Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Balçova Belediye Başkanı Onur Yiğit, Balçova arsa mağdurlarına ve inciraltı planlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

BALÇOVA ARSA MAĞDURLARI İÇİN BAKANLIKTAN PLAN BEKLİYORUZ

Balçova’da uzun yıllardır çözüm bekleyen Balçova arsa mağdurlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Balçova Belediye Başkanı Onur Yiğit, “ Ben bu sorunu çözmek için tüm gücümle çalışıyorum. Biz belediye olarak üzerimize düşen her şeyi yaptık. Planlama ve uygulama çalışmalarının hepsini hem Balçova hem de Büyükşehir Belediyesi tamamlamış bulunmaktadır. Hem Fatma (Çalkaya)  Başkanımız hem Tunç (Soyer)  Başkanımız, Balçova arsa mağdurları ile ilgili gerekli tüm plan çalışmalarını meclisten geçirdiler. Biz de bundan sonraki süreçte bakanlığın yapacağı 1/100000 planların takipçisiyiz. AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya bu konuyla çok ilgileniyor. Kendisi de birlikte hareket ederek bu sorunu çözebileceğimizi söylüyor. Çok yakın bir sürede arsa mağdurlarının sorunları çözülecek. Ben bu konunun takipçisiyim” ifadelerini kullandı.

“YAPILAŞMAYA KARŞI DEĞİLİM AMA…”

İnciraltı planlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Başkan Yiğit, “Ben bu konuda net tavır sergiliyorum. Ben İnciraltı’nın yapılaşmaya açılmasını savunuyorum. Burada kesinlikle planlar oluşmak zorunda ancak bakanlığın yaptığı planları doğru bulmuyorum. Bu planlar doğru değil. Daha iyi planlarla katma değeri yüksek projeler üretilebilir. Bu projelerden oradaki hak sahipleri daha fazla gelir sahibi olabilir. Böyle güzel projeler yaparsak buradaki binaların değerleri daha fazla olacak. Benim iddiam buydu. Daha önce biri tarafından bu açıklamalarım çarptırıldı. Sanki ben yapılaşmaya karşı çıkıyorum gibi açıklamalar yaptı. Ben planları onaylıyorum ancak mevcut planların doğru olmadığını söylüyorum. Bu yanlış planlarla oradaki hak sahiplerin yerleri çok daha değersiz hale gelecek. Bizim istediğimiz planları bakanlık revize ederse katma değeri yüksek fiyatları yüksek yapılar oluşacaktır.  Bu yapıların içerisinde tüm İzmir’in yeşilinden faydalanabileceği alanlar oluşacaktır. Herkes kazanacak. İzmir kazanacak, arsa sahipleri kazanacak, Balçova Belediyesi kazanacak ve iyi bir iş üreteceğiz” dedi.

“SIKINTILI BİR BELEDİYE ALDIK”

Belediyenin mali dengesine ilişkin açıklamalarda bulunan Onur Yiğit açıklamasında, “Biraz sıkıntılı bir belediye aldık. Ama devir hesabı yapmamıza gerek yok. Ülkenin her yerinde olduğu gibi Balçova’da da ekonomik sorunla karşı karşıya kaldık. Bugün bunların hepsini çözmeye çalışıyoruz. Biz seçilmeden önce şunları söyledik; ‘sorun ne olursa olsun biz bu sorunları çözeriz. Biz de bu donanım ve liyakat var. Çok çalışacağız ve sorunların hepsini çözeceğiz’ dedik. Bugün de bu fikirle yola çıktık. Sorunların hepsini kısa sürede çözmeye çalışacağız” dedi.

“PERSONEL SAYISI FAZLA ANCAK…”

Personel sayısının fazla olduğuna dikkat çeken Yiğit, “Belediyelerin gelirlerini kısa sürede çok hızlı bir şekilde arttıramıyorsunuz. Orta ve uzun vadeli planları şimdiden oluşturduk. Kısa vadede birtakım çalışmalar yapıyoruz. Toplam gelirimiz maaşları ödemeye yetmiyor. Enflasyonun çok yüksek olduğu bir ortamda maalesef tüm belediyeler gibi biz de bu sorunlarla karşı karşıyayız. Bence personel fazlalığı var. Ancak işe girmiş arkadaşlarımızın işiyle, ekmeğiyle uğraşmayız. Ben atandıktan sonra işe giren çok az sayıda arkadaşımızın iş akdini feshettik. Ancak onlardan bile bir iki tanesini geri aldık. Şu an daha fazla işçi almamaya çalışıyoruz. Kısa vadede gelirleri arttırarak da bu gelir ve gider dengesini düzelteceğiz” ifadelerini kullandı.