Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapımına başlanan ancak dönemin belediye başkanları Aziz Kocaoğlu ve Hüseyin Mutlu Akpınar'ın konum açısından karşı çıktığı, hukuki süreç başlattığı, süre gelen zaman içinde rafa kalkan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın "Stadı yapalım" çağrısıyla tekrar gündeme gelen Karşıyaka Stadı tartışması sürüyor.  

Başkan Tugay'dan 28 Mayıs çağrısı... Aradaki farkı kapatabiliriz! Başkan Tugay'dan 28 Mayıs çağrısı... Aradaki farkı kapatabiliriz!

Başkan Tugay'dan maaş çıkışı: AK Parti'ye ve İller Bankasına ateş püskürdü! Başkan Tugay'dan maaş çıkışı: AK Parti'ye ve İller Bankasına ateş püskürdü!

Başkan Tugay'dan 14 Mayıs açıklaması ve özeleştiri... "MHP'nin aldığı oy incelenmeli!" Başkan Tugay'dan 14 Mayıs açıklaması ve özeleştiri... "MHP'nin aldığı oy incelenmeli!"

TUGAY'DAN KASAPOĞLU VE İNAN'A YANIT

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı, İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan'ın "Stat" açıklamalarına yanıt verdi. 

"STADIN ARAZİSİNE REZİDANS, AVM YAPMAK İSTİYORLAR"

Bakan Kasapoğlu'nun, "belediyeye yazı yazdık ancak yanıt gelmedi" açıklamasının gerçeği yansıtmadığını kaydeden Tugay, "Hangi yazıyı yazdı, o yazıyı görelim. O yazıların hepsine cevap verildi. Karşımızda stadı yapmak istemeyen kör, sağır var. İşin açığı o stadın arazisine başka bir şey yapmak istiyorlar. Rezidans, AVM gibi bir şey yapmak istiyorlar" çıkışında bulundu. 

"DEVİR BELGESİNİ YAYINLAYIN"

Stadın devrinin yapılmadığını dile getiren Tugay, "Biz açıkça Karşıyaka Belediyesi'ne devredin diye yazdık geçen yıl Nisan ayında. Neden devretmediler, devretselerdi, onlar da  rahatlasaydı, biz de rahatlasaydık. İnsanlar da ondan sonra bize hesap sorsaydı. İzmir Büyükşehir Belediyesi defalarca yazdı, mimarın muvafakatiyle birlikte bize devrini bekliyoruz dedik. Ortada devir belgesi yok. Ben devir belgesini paylaşın dedim, eski Gençlik ve Spor Bakanı ileride paylaşırız dedi. Ne demek ileride paylaşırım. Madem şu anda bu işin istismarını yapıyorsunuz yayınlayın devir belgesini de görsün herkes" ifadelerini kullandı. 

"DOĞRU SÖYLEMEDİKLERİNE ALLAH ŞAHİT"

"Doğru söylemediklerini ben biliyorum, Allah şahit" diyen Tugay, "Eski Bakanla  ben konuştum, 'Biz buraya kaynak ayıramıyoruz' dedi. Nasıl oluyorsa Karşıyaka 'ya gelince kaynak ayıramıyorlar, hastanesini kapatıyorlar. Tapu dairesini kapatıyorlar, adliyesini taşımaya çalışıyorlar, stadını yapmıyorlar. Buna benzer bütün kamu kurumlarını teker teker yok ediyorlar. Bu direkt Karşıyaka düşmanlığı. Bütün bunları yapmayıp, utanmadan bunları söylüyorlar. Ben belediye başkanı olduğum günden beri, Tunç Soyer burada belediye başkanı olduğundan beri, biz 'Stadı yapın, yapmanızla ilgili önünüzde hiçbir engel kalmadı' diyoruz, yapmıyorlar, bize devredin diyoruz, devretmiyorlar. Neden bunu yapıyorlar, oraya demek ki başka bir şey yapma planları var" açıklamasında bulundu. 

"KARŞIYAKA'YI SADECE MİLLETVEKİLİ OLUNCA SEVMESİN BİR ZAHMET!"

