Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Ertelenmesi ya da yerinin değiştirilmesi planlanan EXPO 2026'ya ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Tugay, "Botanik EXPO için 206 yılında sözleşme yapılmış. Kamulaştırma çalışmları başlamış. Bu çalışmalar 2023 yılında durdurulmuş. Ben durdurmadım. Şu an itibariyle yaklaşık 77 bin metrekare olan bu alanda 11 bin 600'lük bölüm kamunun. 32 bin 505 metrekare kamulaştırılmış ve mülkiyeti belediyeye geçmiş. Davası süren 25 binlik bir alan var. Uzlaşma görüşmeleri tamamlanmış ama uzlaşı sağlanamamış. 14 parsel var 191 ile birleştiğinde 2005 parselde dava sürüyor. Bir tane de cami var. Netice itibariyle şu ana kadar 77 bin metreakarelik alanı 34 binlik kısmı kamunun eline geçmiş durumda. Bu hukuk süreçlerin 2026 yılında botanik EXPO tamamlanacak şeklinde bitmesi imkansız. Bunu benden önceki başkanımız da fark etmiş ve kamulaştırmayı durdurmuş" dedi.

OTURUP KARAR VERECEĞİZ

Tugay, şunları söyledi:

"EXPO'nun yönetim kurulu üyesi ile görüştüm. Önümüzdeki hafta Türkiye'ye gelecekler ve beraber oturup karar vereceğiz. Ya tarihini erteleyeceğiz, ya yerini değiştireceğiz ya da botanik EXPO değil de başka versiyonları şeklinde yapacağız. Kültürpark'ta peyzaj türünde bir fuara çevirebiliriz. Tüm bunlar masada. Tek taraflı vereceğimiz bir karar değil. Kimse bana 'botanik EXPO'yu sen iptal ettin' demesin bu büyük bir yalan. Belirlenen tarihe yetişmesi imkansız . Maliyet olarak 2 milyara ihtiyaç var. Para bulunur ancak hukuki sürecin tamamlanması imkansız. O tarihte maalesef yapılamıyor. Benim botanik EXPO'ya ve benden önce yapılan hiçbir projeye düşmanlığım yok. Bazı şeylerin yanlış yürümesi sonucunda müdahale etmemiz gerekebiliyor. Bu işi bilen uzmanların görüşleriyle birlikte şekillendi. Başka iddialarda bulunan herkesi kınıyorum" dedi. 

"HESAPLAŞMAM YOK!"

Tugay açıklamasının devamında, "

Benim geçmişle hesaplaşmam yok. Belediye başkanlığı kimsenin kişisel kariyer alanı değil. Ben kariyerimi tamamlamış bir İzmirliyim. Kariyere ihtiyacım yok. Bu şehre hizmet etmek için geldim" ifadelerine yer verdi.