Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ -Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık, Çernobil’inden, Emrez Mahallesi kentsel dönüşümüne, Abdullah Arda Meydanı’ndan Sosyal Denge Tazminatına (SDT) kadar Gaziemir’e ilişkin açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin geçmiş dönem Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın “Ben Don Kişot gibi yel değirmene karşı savaştım ama geri adım atmadım” sözlerini hatırlatarak son haftalarda Büyükşehir Belediyesi'nde yaşanan memur ve işçi eylemlerinin Gaziemir Belediyesi’nde yaşanıp yaşanmadığı sorusunu cevaplayan Işık, “Hiçbir sıkıntımız yoktur. Arkadaşlarımızla huzur içinde çalışıyoruz. Sosyal Denge Tazminatı ile ilgi çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki günlerde açıklamalarda bulunacağız. Tek gerçek Gaziemir’de huzur var. Huzur içinde çalışıyoruz” diye konuştu.  

GAZİEMİR ÇERNOBİL'İ İÇİN YAKIN TAKİP

 İzmir’in Çernobil’i olarak da bilinen Gaziemir’in Aktepe ve Ermez mahallesi ortasında bulunan eski kurşun fabrikasının bahçesinde gömülü nükleer atıklarla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Işık, “Çernobil, partimizin ilçe örgütünden, eski ilçe başkanlarımıza kadar belediye ve parti olarak 2020 yılından beridir takip ettiğimiz bir konu. Şu anda da çalışmaları çok yakından takip ediyoruz.  Eski milletvekillerimiz meclis üyelerimiz bu işin peşini bırakmadılar. Şimdi de Parti Meclis Üyemiz Baran Bozoğlu, Karabağlar Belediye Başkanımız Emine Helil İnay Kınay, Eski dönem Gaziemir Belediye Başkanımız Halil Arda ve ben bu işi gündeme taşıdık. Fakat bu işin Gaziemir Belediyesinin ölçeğinin dışında bir sorun olduğunu biliyoruz. Son aldığımız resmi bir bilgilendirme olmamasına rağmen bakanlığın da bir çalışması olduğunu biliyoruz. Baran Bey takip ediyor. Yakında bilgilendirmeyi biz de yaparız. Bakanlık kanalıyla bu çalışmaların yapıldığını öğrendiğimizde biz de ona göre bir eylem planımızı hazırlarız” dedi.  

AKTEPE – EMREZ İÇİN STRATEJİ TOPLANTISI 

Konuşmasının devamında Abdullah Arda Meydanı’nda süren düzenleme çalışmaları ve Aktepe - Emrez Kentsel Dönüşümü hakkında da açıklamalarda bulunan Işık, “Abdullah Arda Meydanı’nda devam eden çalışmalar sebebiyle esnafımızın mağduriyetinin farkındayız. Projeye ilişkin kesin kabulü yapmak üzereyiz. Esnafın ve vatandaşlarımızın lehine kesin kabulü yaptıktan sonra keyifli bir meydan yaratmış olacağız” dedi. İktidar partisi tarafından da eleştiri konusu olan Aktepe - Emrez Kentsel Dönüşümü projesi için önümüzdeki günlerde Başkan Cemil Tugay’la bir araya geleceklerini ifade eden Işık, “Proje Gaziemir Belediyesi’nin değil İZBETON ve kooperatifler tarafından yapılıyor. Şu anda inşaat devam ediyor. Önümüzdeki günlerde Başkanımız Cemil Tugay’la birlikte Gaziemir’le ilgili koordinasyon ve strateji plan toplantımızı yapacağız. Bu konunun detaylı değerlendirmesini de o toplantıdan sonra yapmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.