GÜNDEME BAKIŞ – Çankaya’da tarihi Agora ören yerinin hemen yanında bulunan katlı otoparkın yıkılması tartışması sürüyor.

AK Partili Çankırı'dan tartışma yaratacak çıkış... Yıktırmayacağız, güçlendirme çalışması yapacağız! AK Partili Çankırı'dan tartışma yaratacak çıkış... Yıktırmayacağız, güçlendirme çalışması yapacağız!

AK Partili Aydemir'den Büyükşehir'e: Otoparkı yıkmayın güçlendirin! AK Partili Aydemir'den Büyükşehir'e: Otoparkı yıkmayın güçlendirin!

Kemeraltı esnafı otoparkın yıkılmaması için yoğun bir çaba gösterirken İzBB Başkanı Cemil Tugay, geçtiğimiz meclis toplantısında konuyla ilgili olarak, “Son zamanlarda yaşadığım en büyük üzüntülerden bir tanesi. Maalesef bütün süreçler bitmiş. Riskli yapı kararı alınmış, arkasından itirazlar görüşülmüş, mahkeme aşaması istinaf dâhil hepsi tamamlanmış. Artık orayı yıkmak dışında bize kalmış hiçbir seçenek yok. Karar yüzde 100 kesinleşmiş. Mahkeme dedik ki bina riskli yapı. Orada zorla tutalım diyemezsiniz. Biz güçlendirme yapsak ya da yeni otopark yerleri belirleyerek çözüm bulsak diye düşünüyorduk ama orayı boşaltmazsak ve gereğini yapmazsak biz suçlu duruma düşüyoruz. Çaresizce ve üzülerek söylüyorum ki, otoparkı boşaltmak ve en kısa zamanda yıkmak zorundayız. Yeni otopark alanı için arkadaşlarımızın çalıştığı seçenekleri gözden geçireceğiz. İhtiyaçların en kısa zamanda karşılanması için çalışma yapacağız” açıklamasında bulunmuştu.

TUGAY’DAN FLAŞ HAMLE!

Başkan Tugay’dan konuyla ilgili önemli bir hamle geldi. Tugay; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İzmir İl Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak üç bloğu riskli çıkan otoparkın güçlendirilip güçlendirilmeyeceği ile ilgili görüş sordu. Eğer bakanlık, “Yıkılmasına gerek yok. Güçlendirme yapılabilir” derse otopark yıkılmaktan kurtulacak. Otopark kısa süre içerisinde güçlendirilecek yeniden hizmet vermeye devam edecek.

Gözler şimdi bakanlığın vereceği karara çevrildi. 

LATİF AYDEMİR GÜNDEME GETİRMİŞTİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Partili Meclis Üyesi Latif Aydemir, Çankaya otoparkı ile ilgili olarak, "Yıkmayın güçlendirin" çağrısında bulunmuştu.