Eyyüp Kadir İnan'ın "Yeni bir sayfa açalım" açıklamasını değerlendiren Başkan Tugay, "Ben tanımıyorum kendisini, 4 yıldır belediye başkanıyım adını bile duymadım. Aday olduğu zaman duydum. Karşıyaka ile bir ilgisi olduğunu bile bilmiyorum. Galiba Gümüşpala'da oturuyormuş, Karşıyaka'da okumuş. Yani Karşıyaka'yı bu kadar iyi bilen birisi idiyse neden bu konuda daha önce duyarlı olmadı. 4 yıldır biz Bakanlıkla anlaşmaya çalışıyoruz. Bir kere yardımcı olsaydı keşke... Şu dakikada bu lafı etmesi o kadar şey ki... Anlamadım, yeni mi fark etti Karşıyaka Stadı'nı, Karşıyaka'yla bu kadar ilgiliyse neden 4 yıldır ortada yok. Bugüne kadar Karşıyaka ile ilgili bir açıklamasını, müdahalesini, ilgisini görmedim ben. Bunun için illa milletvekili mi olması gerekiyordu! Gençlik Kolları Genel Başkanıymış bu arkadaş, genç bir siyasetçi olarak başarılı olmasını dilerim. Ancak Karşıyaka'yı gerçekten seven insan sadece milletvekili olduğu zaman sevmesin bir zahmet!" dedi. 

"BUGÜNE KADAR EN UFAK DESTEKLERİNİ GÖRMEDİM"

Tugay açıklamasını şöyle sürdürdü: 

4 yıldır biz bunun mücadelesini veriyoruz, neden bir gün yanımızda yoktu. Keşke Gençlik ve Spor Bakanı ile konuşsaydı, stadın yapımını sağlasaydı. Şu anda da ellerini, kollarını tutan yok, hala yok. Stat hala Bakanlığın yetkisinde, isterlerse yapabilirler. Ama ben açıkçası Karşıyaka'yı sevdiklerini düşünmüyorum. Bugüne kadar en ufak desteklerini görmedim.

"KULÜBE VERDİKLERİ ALAN KARŞIYAKA'NIN ÇÖPLÜĞÜYDÜ"

Seçime yakın bu zamanlarda TOKİ'ye ait bir binayı müze olarak kullanmasına izin verdiler kulübün, bir de kuru bir toprağı tahsis ettiler. Kuru toprak! Selçuk Yaşar Tesisleri'ne bitişik bir alanda, Millet Bahçesi yapacağız dedikleri bir alanın bir kısmını 'Burayı size veriyoruz, burada tesis yapın' dediler ama o tesisi yapacak parayı kim verecek belli değil. Bir de öyle bir alan ki, altında 2 metrelik moloz var. Daha önce Karşıyaka'nın çöplüğü olarak kullanılan alandı.

"TESİSİ YAPSINLAR, KURU TOPRAK VERİP KASILMASINLAR"

Eğer orayı tesis yaparlarsa gerçekten teşekkür ederim ama o tesisi yapmayıp, kuru toprağı tahsis ettik diye ortalıkta kasım kasım kasılmasınlar. Böyle bir şey yok. Kulübe bugüne kadar en ufak desteklerini görmedik.

"SPORA SİYASETİ BULAŞTIRDILAR"

Böyle bir siyasi anlayış olmaz. 'Federasyon Başkanlarını belirleyeceğim ben' diyerek, spora siyaseti bulaştıran AKP iktidarıdır. Spora siyaseti bulaştırdılar. Artık kendilerinden olan ve olmayanların şampiyonluklarını görüyoruz. Maalesef Türkiye bu hastalıklara yakalanmış durumda, tek umudumuz, milletimizin bu gerçekleri görmesi ve gerekeni yapması. Ben Türk Milletine, sağduyusuna ve öngörüsüne inanıyorum. Sadece bu algı çalışmalarından ve yalanlarda kurtulup çıplak gözle çevrelerine bakmaları lazım. Suç oranının, silahlanmanın, yoksullaşmanın arttığını görmeleri lazım. İstanbul, Trabzon, Karadeniz, Hatay'ı görmeleri lazım. Depremden sonra orada yaşayan insanların ne halde olduğunu görmeleri lazım. Marketlerde fiyatların ne kadar arttığını görmeleri lazım. Gerçek sokakta yaşanan, bestelenen şarkılar değil. Gerçek başka bir şey"