Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla depremzedeler için kooperatifleşme modeliyle yapılan Dilber Apartmanı temel atma töreninde konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "Bayraklı olarak, İzmir olarak sonuna kadar yanınızda olacağımıza söz veriyoruz" ifadelerini kulandı. 

Kılıçdaroğlu bugün İzmir'de! Yoğun program Kılıçdaroğlu bugün İzmir'de! Yoğun program

Kılıçdaroğlu depremzedeler için Bayraklı’ya geliyor... Temel atacak Kılıçdaroğlu depremzedeler için Bayraklı’ya geliyor... Temel atacak

“TÜM SÜREÇLERDE YALNIZ KALDIK”

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, yaptığı konuşmasında depremzedelerin kredi sorunun çözülmediğine bir kez daha vurgu yaptı.  Sandal, “117 canımızı depremde yitirdik, 20 bin vatandaşımız sokakta kaldı. Çadır ve konut sürecinden bize destek olan, her alanda yanımızda duran kamuya da buradan teşekkürü borç biliyorum. Çadır sürecinde Türkiye’de emsali görülmemiş şekilde 20 bin yurttaşımızı geçici konutlara yerleştirdik. Çadır, geçici konut her alanda hemen devreye girdik ve vatandaşımızı sokakta bırakmadık. Fakat aslında bizler bu  süreçlerde yalnız kaldık, arkamızda tek güç vardı o da Büyükşehir Belediyemiz, depremzedelerimizin her türlü talebini Büyükşehir sayesinde kısa sürede yerine getirdik” dedi. 

“BAYRAKLI GÖRÜLMEZ DUYULMAZ OLDU”

Bayraklı’nın afet bölgesi ilan edilmemesine de tepki gösteren Başkan Sandal, “Anadolu’nun birçok yerinde afet yaşadık ama kamusal duyarlılığı Bayraklı’da göremedik.  Türkiye’min en büyük afetiydi, diğer alanları hemen Afet Bölgesi ilan edenler Bayraklı’yı görmez, duymaz olmuştu. Elbette, Karadeniz, Malatya ve Elâzığ’da yurttaşlara destek verilecek bu doğru ama bizim görülmemiz bizi çok üzdü. Her alanda Bayraklı ve Büyükşehir Belediyesini siyasal olarak eleştirenlere de  verilecek cevaplarımız var. K sınırı uygulaması ile vatandaşlarımızın yüzde 30-35 kaybını sıfırladık. Parsel bazında yüzde 20 ada bazında da yüzde 30 emsal artış verdik. 100 metre kare dairesi olan vatandaşa bu uygulamayı yapmasak evi 60-65 metrekare olacaktı yani bu uygulama ile vatandaşa bir konutta fazladan vermiş olduk” diye konuştu.

“KONUT PROJESİNDE FAİZ O,69 AMA EVİ BAŞINA YIKILANA FAİZ 0,87”

Depremzedelerin dertlerinin sürdüğünü kaydeden Sandal, “Depremzedelerimizin dertleri, sıkıntıları bitmek bilmiyor, defalarca dillendirdik ama bir çözüm bulamamdık 2 yıl ödemesiz 18 yıl sıfır faizsiz kredi istediler ama bu taleplerin hiç birine de cevap alamadık. Merkezi Hükümet bu hususta tek bir adım atmadı 0,87’lik kredi bizim sorunumuzu çözmez. Bugün konut projesinde kredi faizi 0,69 ama evi başına yıkılanda kredi faizi 0, 87. Depremzedelerimizin bir de emlak vergisi borçlarını kanunun tahsil etmek zorundayız, şu an almıyoruz  ama bunu eninde sonunda almak zorunda kalacağız. Defalarca bu konuda çağrı yaptık. Bu konuda da herhangi bir adım atılmadı 20 Milyonluk bir bakiye bize ait ama  yeter ki siz yasal düzenleme yapın biz bundan vazgeçmeye hazırız ”ifadelerini kullandı. 

“REZERV ALANI DEPREMZEDELERİNDİR”

Sandal, “Rezerv alanımız var Elazığ’da 25 bin konut Bayraklı’da 5 bin konut yapıldı ve hala bu konutlar kimlere verilecek bilmiyoruz. Bu konutlar depremzedelerindir ve başkalarının taşınmasına izin veremeyiz. Her zaman depremzedenin yanındayız ve aksini kabul etmemiz mümkün değildir. Her zaman vatandaşımızın yanında olmaya gayret ediyoruz. Çünkü biz gücümüzü sizlerden alıyoruz Sayın Genel Başkanım.  Kuvayi Milliye Ruhunu Ankara’dan Anadolu’ya taşıyan bir liderimiz var, 600 km’lik yolu hak ve hukuk için taşıyan bir liderimiz var. İzmir olarak her zaman yanınızda olacağız Sayın Genel Başkanım” dedi. 

ÖZKAN'DAN KILIÇDAROĞLU'NA TEŞEKKÜR AK PARTİ'YE ELEŞTİRİ

İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, verilen emsal için CHP Liderine teşekkür ederek, "2020 depreminde 117 canımızı kaybettik. O gün 117 canımızı toprağa verirken depremden etkilenen 400 bin canımızın da umutlarını toprağa gömmüştük. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ve İZDEDA olmasaydı topraktan filizlenme olmayacaktı. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Tunç Soyer ve Serdar Sandal'la aynı noktada olmanın gururunu yaşıyoruz. Emsal demek evlerimiz için gereken paranın yarısı demektir. Halk konut 21 kooperatife ulaştı. Bu proje rol model olarak Türkiye'ye örnek olacak, kentsel dönüşme öncü olacak" dedi. Özkan, deprem kredisi ile ilgili AK Parti iktidarına eleştirilerde bulunarak, deprem vergisini hatırlattı. "Biz sadaka istemiyoruz, ödediğimiz vergilerle 0 faizli kredi istiyoruz. Hükümetimiz bunu görmeli" ifadelerini kullandı.