GÜNDEME BAKIŞ – İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Manşet İzmir Gazetesine konuşan Tugay, “Benim burada belediye başkanı olmamdan memnun olmayan değişik insanlar var. Bir kısmı zaten farklı partiden, onların tercihleri ben değildim. Bir kısmı kendi parti içi yarışlarda maalesef istediklerine erişmemiş insanlar. Bir kısmı da ben belediyeye başladıktan sonra belediye üzerinden sağladıkları faydayı şu anda göremiyorlar. Çünkü ben belediyenin gereksiz harcamalarının çoğunu fark ettim ve durdurdum.  Sonuçta ben halka karşı sorumluyum. Vicdanıma karşı sorumluyum. Birileri belediyenin kaynaklarını gereksiz yere kullanıyorsa israf varsa yanlış bir şey varsa ben müdahale ederim, edeceğim de. Bundan dolayı da bazı insanlar kızıyor, bozuluyor. Ondan sonra bir saldırıya geçiyorlar. Değişik çevreler üzerinden yapıyorlar. Bazen sosyal medyadan bazen medyanın kendisinden bazen araya bilirlerini aracı olarak koyuyorlar. Bunları fark ediyorum ama bunlar normal, bunlar olacak. Neticede biz haklıysak doğru olduğuna inanıyorsak bunları zaman içerisinde insanlara açıklayabiliyoruz. Bence biz daha çok güçleniyoruz, ben öyle düşünüyorum. Yanlış bir şey yapmadıkça bunlar bizi güçlendirecek şeyler” dedi.

HOŞNUT OLMAMALARININ SEBEBİ BU!

İZBETON’un piyasadaki algısı kesinlikle düzelmeye başladı. Borçlarını ödüyorum. Bayağı bir borçla bırakıldı bu firma” diyen Tugay, şunları söyledi:

“Çekler kesilmiş, 2 milyar 600 milyon gibi bir rakam. Ocak’a kadar çek kesilmiş. Çek olayı da normalde olmaması gereken bir şey. Çeklerden dolayı her ay 350-400 milyon liralık bir ödemesi var. Onları yapıyor İZBETON. Bir taraftan da hizmet için bir bütçe oluşturuyor, yolları da elinden geldiğince yapıyor. İZBETON’da sahada çalışan işçilerin emekli olduktan sonra, TİS nedeniyle emekli olan işçi yerine çocuğunun personel olarak işe alınıyor. Hüseyin Sezer daha önce de İZBETON Genel Müdürü’ydü. 5 yıl aradan sonra kurumu aldığında kendi yorumu şu oldu; ‘’İZBETON’un sağlam bir personel yapısı, araç-gereç farkı ve ciddi bir operasyon kabiliyeti var. Saha işçisi (asfalt, taş döşeyen) insanlar emekli olmuşlar. Toplu iş sözleşmesinde ‘işten ayrıldığında onun yerine çocuğu işe başlayacak’ yazdığı için çıtı pıtı bir kız gelmiş babasının yerine işe başlamış.’’ Bu şekilde işe giren yüzlerce insan var. Uzun zamandır yeni araç alınmamış. Senelerdir İZBETON’un kendi personeli sahada iş yapmıyormuş. Yapılacak işler müteahhitlere verilmiş. Bizim yönetim anlayışımız burada farklı. Bazı insanların bizden hoşnut olmamasının sebebi de bu. Biz ne diyoruz? Kendi aracımızla, kendi personelimizle hizmet edelim. Şu anda hizmet anlayışımız bu yapıya geri dönmeye başladı. Ona göre değiştiriyoruz her şeyi. Bu değişme ve kendine gelme süreci doğal olarak biraz zaman alır” (Yusuf Kırbiç)