksadını aşmış bir cümledir, kusura bakmayın, doğru değil" dedi.