GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İktisat Kongresi’ne sayılı günler kala FOX TV’de Ezgi Gözeger’in konuğu oldu. Başkan Soyer, ertelenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ve yaşanan deprem felaketleri hakkında konuştu. 

Soyer’den ikinci yüzyıl iktisat kongresi daveti... Değişimi birlikte başlatalım Soyer’den ikinci yüzyıl iktisat kongresi daveti... Değişimi birlikte başlatalım

İkinci yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı belli oldu... İşte detaylar İkinci yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı belli oldu... İşte detaylar

CUMHURİYETİN TEMELLERİ İZMİR’DE ATILDI

Başkan Soyer, konuşmasına başlarken İktisat Kongresi’nin en eski tarihine değinerek; 

“Yüz yıl önce atalarımız yanmış yıkılmış bir coğrafyada yıllarca işgal altında kalmış topraklarda, yeni bir devletin, yeni bir cumhuriyetin mucizesini hayata geçirdiler. Bu olağan üstü büyük bir hikâye, olağanüstü kıymetli bir hikâye… Nasıl yaptılar bunu? Erzurum’da Misak-ı Milli ile bu ülkenin sınırları çizildi, arkasından İzmir’de Misak-ı İktisadi ile bu ülkenin cumhuriyetinin ekonomi politikaları belirlendi. Kısacası İzmir yeni devletin, cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehir oldu, o nedenle biz İzmir’e ‘kurtuluşun ve kuruluşun şehri’ deriz. İzmir’de iktisat Kongresi ile işçiler, çiftçiler, sanayiciler, tüccarlar, Türkiye’nin dört bir yanından 1135 delege ile bir araya getirilip 17 Şubat – 4 Mart 1923 tarihleri arasında geleceğin devletinin iktisat politikalarını şekillendirdiler. O zamanda meclis vardı Mustafa Kemal Atatürk, dönüp meclise iktisat politikalarını çalışın, ortaya koyun demedi.” dedi.

KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDİYORUZ

Çok sayıda STK ve kuruluşlarla 1 Ağustos’tan beri çalıştıklarını dile getiren Başkan Soyer, "Bizde yine Türkiye’nin her yerinden sivil toplum kuruluşları, vakıflar, birlikler, kooperatifler, 180 üzerinde kurumsal yapı 500’ün üzerinde delege ile 1 Ağustos’tan beri çalışıyoruz. İkinci Yüzyılın Türkiye’sinin yine bu devletin bu memleketin kılcallarından beslenen ve köklerinden gelen halkı tarafından belirlenmesi gerektiğine inanıyorum. O nedenle İktisat Kongresi’nde ortak akılla müzakere ederek, istişare ederek, aramızda konuşup birbirimizi duyup dinleyerek yeni iktisat politikalarının şekillenmesini arzu etmiştik. O nedenle çiftçilerle, işçilerle, sanayicilerle, tüccarlarla ve esnafla aylardır uzun saatler süren toplantılar yaptık. Bunlar bir yandan yürürken, dediğiniz gibi bugün felaket yaşandı ve o nedenle ertelemek durumunda kaldık, şimdi tekrar kaldığımız yerden devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.