Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 2024 yerel seçimleri, İzmir'deki çöp tesisi tartışmaları ve belediyenin mali durumuna ilişkin GÜNDEME BAKIŞ TV'de açıklamalarda bulundu. 

"KÖŞGER'İN DAMLACIK PROJESİ BÖLGEYE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK"

İzmir Valisi iken Adana Valisi olarak atanan Yavuz Selim Köşger'in başlattığı Damlacık Projesinin, bölgenin kalkınmasına ve silüetine büyük katkı sağladığını anlatan Batur, "Bu proje devam ediyor. Valilik tarafından ihalesi gerçekleştirilmişti, 11 bina restore edilecek,  çok güzel bir proje. O bölgeyi kalkındıracak, kentin silüeti ile ilgili kötü görüntü ortadan kalkacak bu projenin tamamlanmasıyla birlikte. Tünelin üstündeki eski yapıların restore edilmesi o bölgeye büyük katkı sağlayacak. Proje kısa süre içinde başlayacak. Kurul incelemesi var şu anda, yakın zamanda başlayacağını düşünüyoruz" dedi. 

"YEREL SEÇİMDE İTTİFAK OLMALI"

İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in yerel seçimlerde CHP ile ittifak yapmayacağını ve seçimlerde kendi adayını çıkartacağı yönündeki açıklamalarını değerlendiren Batur, "İttifakın kararını verecek olan bizim üst düzey organlarımız, genel başkanımız ve İYİ Parti'nin üst düzey organları ile genel başkanı. Matematiksel olarak baktığımızda bu ittifakın, 6'lı ya da 2'li olarak devam etmesinde fayda görülüyor. Siyasette 2 - 2 daha 4 değildir ama zaman içinde, bizim kurultay sürecimiz tamamlandıktan sonra görüşmelerin yeniden başlayacağına inanıyorum. Uzlaşı olmasa da İzmir için, kendi ilçem söylüyorum, bir sıkıntı yaşamayız. Yerel seçimlerde adaylar ön planda olur. Her kesimden oy alan, projeleri ve kendi tanıtımını iyi yapan aday başarılı olur, seçimler tamamlanır. Ancak ittifak bana göre olmalı diye bakıyorum" ifadelerini kullandı. 

"ÖNSEÇİM GEREKİYORSA GİRERİZ"

CHP içinde yaşanan tüzük değişikliği açıklamalarını yorumlayan Batur, "Önseçime girer misiniz" sorusunu da yanıtlayarak, "Yerel seçimde, bu dönemde belediye başkanlarıyla ilgili önseçim yok. Bir tüzük değişikliği tasarısı var. Nitelikli üyeye geçilecek, bu delege sisteminden vazgeçilecek, parti meclisi 80 kişiye çıkacak, partinin her etkinliğine katılan, aidatını zamanında ödeyen, seminer ve kurslarından geçen üye sistemine doğru gidiyoruz. Önseçim gerekiyorsa önseçime de gireriz" diye konuştu. 

"BELEDİYE GELİRLERİ YASASI ÇIKSIN"

CHP'li belediyelerde yaşanan işçi eylemlerine yönelik konuşan Batur, "Konak'ta çok şükür işçimize, çalışanımıza borcumuz yok. Bekleyen borcumuz yok, piyasaya borcumuz yok. Belediye olarak da zorlanacağımız süreç geliyor, çünkü en büyük sıkıntımız krediye ulaşamıyoruz. 300 milyonluk kredi kullanma hakkım var ama bankalardan kredi alamıyoruz. Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı olarak ben buradan çağrı yapmak istiyorum; belediye gelirleri yasasını çıkarsınlar. Sadece biz değil AK Partili belediyeler de çok zorlanıyor. Giderlerimiz katlanarak arttı ancak gelirlimizde hiçbir artış yok. Bizim emlak vergimiz, katı atık bedellerimiz aynı duruyor" dedi. 

"İŞÇİ SAYIMIZ 2 BİN 15'TEN BİN 820'YE İNDİ"

Göreve başladığı günden bu yana işçi sayısında azalmaya gittiğini aktaran Batur, "Ben göreve başladığımda 2 bin 15 kişi çalışıyordu belediyede, memuru, işçisi, şirket çalışanlarıyla birlikte. Şu anda bu sayı bin 820 kişi. Ben azalttım, kimsenin işine son vermedim. Emekliliğe özendirdik. EYT'nin çıkmasından dolayı da eksilme oldu. Onları telafi ediyoruz ama Konak Belediyesi bin 500 kişiyle idare edilebilecek bir belediye. Fazla eleman alarak belediyeyi şişirmemeye çalışıyoruz. Ödeme planlarımızda ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Konak Belediyesi'nin tecrübeli bir bürokrat kadrosu da var. Benim 32 müdürüm vardı, 2'sini değiştirdim, diğerleri devam ediyor. 16'sı da kadın müdürümüz, bunu da mutlulukla söylüyorum" diye konuştu. 

"AVRUPA'DA ÇÖP TESİSİ KENTİN MERKEZİNDE"

İzmir çöp tesisi tartışmalarını da değerlendiren Batur, Avrupa'daki örneklere dikkat çekerek, "Bunun kararını verecek olan Büyükşehir Belediyesi. Bu konuda yer tespitleri yapmıştı, daha sonra ÇED raporu ile ilgili Menderes'te problem çıktı. Harmandalı ile ilgili de çalışma yapmıştı. Byükşehir, çöpü  Harmandalı'na götürmekten zevk almıyor. Tunç Başkan da bunun bir an evvel çözülmesini istiyor. Yamanlar'a dökülse orada da bir tepki olmaz mı! Kimse istemiyor, bu kentin çöpü, bir yere dökülecek. ÇED raporu olan, çevreyi rahatsız etmeyecek alanlar gerekiyor. Ben Avusturya'ya gitmiştim, Viyana'da kentin merkezinde çöpün getirildiği, arıtıldığı yer. Oradan da elektrik enerjisi üretiliyor ama ne bir toz, ne bir koku var. Hiçbir şey yok. Filmlerini de hala saklıyorum. Teknoloji ilerledi. Harmandalı sıkıntı yaşıyor, orada yaşayan vatandaşlar da sıkıntı yaşıyor" ifadelerini kullandı.

"BÜYÜKŞEHİR TALEBİM YOK"

İsminin sıklıkla İBB Başkan Adaylığı için geçtiğinin hatırlatılması üzerine ise Batur, "Ben yerimden memnunum. 1 dönem daha Konak'la ilgili Genel Merkezimiz görevlendirirse, başladığımız işleri de belli noktaya getirmek isteriz. Benim Büyükşehir ile ilgili talebim yok" açıklamasında bulundu.