Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Bayraklı Belediyesi Kasım ayı meclis oturumunun ikinci bileşimi Başkan Serdar Sandal idaresinde gerçekleştirildi.

20 HAK SAHİBİ İÇİN YENİ İMAR DEĞİŞİKLİĞİ PLANI

İzmir depreminde proje alanı içinde 20 hak sahibi vatandaş yapılan konut sayısı yetmediğinden dolayı açıkta kalmıştı. Hak sahibi depremzedeler tarafından bu mağduriyeti gidermek için TEİAŞ'a ait trafo alanına apartman yapılması talep edilmişti. Söz konusu alanla ilgili süreç durmuştu. Bayraklı Belediyesi meclis gündemine, depremzede vatandaşların sorununu çözmek adına Adalet Mahallesi, 25144 ada, 2 parselde belirlenmiş olan "Resmi Tesis Alanı (TEİAŞ Hizmet Alanı)" kullanımının "Park" alanına dönüştürülmesi ve Manas Bulvarı, 1586/3 Sokak ve 1643/18 Sokak arasında kalan "Park" alanı içerisinde "Trafo Alanı" ayrılmasına ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği önerisi geldi. 

CHP'Lİ ÖNAL: "DEPREMZEDELER İÇİN YENİ BİR ÇALIŞMA YAPTIK"

CHP'li Meclis Üyesi İrfan Önal, önergeyle ilgili bilgi vererek, "TEİAŞ'ın kamulaştırmayla aldığı bir alan, burada trafo alanı yapılacakken vatandaşların talebi üzerine başka yer belirlenerek, takas yapılacaktı. AK Partili arkadaşların önergesi oldu, 20 mağdur vatandaşımızın Bayraklı rezerv alandan ev alması yönünde. Bölgede oturan vatandaşların bir kısmının tepkisi bir kısmının savunmasıyla bu çalışmayı durdurmuştuk. Şimdi başka bir çalışma oldu umarım mutabakat sağlanır" dedi.

AK PARTİLİ AKTAŞ: "ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM OLMAYACAKSINIZ"

Gündem dışı konuşmalarda AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, 4 Kasım'da yapılan CHP 38'inci Olağan Kurultayı'na ilişkin konuşarak, "Hafta sonu kurultayınız oldu, yeni başkanınızı kutluyoruz ama sizin için üzüldük. Bir daha ki dönem olmayacaksınız. O yüzden çok üzgünüz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanınız da olmayacak. İzmir için değişim vakti" dedi.

SANDAL: "BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN SİZİN KAZANMAMANIZ"

AK Partili Aktaş'a yanıt veren Sandal, "Bizim için önemli olan sizin kazanmamanız" dedi. AK Partili Aktaş ise "Siz 'Önümüzdeki dönem ben olacağım ama siz olmayacaksınız' diyordunuz ya, koltuk sallanıyor, o günler geldi" ifadelerini kullandı. Sandal ise 2024 yerel seçimlerine ilişkin "2 ay sonra görüşürüz" yanıtını verdi.

SANDAL: "GENEL BAŞKANLARIMIZ ARASINDA ÇATIŞMA BEKLEYENLER HÜSRANA UĞRAR"

Sandal, AK Parti'den gelen kongre ve kurultay eleştirilerine, 8 Kasım Salı Günü (Yarın) CHP Genel Merkezi'nde yapılacak devir teslim töreninde Kılıçdaroğlu ile Özel'in birbirine destek vereceğini aktararak, "Bizim bir siyasi parti üyesi olarak diğer siyasi partiyi eleştirme hakkımız var ama iç işlerine karışamayız. CHP 100 yıllık siyasi hareket, bunu demokratik mahalle seçimlerinden tutun demokratik kurultaylarıyla sağlıyor. Bir aday çıkar genel başkanın karşısına, 2 saat konuşur. Bunlar partiyi ayakta tutar. Bizim genel başkanlarımız arasında çatışma bekleyenler hüsranla karşılaşırlar. Yarın devir teslimde birbirlerine ne kadar destek olduklarını göreceğiz" açıklamasında bulundu.

"2 AY SONRA AK KOYUN KARA KOYUN BELLİ OLACAK"

AK Parti Grubu ise CHP Lideri Özgür Özel'in "Belediye başkanlarını halka soracağız, halkın istediği olacak" sözlerini hatırlatarak, "Halk sizden memnun değil, o yüzden gideceksiniz" çıkışında buldu. AK Parti Grubu, "Bizim kongrelerimizde belediye başkanlarımız yumruklanmaya çalışılmadı, kimse birbirine sin kaflı sözler söylemedi" dedi. Sandal ise, "Binlerce arkadaşın geldiği yerde, bazı arkadaşların tavırları partiyi bağlayan işler değildir. Biz de siz de göreceğiz. Çok telaşa gerek yok, 2 ay sonra ak koyun kara koyun belli olacak" yanıtını verdi.

AK PARTİLİ HIZAL: "SANDAL BELEDİYEYİ BIRAKIP SİYASİ İŞLERİN İÇİNE GİRDİ"

AK Partili Özgür Hızal, "Başarınız noktasında kriterleri belirleyecek vatandaşlarımız var. Siyaset de bir iddia işi, biz sizin başarısız bir belediye başkanı olduğunuzu ve Bayraklı'nın AK Belediyecilikle tanışacağını söylüyoruz. Bayraklı belediyesi 1 milyar bütçe ve 350 bin nüfusu yömetiyor ama tel tel dökülüyor. 3 şirketle ilgili para nerede yok. Bayraklı Belediyesi kötü yönetiliyor, Sayıştay raporu gereğinin yerine getirilemiyor olması bunun örneği. Baro önergesi de Sayıştay'a konu oldu, bununla ilgili de adım atamıyorsunuz, bekliyor. Seçilere yaklaşık 6 ay kalmış, siz kendinize siyasi bir danışman getiriyorsunuz, Hatice Hanım. Bu hanım eski bir meclis üyesi, koordinatör olarak getiriyorsunuz. İşlerin kötü gittiğini kabul ettiniz ki, bu atamayı yaptınız. Hangi taşı kaldırsak altından Hatice Hanım çıkıyor. Belediye böyle yönetilmez. 6 aydır Bayraklı Belediye Başkanı fiilen yok, kongreler ve kurultayla sona eren süreçte Sandal belediyeyi bıraktı, siyasi aktivitelerin içine girdi" dedi. 

SANDAL: "HAYALİN DÜĞÜNÜN TÖRESİ BİR HOŞ"

Sandal, "Baro meselesinde sizin uyarılarınızı dikkate aldık. Burayı bir aile olarak görüyoruz, doğru işlem yapmak için önergeyi geri çektik. Diğer konuda ise vatandaşın takdirinde olan şeyleri burada konuşmanın anlamı yok. Kararı onlar verecek. Ben sizin adayınızı hiç merak etmiyorum. Gelen arkadaşın Bayraklı lehine işler yaptığından emin olalım yeter ki. Mahsuni'den bir şey söyleyeyim ben size; 'Eyvah hayalin düğünün töresi bir hoş, bir hoş" ifadelerini kullandı.